Oliwnik srebrzysty (Eleagnus commutata) zajmuje różnorodne siedliska: brzegi rzek, jezior, tereny otwarte, sawanny, prerie oraz zarośla. W ogrodnictwie jest wykorzystywany jako roślina ozdobna, uprawiana dla srebrzystoszarych liści, które nadają mu unikalny wygląd. Oliwnik srebrzysty jest krzewem o wzniesionym, rozłożystym pokroju.
Pojawiające się w czerwcu kwiaty są drobne, żółtawe, zebrane po 1-4 w kątach liści, pachną. Kuliste, srebrzyste owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, są jadalne, ale niezbyt smaczne, mączyste.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Oliwnik srebrzysty ma bardzo małe wymagania uprawowe, jest zdrowy i odporny na mróz. Świetnie znosi suszę i gorące, letnie powietrze. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczyste lub żwirowe, ale toleruje też podłoża gliniaste i umiarkowanie zasolone.
Gdzie posadzić?
Może być sadzony jako krzew ozdobny w ogrodach, parkach i na terenach zieleni miejskiej. Może być używany jako soliter, albo sadzony w grupach, w tym prowadzony w formie żywopłotu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ze względu na silny system korzeniowy oliwnik srebrzysty jest wykorzystywany do stabilizacji gleby na zboczach, skarpach i innych erozyjnych terenach oraz do rekultywacji gleb zdegradowanych, takich jak tereny po wydobyciu surowców mineralnych.
Jak wiele roślin z rodziny oliwnikowatych, oliwnik srebrzysty wiąże azot atmosferyczny, poprawiając żyzność gleby. Daje schronienie i dostarcza pokarmu dla wielu gatunków ptaków, a gęste zarośla stanowią miejsce ich gniazdowania.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |