Plejoblast pstry

plejoblast pstry (Pleioblastus variegatus) w ogrodzie

Spośród setek występujących na świecie gatunków bambusów tylko nieliczne można uprawiać w Polsce bez ryzyka przemarzania. Oto jeden z nich – plejoblast pstry. Posadzony w miejscu zacisznym, osłoniętym zimą od wiatru, na lekko wilgotnym, przepuszczalnym podłożu będzie zdobił ogród przez cały rok. Charakteryzuje się trwałym, ozdobnym ulistnieniem.

Posłuchaj
00:00
9
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Plejoblast pstry (Pleioblastus variegatus) jest jednym z najłatwiejszych w łatwiejszych w uprawie i utrzymaniu gatunków bambusów o wysokiej odporności na mróz. Pochodzi z Japonii. Jest niskim, karłowatym bambusem o dwubarwnych, białopaskowanych liściach. Rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Dorasta do około 50-80 cm wysokości.

Plejoblast tworzy cienkie, zielone źdźbła, z których wyrastają lancetowate, ciemnozielone liście z ozdobnymi, kremowymi paskami. Blaszki liściowe mają do 14 cm długości.

plejoblast pstry (Pleioblastus vareigatus) w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Plejoblast pstry znosi (przeżywa) niskie temperatury zimą, ale jego liście mogą być uszkadzane przez padające bezpośrednio promienie słoneczne w czasie mroźnej, słonecznej pogody. Dlatego zaleca się lekkie okrywanie roślin stroiszem na zimę lub sadzenie w miejscach naturalnie ocienionych.

W przypadku przemarznięcia części nadziemnej należy je wczesną wiosną ściąć, aby dać przestrzeń wyrastającym z ziemi nowym źdźbłom.

Plejoblast pstry jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Ze względu na ekspansywny charakter wzrostu rośliny w przypadku sadzenia do gruntu zaleca się stosowanie głębokich obrzeży, które ograniczą rozrastanie się podziemnych rozłogów i nie dopuszczą do zagłuszenia innych roślin, chyba, że chcemy go zastosować w roli rośliny okrywowej, np. na skarpach lub nasypach.

Gdzie posadzić?

Ten gatunek bambusa można sadzić nie tylko na rabatach, ale też w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Ładnie prezentuje się w ogrodach orientalnych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści