Jak usunąć nalot z piaskowca?

Jak usunąć nalot z piaskowca Manuka Pixabay

Pytanie czytelnika: W moim ogrodzie ułożyłem ścieżkę z piaskowca. Składa się ona z kilku większych płyt rozrzuconych na trawniku co ok. 40 cm. Niestety, po dziewięciu latach kamień zdążył już zmienić swoją barwę i zaczął pojawiać się na nim nalot, mchy i porosty. Zastanawiam się, czy jest możliwa konserwacja tego materiału prostymi, "domowymi" sposobami.

Posłuchaj
00:00
23

Piaskowiec należy do tej grupy kamieni, które intensywnie chłoną i oddają wilgoć. Z tego względu duże zabrudzenia czy też wykwity glonów i mchów uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza, co powoduje pękanie i kruszenie kamienia.

Oczyszczanie piaskowca w ogrodzie

Czyszczenie jest zabiegiem bardzo delikatnym, gdyż łatwo jest uszkodzić naruszoną już w pewien sposób powierzchnię piaskowca.

  • Naloty pochodzenia organicznego ("roślinne") najlepiej usuwać za pomocą zwykłej gumki do ołówka lub szczotki. Silniej związany brud można zmyć mydłem, detergentami czy pastami do czyszczenia. Przy pozbywaniu się tego typu zanieczyszczeń należy unikać silnych preparatów chemicznych. Lecz gdy poprzednie sposoby zawiodą, opryskuje się kamienie środkami roślinobójczymi, a po kilku dniach usuwa uschnięte szczątki roślinne.

Płyta piaskowcowa w ogrodzie z przebarwieniami, fot. M. Palczyńska Fot. M. Palczyńska

Płyta piaskowcowa z przebarwieniami.

  • Na fotografii płyty piaskowcowej widać też białe wykwity, które są – skrystalizowaną po odparowaniu wody – solą. Sprawdzonym sposobem na odsolenie są wilgotne kompresy z ligniny. Nakłada się je na zmoczoną wodą destylowaną powierzchnię kamienia. Lignina wysychając, wyciąga sól z powierzchni i wnętrza płyty. Efekt zależny jest od właściwości kapilarnych piaskowca i czasem zabieg ten należy powtórzyć kilkukrotnie.

  • Kolejnym zabiegiem jest konserwacja powierzchni piaskowca w celu zabezpieczenia przed wnikaniem wody oraz przed zbyt szybkim zabrudzeniem. Zaleca się zatem pomalowanie kamienia odpowiednim preparatem silikonowym dostępnym w sklepach chemicznych.

Zdjęcie tytułowe: Manuka/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Moris
07-12-2019 10:25
Nalot na piaskowcu - i tak się pojawi mimo impregnacji. Poza tym płyty czy inne rzeczy z nalotem zdobywają szlachetną patynę. Wyglądają jak stare i wartościowe. Grzech ten nalot usuwać!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści