Logo
Logo

Jedzenie muchomorów – nowa, niebezpieczna internetowa moda!

Jesień to ulubiona pora roku wszystkich miłośników grzybów. Grzybiarze chętnie chodzą do lasu, zbierając ulubione gatunki, które wypełnią kuchnie wspaniałymi aromatami i smakami. Niestety, chociaż co roku przestrzega się przed zbieraniem grzybów, których nie jesteśmy pewni, to wciąć pojawiają się przypadku zatruć różnymi odmianami muchomorów. Dodatkowo w Internecie pojawiła się niebezpieczna moda na zbieranie i jedzenie…trujących grzybów. Kto zachęca do jedzenia muchomorów? Czy jedzenie muchomorów jest bezpiecznie?

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów – kto zachęca do ich jedzenia?

W Internecie co rusz pojawiają się nierozsądne trendy, które propagowane są przez część celebrytów i influencerów. O ile większość z nich jest po prostu śmieszna i nikomu nie zagraża, tak niektóre stanowią prawdziwe zagrożenie dla osób, które chcą naśladować swoich idoli. Tak jest w przypadku ostatniej mody na jedzenie muchomorów, która jest szeroko rozpowszechniana na mediach społecznościowych.

Influencerzy przekonują, że muchomory wcale nie są trujące i sądzą, że zjedzenie mikro, a następnie większej dawki nikomu nie zaszkodzi. Co więcej, nagrywają filmiki, w których pokazują, jak jedzą trujące grzyby i opowiadają o niesamowitych doświadczeniach z tym związanymi.

Oczywiście inne zdanie na ten temat mają biolodzy, przedstawiciele Lasów Państwowych i lekarze. Przypominają, że jedzenie muchomorów i innych trujących grzybów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nowa moda i zachowanie influencerów jest skrajnie nieodpowiedzialne.


Czy można jeść bezpiecznie muchomory?

Warto pamiętać, że grzyby dzielą się na:

  • jadalne;
  • niejadalne – nie zawierają toksyn, ale ze względu na twardy miąższ, ostry smak, czy nieprzyjemny zapach nie nadają się do spożycia;
  • trujące – gatunki, które zawierają toksyny groźne dla zdrowia i życia człowieka. Mogą powodować problemy gastryczne (bóle brzucha, biegunki itp.) lub powodować poważne konsekwencje w postaci uszkodzenia wątroby i innych narządów, co może doprowadzić do zgonu.

Lekarze i biolodzy są zgodni – grzybów trujących nie należy spożywać pod żadną postacią!

Ususzenie, gotowanie, czy płukanie grzybów trujących nie pozbawi ich toksyn, a to oznacza, że pozostają one śmiertelnie niebezpieczne. Czy to znaczy, że wszystkie muchomory są niebezpiecznie? Nie, wśród nich są gatunki zarówno silnie trujące, jak i jadalne. Najsmaczniejszym i bezpiecznym przedstawicielem muchomorów jest muchomor cesarski, jednak od lat nie występuje on w Polsce. Ponadto jadalne są muchomory czerwieniejący, mglejarka i rdzawobrązowy. Jednym z najbardziej trujących muchomorów jest muchomor czerwony (Amanita muscaria) – zawiera toksyny: muskarynę, kwas ibotenowy i muscymol.

Polska nazwa muchomorów nie jest przypadkowa. Pochodzi od substancji chemicznych zawartych w tych grzybach, a dokładniej właśnie od muskaryny i muscymolu. Muchomor wabi urodą, kolorem i zapachem jednak kontakt z nim w jakiejkolwiek formie może okazać się śmiertelny.

Zjedzenie niejadalnego (ale nie trującego) muchomora może skończyć się poważnymi problemami gastrycznymi, ale prawdopodobnie nie stworzy zagrożenia dla zdrowia. Warto też wiedzieć, że ludzie mogą różnie reagować na poszczególny grzyby i ich toksyny, jednak nie warto sprawdzać w praktyce, czy dany grzyb nam zaszkodzi. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym sposobem jest zbieranie tylko grzybów, co do których mamy pewność, że są one jadalne i nie zaszkodzą nam ani naszym bliskim. Wiedzę natomiast najlepiej czerpać z atlasów grzybów, które zostały stworzone przez mykologów, a informacje o nich poparte są wieloletnimi badaniami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Yaroslav Veretin / Dreamstime

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu