Które grzyby są trujące? Znasz je wszystkie?
Doświadczeni grzybiarze wiedzą, że zbytnia pewność siebie nie popłaca. Z lekką przesadą można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nieostrożny grzybiarz to martwy grzybiarz. Niestety wiele trujących grzybów przypomina te jadalne i łatwo o pomyłkę przy zbieraniu. Niektóre gatunki są tak toksyczne, że mogą spowodować poważne powikłania w organizmie a nawet śmierć. Których grzybów trzeba się wystrzegać?
13 gatunków grzybów, których nie powinieneś zbierać!
Borowik szatański (Boleus satanus)
Osławiony "szatan" lub "truciciel" jest silnie trującym grzybem. Jego spożycie może spowodować ciężkie dolegliwości żołądkowe, a w dużej ilości nawet śmierć (w stanie surowym). Grzyb po przekrojeniu sinieje lub nabiera błękitnego odcienia. Jego kapelusz ma szary, siwy lub popielaty kolor. Zwykle rośnie pod dębami lub bukami.
▶ Dowiedz się więcej
Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides)
Groźny, śmiertelnie trujący grzyb. Jest o tyle niebezpieczny, że pierwsze objawy zatrucia pojawiają się dopiero po 8-12 godzinach. Toksyny niszczą m.in. wątrobę i nerki. W dodatku może być mylony z kaniami lub gąskami. W przypadku zatrucia niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.
▶ Dowiedz się więcej
Muchomor jadowity (Amanita Mirosa)
Silnie trujący grzyb. Po jego spożyciu niezbędna jest pomoc lekarza. Objawy występują dość szybko – są to nudności, bóle głowy i brzucha, częste wypróżnianie. Gatunek może być mylony z pieczarkami, choć nie ma kulistej podstawy. Często występuje w mchu, w wilgotnych lasach.
▶ Dowiedz się więcej
Muchomor plamisty (Amanita pantherina)
Silnie trujący grzyb wywołujący nudności, wymioty, rozwolnienie, problemy z widzeniem a czasem również halucynacje. Spożycie go w większych ilościach może prowadzić do śmierci. Przy zatruciu należy koniecznie udać się do lekarza. Grzyb przeważnie rośnie w lasach sosnowych. Muchomor plamisty jest dość łatwy w rozpoznaniu.
▶ Dowiedz się więcej
Strzępiak ceglasty (Inocybe erubescens)
Śmiertelnie trujący grzyb występujący w widnych lasach, dość pospolity – chociaż zwykle występuje pojedynczo. Objawy zatrucia to zaburzenia wzroku, ślinotok, pocenie i wymioty. Zawiera dużą ilość muskaryny.
▶ Dowiedz się więcej
Borowik ponury (Boletus luridus)
To grzyb potocznie nazywany "siniakiem". Jest podobny do jadalnych borowików, ale po dotknięciu sinieje. Na jego powierzchni powstają sine plamy, które ciemnieją – czasem przybierając nawet czarą barwę. W polskich lasach borowik ponury nie jest zbyt powszechny, ale czasem można go spotkać na podłożu wapiennym. Często pojawia się w pobliżu dębów i buków. Grzyb nie jest mocno trujący i w niektórych krajach jest spożywany. Nawet jednak długo gotowany może powodować wymioty i problemy z żołądkiem.
▶ Dowiedz się więcej
Gołąbek wymiotny (Russula emetica)
Już sama nazwa zniechęca do zbiorów. Grzyb jest trujący – chociaż nie powoduje zagrożenia życia, jego spożycie objawia się bólem brzucha, silnymi wymiotami i mdłościami. W smaku jest ostry i piekący. Częściej go można spotkać w lasach iglastych. Wyróżnia go czerwony, różowy lub nieco bardziej blady kapelusz.
▶ Dowiedz się więcej
Muchomor czerwony (Amanita muscaria)
Wbrew powszechnej opinii gatunek ten nie należy do najsilniej trujących muchomorów. Gatunku nie sposób pomylić z żadnym innym. Często rośnie przy brzozach. Spożycie go na surowo wywołuje duszności, pocenie się, problemy z żołądkiem, ślinotok i suchość w ustach.
▶ Dowiedz się więcej
Grzybówka czysta (Mycena pura)
Ten drobny grzyb (kapelusz o średnicy do 5 cm) na szczęście nie jest z reguły zbierany i rzadko słyszy się o spowodowanym przez niego zatruciu. Grzybówka jest słabo toksyczna, ale powoduje dolegliwości trawienne. Ma charakterystyczny zapach przypominający rzodkiew i po tym można ją rozpoznać. Spotyka się ją głównie jesienią zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.
▶ Dowiedz się więcej
Krowiak podwinięty (Paxillus involutus)
Grzyb przez pewien czas był zbierany w Polsce i marynowany, ale okazało się, że nie ugotowany jest silnie trujący (szczególnie starsze okazy). Krowiaka spotyka się pospolicie w lasach. Wydziela słaby, kwaśny zapach i ma specyficzny kapelusz w różnych odcieniach brązu. Grzyb w literaturze czasem widnieje jako niejadalny.
▶ Dowiedz się więcej
Maślanka wiązkowa (Hypholoma fasciculare)
Mały grzyb (o średnicy kapelusza 2-5 cm) najczęściej występuje w skupiskach. Jego spożycie powoduje objawy podobne do zatrucia muchomorem. W Polsce występuje pospolicie i najczęściej można go spotkać w liściastych lasach. Maślankę można pomylić z opieńką miodową.
▶ Dowiedz się więcej
Muchomor cytrynowy (Amanita citrina)
Gatunek mało szkodliwy, gdyż po wygotowaniu większość toksycznych związków zostaje zneutralizowana, mimo tego nie poleca się zbiorów. Muchomor spotyka się często w borach sosnowych i świerkowych. Zapach grzyba przypomina ziemniaki.
▶ Dowiedz się więcej
Czubajeczka cuchnąca (Lepiota cristata)
Grzyb z rodziny pieczarkowatych raczej nie stanowi zagrożenia, gdyż jego wygląd i brzydki zapach nie zachęcają do zbiorów. Mimo tego, lepiej dmuchać na zimne - czubajeczka jest trująca i nie nadaje się do spożycia. Duże okazy można pomylić z bardzo smacznymi młodymi kaniami. Najczęściej czubajeczka pojawia się skupiskami w trawiastych lasach.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż/Wikimedia Commons