5 rzeczy, które musisz zrobić w ogrodzie przed zimą!
1. Oczyść trawnik
Dla niektórych grabienie liści to syzyfowa praca – codziennie pojawiają się nowe. Jednak kolorowy dywan z gałązek i obumarłych części roślin może być groźny dla naszego trawnika. Zalegająca warstwa ograniczy dostęp do powietrza i światła słonecznego, a stąd już krótka droga do gnicia. Warto wiedzieć, że niektóre fragmenty roślin mogą przenosić chorobotwórcze patogeny z zainfekowanych drzew i krzewów, dlatego lepiej je zebrać do większych worków na śmieci i przeznaczyć do utylizacji. Jeśli mamy pewność, że liście pochodzą ze zdrowych roślin, wykorzystajmy je jako wsad do kompostownika. Tutaj sprawdzą się także rozdrobnione gałęzie. I pamiętajmy – podczas wykonywania tego typu prac zakładajmy gumowe, wielorazowe rękawice, które ochronią nasze dłonie.
▶ Dowiedz się więcej o przygotowaniu trawnika do zimy
2. Skoś trawę
Skoro jesteśmy przy trawie, nie zapominajmy o jej koszeniu. To mit, że podcinanie trawnika kończy się latem – wprawdzie jesienią trawa rośnie wolniej, jednak nadal powinniśmy o nią dbać. Dwukrotne wykoszenie trawnika w ciągu miesiąca zazwyczaj wystarcza, aby zielony dywan zachował swoją kondycję. Pamiętajmy, aby przycinanie zakończyć na przełomie października i listopada, nie pozostawiając zbyt krótkich źdźbeł, które będą wystawione na przymrozek.
▶ Dowiedz się więcej o ostatnim w sezonie koszeniu trawy
3. Zabezpiecz meble ogrodowe i letnie sprzęty
Nadzieja na ciepłe wieczory w październiku odeszła już dawno, dlatego przywitanie z jesienią to dobry moment na schowanie ogrodowych mebli do garażu. Niska temperatura mogłaby zniszczyć powierzchnię stołów, krzeseł i sof, dlatego zabezpieczmy je, okrywając specjalnymi płachtami. Porządkując strefę tarasu, nie zapominajmy o ogrodowych tekstyliach – kocach i miękkich poduszkach. Można je umieścić w większym worku na śmieci i wynieść w suche miejsce, gdzie spokojnie przetrwają zimę i się nie zakurzą.
▶ Dowiedz się więcej o impregnowaniu mebli i zabezpieczaniu narzędzi
Natomiast w wytrzymałym worku do zadań specjalnych w rozmiarze XXL zmieścimy rower czy hulajnogę, które nie będą nam potrzebne późną jesienią. Materiał ochroni nasze sprzęty przed zabrudzeniem i kurzem, aby w następnym sezonie wyglądały jak nowe – podpowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: korzystając z worków jako pokrowców, pamiętajmy o opisaniu tego, co znajduje się w środku. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, co mamy w danym miejscu i dużo szybciej zaaranżujemy taras, balkon czy ogród na wiosnę.
4. Uporządkuj rabaty
Na samym początku zróbmy rekonesans – usuńmy chwasty i to, co pozostało po roślinach jednorocznych, a także zgniłe i chore liście czy gałęzie. Przed samą zimą warto także przekopać ziemię, wcześniej ją nawożąc obornikiem lub kompostem. W przypadku bylin oczyśćmy rośliny z uschłych pędów i liści, zostawiając nasienniki czy owocostany, które stworzą nie tylko ciekawą ozdobę pod pierzynką ze śniegu, ale będą także naturalnym karmnikiem dla ptaków. Nie zapominajmy o krzewach – usuńmy z nich połamane pędy i suche liście – i zimozielonych roślinach, które warto podlać przed nadejściem przymrozków.
▶ Dowiedz się więcej o porządkach i przygotowaniu rabaty do zimy
5. Zabezpiecz rośliny na zimę
Warto trzymać rękę na pulsie i zacząć okrywać rośliny, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Niestety przy dobrej pogodzie w naszych kopczykach i osłonach mogą pojawić się gryzonie. Czym okrywać rośliny? Możemy wykorzystać korę, gałęzie, a przy delikatnych roślinach – agrowłókninę. Warto także obwiązać sznurkiem krzewy, aby nadmiar śniegu nie połamał iglaków.
▶ Dowiedz się więcej o metodach ochrony roślin przez mrozem
Na koniec pozostaje wyczyścić narzędzia ogrodowe i schować je, aby poczekały spokojnie na kolejny sezon w garażu lub ogrodowym domku. Tak przygotowany ogród na zimowe miesiące nie tylko będzie wyglądał schludnie, ale także odwdzięczy się pięknym wyglądem na wiosnę. Misja zakończona!
Źródło: materiały prasowe Paclan