Logo
Logo

Kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine'

Kielichowce, nazywane także kielisznikami, kielichowymi drzewami czy kielichokwiatami, to bardzo ciekawe krzewy o egzotycznych kwiatach. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzny zapach nie tylko kwiatów, ale też liści, pędów a nawet korzeni.

Poznaj kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine', łatwy w uprawie i obsypujący się dużymi, przyjemnie pachnącymi kwiatami.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Na świecie występują 4 gatunki kielichowców, wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej, a w uprawie spotyka się kilka kultywarów ogrodowych. W krajowych szkółkach można kupić wyjątkowo atrakcyjną odmianę kielichowca Raulstona 'Hartlage Wine'. Krzew ten przyciąga uwagę największymi u kielichowców, czerwonymi kwiatami.

Kielichowiec Raulstona (Calycanthus ×raulstonii) ‘Hartlage Wine’ uzyskano w USA ze skrzyżowania kielichowca wonnego (Calycanthus floridus) z kielichowcem chińskim (Calycanthus chinensis). Jest to krzew liściasty dorastający do 1,5-2 m wysokości. Ma eliptyczne liście podobne do liści cytryny, są one dosyć duże, mają do 20 cm długości, są ciemnozielone, z wierzchu błyszczące, jesienią przebarwiające się na żółto.

kielichowiec Raulstona Calycanthus ×raulstonii Hartlage Wine
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Pąki kwiatowe kielichowca tworzą się pojedynczo na szczytach krótkich pędów wyrastających na zeszłorocznych gałązkach. Kwiaty są zbudowane z kilkunastu dosyć szerokich, atłasowych, intensywnie ciemnoczerwonych płatków. Płatki położone w zewnętrznych okółkach są wydłużone, szerokolancetowate, zaś te zlokalizowane w centrum kwiatu mają kształt muszelkowaty, są wklęsłe i podwinięte do środka, a na ich brzegach często występują białe przebarwienia.

W pełni rozwinięte kwiaty są duże, mają około 7 cm średnicy, wydzielają przyjemny zapach przypominający aromat jabłek. Ogromną zaletą kwiatów odmiany ‘Hartlage Wine’ jest ich wysoko zdrowotność.

W porównaniu do innych gatunków i odmian kielichowców kwiaty tej odmiany nie są porażane przez szarą pleśń, której objawy zawsze występują na kwiatach kielichowca chińskiego (w postaci brzydkich szarych plamek), ani też końcówki płatków nie brązowieją i nie zasychają, co jest regułą w odniesieniu do kwiatów kielichowca wonnego. Krzewy kwitną od czerwca do lipca.

Uprawa i pielęgnacja

Kielichowiec Raulstona ‘Hartlage Wine’ nie jest trudny w uprawie, toleruje różne gleby i stanowiska. Dobrze rośnie w pełnym słońcu oraz półcieniu, a nawet cieniu. Jest wystarczająco odporny na mróz, ale w ostre zimy młode egzemplarze mogą przemarzać. Nie ma szkodników i chorób, które by go atakowały, co jest ogromną zaletą w przypadku uprawy w zieleni osiedlowej.

Gdzie posadzić?

Kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine' nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami. Jest to nadal roślina rzadko spotykana, poszukiwana przez kolekcjonerów.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine'
Kielichowiec Raulstona 'Hartlage Wine'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy