Pięć sposobów na mądre i oszczędne nawodnienie ogrodu

5 sposobów na nawadnianie ogrodu GARDENA

Nawadnianie roślin, szczególnie w okresie letnim jest bardzo ważne. Niezależnie od tego czy posiadamy ogród, czy balkon podlewanie wymaga od nas wiedzy i czasu. Poznaj pięć sposobów na mądre i oszczędne podlewanie!

Posłuchaj
00:00
14

PODLEWAJ O ODPOWIEDNIEJ PORZE

Zapotrzebowanie roślin na wodę jest bardzo różne i zmienia się wraz z pogodą. Powinniśmy podlewać ogród rzadziej, a obficiej – w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu unikniemy parowania i utraty wody czy rozwoju chorób grzybowych. Pomocny może okazać się sterownik nawadniania Gardena Bluetooth, dzięki któremu ustawimy dokładny czas podlewania. Urządzenie włącza się automatycznie lub za pomocą aplikacji Bluetooth. Sterownik możemy podłączyć do zraszaczy wahadłowych, bez konieczności instalacji całego automatycznego systemu nawadniania.

MIERZ WILGOTNOŚĆ GLEBY

Dobrym dodatkiem do sterownika może być czujnik wilgotności gleby. Jeżeli wilgotność gleby będzie wystarczająca, sterownik nawadniania nie uruchomi się. Rośliny będą podlewane tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Zmierzona wartość wilgotności wyświetla się na wskaźniku sterownika w postaci symboli – kropli wody. Jeżeli urządzenia zostały podłączone do aplikacji Gardena Bluetooth, zobaczymy tam również ustawienia i wyświetlane wartości.

NIE ZAPOMINAJ O ROŚLINACH PODCZAS URLOPU

Gdy wyjeżdżamy na wakacje, często musimy zostawić rośliny pod opieką rodziny lub sąsiada, a znalezienie osoby, której możemy je powierzyć nie należy do najłatwiejszych. Automatyczna konewka do skrzynek balkonowych zadba o kwiaty, nawet jeśli na balkonie nie posiadamy kranu z wodą. Urządzenie umożliwia nawadnianie nawet do sześciu skrzynek o długości 1 metra, z możliwością dalszego rozbudowania. Przepływ wody jest włączany i wyłączany automatycznie. Konewka może czerpać wodę na przykład ze zbiornika na deszczówkę, co dodatkowo ułatwia pracę i uniezależnia ją od kranu.

Jeśli nie posiadamy na balkonie ani kranu, ani dostępu do gniazdka elektrycznego możemy zastosować zestaw AquaBloom – to urządzenie 3w1, które składa się z pompy, sterownika nawadniania oraz panelu słonecznego zasilającego akumulatory. Panel możemy wygodnie umieścić w nasłonecznionym miejscu, na przykład na donicy czy barierkach balkonu. AquaBloom zadba nawet o 20 roślin jednocześnie, a częstotliwość podlewania oraz ilość wody można określić, wybierając jeden z 14 programów nawadniania.

WYBIERZ ODPOWIEDNI BĘBEN OGRODOWY

Długie, plączące się węże są częstym problemem zarówno dla posiadaczy małych, jak i większych ogrodów. Warto ułatwić sobie pracę i wyposażyć swój ogród w bęben ogrodowy RollUp, który można dostosować do wielkości terenu i zainstalować w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na ścianie domu. Bęben posiada wbudowany wąż, który automatycznie blokuje się po wyciągnięciu go na potrzebną długość, a innowacyjna technologia RollControl zapewnia bezpieczne i kontrolowane nawijanie bez wysiłku i supłania. Model bębna możemy wygodnie dostawać do naszych indywidualnych potrzeb. Bęben ogrodowy RollUp instalowany jest do podłoża za pomocą śruby. Jego innowacyjna konstrukcja umożliwia obracania go w zakresie 360°. Bęben naścienny RollUp mocowany jest do ściany i obraca się o 180°.


WYKORZYSTUJ WODĘ Z ALTERNATYWNYCH ŹRÓDEŁ

Podczas deszczu możemy gromadzić wodę do odpowiednich zbiorników czy beczek i następnie używać jej do nawadniania. Pracę zdecydowanie ułatwi nam pompa do deszczówki 4700/2 Inox Automatic. Możemy bez problemu podłączyć do niej zraszacze czy system nawadniania. Maksymalny przepływ urządzenia wynosi 4 700 l/h, a ciśnienie pracy do 2,3 bara. Pompa wyposażona jest również w włącznik hydroforowy, który ją włączy i wyłączy przy każdorazowym poborze wody, na przykład, gdy uruchomimy przycisk na pistolecie. Ponadto specjalna rura teleskopowa umożliwia szybką i łatwą regulację. Dzięki niej woda łatwo przepływa nad krawędzią beczki, bez strat i zaginania się przewodu.

Tekst i zdjęcia: Gardena

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści