Logo
Logo
1
Do góry

Polbruk: Mała architektura ogrodowa - murki, obrzeża, palisady i gazony

Ogród wokół naszego domu jest azylem, w którym możemy odpoczywać na łonie natury. Jednak o jego końcowym charakterze decyduje każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Możemy go urozmaicić elementami małej architektury, które uzupełnią całą aranżację. W tej roli sprawdzą się murki, palisady, gazony czy obrzeża firmy Polbruk.

Murki, obrzeża, palisady i gazony firmy Polbruk - dopełnienie aranżacji

Podczas projektowania ogrodu ogromną wagę przykładamy do wyboru rodzaju, kształtu i kolorystki nawierzchni, bardzo często decydując się na zagospodarowanie terenu wokół domu betonową kostką brukową. Materiał ten jest funkcjonalny, a przy tym bogactwo wzorów i barw otwiera szerokie możliwości aranżacyjne.

Gazon ABAX Murek oporowy
Gazon ABAX, fot. Polbruk Murek oporowy, fot. Polbruk

Ogrodowe akcesoria w postaci murków, gazonów, palisad czy obrzeży firmy Polbruk to elementy, które pozwolą dopiąć całą aranżację na ostatni guzik.

Nieduże przydomowe ogródki z łatwością uporządkujemy i udekorujemy ozdobnymi obrzeżami Canto, które charakteryzują się małymi rozmiarami (10x18x10/18 cm).

Z kolei dzięki prostokątnym obrzeżom trawnikowym (6x20x100 cm) oraz obrzeżom chodnikowym (8x25x100 cm lub 8x30x100 cm) firmy Polbruk estetycznie zakończymy ścieżki ogrodowe, taras lub trawnik, wydzielając jednocześnie poszczególne strefy ogrodu.

Betonowy murek wystający nieco ponad nawierzchnię wyłożoną kostką brukową odgrodzi  ją od trawnika lub kwiatowych rabatek. Pozwoli to na utrzymanie alejek w nienagannej czystości i ułatwi zamiatanie lub czyszczenie, nie naruszając przy tym strefy zieleni. Do wykonania tego typu konstrukcji wykorzystać możemy również murek oporowy Grando o grubości 15 cm lub murek Gotico firmy Polbruk, składający się z 6 elementów o  różnej szerokości i grubości 20 cm. Świetnie sprawdzą się również jako materiał do wykonania schodków ogrodowych lub ogrodzenia wokół posesji.

Gazon FLORA Palisada MERKADO
Gazon FLORA, fot. Polbruk Palisada MERKADO, fot. Polbruk

Wszystkie akcesoria małej architektury ogrodowej dostępne są w różnej kolorystyce - od jednobarwnych szarości, czerwieni i brązów, po ciekawe melanże.

Gazony ogrodowe i palisady - kwiatowe wyspy

Obecnie coraz większą wagę przykładamy do wyglądu naszej posesji, a monotonne połacie zielonej trawy, czy równo posadzone szpalery kwiatów odchodzą w niepamięć. Ich miejsce zastępują przemyślane w każdym calu projekty, charakteryzujące się kaskadową budową i dużą ilością wydzielonych stref kwiatowych. Różnicę poziomów nawet na idealnie równym terenie możemy w prosty sposób uzyskać przy pomocy elementów określanych mianem małej architektury ogrodowej.

Palisada RING Palisada RING
Palisada RING, fot. Polbruk Palisada RING, fot. Polbruk

Gazony ogrodowe i palisady pozwolą zbudować wielopoziomowe wyspy, na których posadzić można kwiaty lub niewielkie krzewy. W ofercie firmy Polbruk odnajdziemy gazony aż w 3 różnych kształtach -  Luna (66/55x30 cm) i Mini Luna (35x20 cm) to okręg z wcięciem, Abax (60x40x25 cm) i Mini Abax (40x30x25 cm) to prostokąty z ząbkowanym brzegiem, natomiast Flora (66x45x30; 66x45x25 cm) to prostokąt z wklęsłymi środkami. Betonowe donice ustawiamy jedna na drugiej z niewielkim przesunięciem, a w nich umieszczamy wybrane gatunki roślin. Dzięki temu zbudujemy wielopoziomowy skalniak, przypominający górskie obszary.

Podobny efekt możemy uzyskać wykorzystując palisady Ring lub Merkado firmy Polbruk, które sprawdzą się również przy budowie oczka wodnego lub stawu. Wbite pionowo w ziemię stworzą dosyć szczelny murek, którym wykreować będzie można stopnie ogrodowego wodospadu.

Zarówno gazony, jak i palisady firmy Polbruk zakupić można w wybranym kolorze - szarym, grafitowym, czerwonym, oliwkowym lub brązowym.

28.09.2011
źródło i zdjęcia: Polbruk

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach- uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Katalog roślin
DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu