Pomysły na oryginalne murki ogrodowe

Pytanie czytelnika: Niedawno udało nam się wprowadzić do domu, który usytuowany jest na leśnej, wydmowej działce. Za ogród zabierzemy się dopiero w przyszłym sezonie, jednak wiemy, że konieczne będzie wydzielenie dwóch tarasów i zastanawiamy się nad doborem materiału na murki oporowe. Czy miałaby Pani jakieś propozycje? Dodam tylko, że ogrodzenie jest metalowe na podmurówce z piaskowca.

Posłuchaj
00:00
2

Do budowy ogrodowych murków oporowych wykorzystuje się zazwyczaj kamienie naturalne (otoczaki, piaskowce, granity, łupki), cegłę lub gotowe, betonowe prefabrykaty.

Kamienne murki suche

Betonowe prefabrykaty, podobnie jak ciosane kamienie, można układać bez zaprawy, tworząc tzw. suche murki: w ich szczelinach sadzi się ozdobne rośliny. Należy wtedy zwrócić uwagę na dobór gatunków ze względu na pH podłoża (przykładowo – przy niektórych piaskowcach i wapieniu nie przyjmą się gatunki kwaśnolubne jak wrzosy czy iglaki).

murek z betonowych pustaków fot. Jeon Sang O - Pixabay.com
Murek gabionowy Murek z klinkieru
kamienny murek fot. Bernhard_Staerck - Pixabay.com

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Murki gabionowe

Bardzo atrakcyjne, choć rzadziej u nas spotykane, są murki gabionowe. Kupuje się je jako gotowe moduły zbudowane z konstrukcji siatki stalowej wypełnionej kamieniami. Przeciętne wymiary takich prostopadłościanów to ok. 40–50 cm szerokości, 80–100 cm wysokości i 100 cm długości. Ażurowa siatka nadaje lekkości całej formie, a wypełniające ją kamienie to głównie otoczaki.

Gabionowe murki podpierające skarpy powinny być usadowione na stopie fundamentowej głębokości ok. 30 cm i oddzielone od ściany zbocza grubszą folią PVC. Szczeliny między kamieniami pełnią funkcję drenażową i pozwalają na swobodny odpływ wody. Gabiony, podobnie jak klasyczne kamienne murki oporowe, bardzo dobrze współgrają z otaczającą przyrodą. Rośliny łatwo je przerosną, jeśli wolne przestrzenie murków wypełnimy ziemią.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Palczyńska
zdjęcie tytułowe: Marisa04/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści