Nawierzchnie: wykorzystanie i rola w ogrodzie

Natura, choć "udomowiona" gra główną rolę w przydomowych aranżacjach. Nawierzchnie i elementy małej architektury to niezbędny drugi plan – oferujący wsparcie oraz dyskretnie podkreślający zalety roślinności.

Posłuchaj
00:00

Zadaniem ogrodów jest dawanie człowiekowi poczucia obcowania z naturą. Z tego powodu, te najpiękniejsze charakteryzują się pozornie naturalną formą oraz bogactwem roślinności, która w rzeczywistości została... starannie zaplanowana. Ogród to natura w formie udomowionej, funkcjonująca na warunkach określonych przez człowieka. Jest to wspaniały kompromis między tym co oferuje przyroda, a tym czego od niej oczekują i potrzebują ludzie.

Buszrem - płyta tarasowa Piaskowiec  2013_035

Wszelkie elementy małej architektury ogrodowej, takie jak brukowane ścieżki, murki, schodki są niezbędne, aby nadać ogrodom charakter użytkowy. Dzięki nim nieokiełznana żywotność roślinności zostaje podporządkowania potrzebom człowieka. Zieleń ogrodowa rośnie pod stałą opieką i dobrze zna swoje miejsce.

Buszrem - płyty Rock, obrzeże z Palisady Ksizężcowej Buszrem Gazony Piccolo i Grande 2013_042

Ścieżki, patia, wybrukowane fragmenty ogrodu to miejsca zarezerwowane dla człowieka, a ich granice wyznaczają krawężniki, murki i smukłe palisady. Przyroda z ciekawością wygląda zza wyznaczonych jej obszarów – zasłania ażurowe płyty i wychyla się z dostojnych gazonów próbując choć trochę poszerzyć swoją strefę wpływów.

Źródło: Buszrem

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści