Sposoby na osuwającą się skarpę – kamienie i murki ogrodowe

Sposoby na osuwającą się skarpę w ogrodzie, fot. AmandaCullingford - Pixabay

Osuwające się górki w ogrodzie to zmora wielu ogrodników, a że piętra nasadzeń są bardzo ważne w aranżacji przestrzeni często po prostu nie możemy z nich zrezygnować.

Aby skarpy się nie osuwały jest kilka sposobów. Poznajcie najbardziej znane z nich: kamienie i murki ogrodowe!

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Kamienie jako umocnienie skarp? Czy murki ogrodowe to dobry sposób na osuwające się skarpy? Jakie typy murków można stosować przy skarpach? Murek suchy Murek porośnięty roślinami Murek z betonu

Sposoby na osuwające się skarpy w ogrodzie

Trwałe skarpy z kamieniami

Pamiętajmy, że w przypadku niewielkiej górki nie musimy od razu budować murka. Jednym z najprostszego rozwiązania jest obłożenie skarp kamieniami. Wtedy ziemia nie będzie się z nich zsuwała i spływała w trakcie podlewania. Ponadto sąsiedztwo kamieni to idealne miejsce dla roślin skalnych.

Możemy użyć kamieni polnych lub kupić odpady kamienne w centrum ogrodniczym. W tym drugim przypadku najbardziej naturalnie będzie wyglądał piaskowiec i wapień. Ale wykorzystuje też granit i marmur – ważne, aby powierzchnia kamieni nie była gładka i wyglądała jak najbardziej naturalnie.

Najpierw na zboczu układamy duże kamienie, potem miejsca pomiędzy nimi wypełniamy mniejszymi. Nie stosujemy całkiem małych kamieni i żwiru, gdyż nie utrzymają się na nasypie.

Murki ogrodowe sposobem na skarpy

Murki są bardzo wszechstronne w ogrodzie. Mogą oddzielać elementy małej architektury, nasadzenia czy tworzyć swoiste. "murkowe" donice dla roślin. Jednym z najpraktyczniejszych zastosowań murków jest oczywiście podtrzymywanie skarp w ogrodzie.

Murek do "wrażliwa" konstrukcja. Jeśli wykonamy go nieprawidłowo, napór ziemi spowoduje, iż się przewróci.

Typy murków ogrodowych do skarp i jak je zrobić

Murek suchy

Z dużych, płaskich kamieni można zbudować tzw. suchy murek. Suchy dlatego, że nie stosujemy przy nim zaprawy! Taka ścianka może mieć wysokość najwyżej 80 cm – wyższa nie będzie stabilna. Najkorzystniejsza grubość to taka, która odpowiada ok. 1/3 wysokości.

Murek musi być nachylony w kierunku skarpy. Wierzchnia warstwa kamieni powinna być odchylona od pionu o ok. 15 cm. Murek musi być wyższy o kilka centymetrów od terenu nad nim, aby woda z podlewania roślin mogła wsiąknąć w ziemię. Sama skarpa nad murkiem może mieć tylko niewielkie nachylenie – najwyżej 10%.

Szczególnie przydatny będzie kamień łamany, czyli odpady kamienne. Poszczególne elementy muszą być płaskie i powinny mieć kształt zbliżony do prostokąta. Ich wielkość może być różna.

Redakcja poleca
0 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
1 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
2 Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
3 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb

Budowa murka suchego

  • U podnóża skarpy trzeba wykopać rowek o głębokości ok. 20 cm i szerokości odpowiadającej posiadanym kamieniom.
  • Jeśli ziemia jest słabo przepuszczalna, musimy zrobić drenaż. W tym celu dno wysypujemy ok. 10-centymetrową warstwą grubego żwiru – wtedy, oczywiście, wykopany rowek musi być głębszy; ok. 30 cm. Drenaż jest też potrzebny z tyłu murka, pomiędzy nim a skarpą. Nie stosujemy go, jeśli w murku chcemy posadzić rośliny.
  • Budowę murka zaczynamy od ułożenia pierwszej warstwy materiału. Wybieramy największe kamienie, możemy też ułożyć bloczki betonowe. Następne warstwy układamy starając się zachować mijankowy układ spoin – tak jak przy tradycyjnym murowaniu.

    Ponieważ kamienie mają różną wielkość, z jednym dużym może sąsiadować kilka mniejszych, ułożonych jeden na drugim, po to aby uzyskać ten sam poziom. W co drugiej lub co trzeciej warstwie kamieni – zależy to od ich grubości – należy umieszczać tzw. kotwy – długie i wąskie kamienie, układane w poprzek, tak że ich końce wbijają się w skarpę.

Murek porośnięty roślinami

Murek w ogrodzie o takiej konstrukcji nie wymaga spoiwa pomiędzy kamieniami. Jeśli jednak chcemy, aby porastały go rośliny, musimy stworzyć im odpowiednie warunki: 

  • Kamienie spaja się "zaprawą" wykonaną z bardzo dokładnie wymieszanej gliny z torfem i wodą. Spoiwo musi być wilgotne, ale nie mokre. Sama spoina powinna mieć grubość ok. 2 cm.
  • W wybranym miejscu, na spoinie kładziemy sadzonkę – jej korzenie nie mogą być zagięte, a część zielona musi w całości znaleźć się poza licem murka.
  • Następnie na korzeniach układamy drugą, równie cienką warstwę spoiwa i całość przyciskamy kamieniem z kolejnego rzędu.
  • Aby w ciągu kilku lat rośliny pokryły cały murek, wystarczy ok. 6 sadzonek na 1 m2

Taka ścianka, z racji swojego nachylenia i materiału, z jakiego została wykonana, jest szczególnie narażona na działanie słońca. Murek powinien być tak usytuowany, aby jego front był wystawiony na stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią.

Murek z betonu

Z kolei używając betonu możemy zrobić murek masywny. Nie powinien być zbyt wysoki, aby napierająca z dużą siłą ziemia nie przewróciła go. Choć jego konstrukcja pozwala na wybudowanie ścianki wyższej niż 80 cm, to jednak z estetycznego punktu widzenia nie jest to korzystne.

Kąt nachylenia murka betonowego powinien być zbliżony do suchego. Zbrojenie zwiększy wytrzymałość konstrukcji. Aby murek był trwały, niezbędne jest wykonanie u jego podstawy i od strony skarpy drenażu z rurek oraz zaizolowanie miejsc, w których beton styka się z ziemią – papą.

Budowa murka z betonu

  • Budowę zaczynamy od wykopania rowka na ławę fundamentową. Musi być ona dokładnie i trwale połączona z murkiem.
  • Po wykonaniu fundamentu robimy obustronny szalunek – trzeba mieć możliwość łatwego usunięcia go od strony skarpy.
  • Następnie wypełniamy go betonem (1 część cementu, 1 część wapna, 3 części piasku), układając go warstwami o grubości ok. 10 cm.
  • Gdy beton zastygnie, szalunek usuwamy.
  • Do momentu całkowitego stwardnienia betonu murek musimy zwilżać wodą.

Czołową płaszczyznę ścianki możemy pozostawić niewykończoną, jeśli planujemy obsadzenie jej zwisającymi roślinami, jednak najczęściej powierzchnię wykańcza się płytkami kamiennymi, klinkierowymi lub betonowymi, imitującymi naturalny kamień.


Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: AmandaCullingford/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści