Nawierzchnie: wykorzystanie i rola w ogrodzie

Natura, choć "udomowiona" gra główną rolę w przydomowych aranżacjach. Nawierzchnie i elementy małej architektury to niezbędny drugi plan – oferujący wsparcie oraz dyskretnie podkreślający zalety roślinności.

Posłuchaj
00:00

Zadaniem ogrodów jest dawanie człowiekowi poczucia obcowania z naturą. Z tego powodu, te najpiękniejsze charakteryzują się pozornie naturalną formą oraz bogactwem roślinności, która w rzeczywistości została... starannie zaplanowana. Ogród to natura w formie udomowionej, funkcjonująca na warunkach określonych przez człowieka. Jest to wspaniały kompromis między tym co oferuje przyroda, a tym czego od niej oczekują i potrzebują ludzie.

Buszrem - płyta tarasowa Piaskowiec  2013_035

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wszelkie elementy małej architektury ogrodowej, takie jak brukowane ścieżki, murki, schodki są niezbędne, aby nadać ogrodom charakter użytkowy. Dzięki nim nieokiełznana żywotność roślinności zostaje podporządkowania potrzebom człowieka. Zieleń ogrodowa rośnie pod stałą opieką i dobrze zna swoje miejsce.

Buszrem - płyty Rock, obrzeże z Palisady Ksizężcowej Buszrem Gazony Piccolo i Grande 2013_042

Ścieżki, patia, wybrukowane fragmenty ogrodu to miejsca zarezerwowane dla człowieka, a ich granice wyznaczają krawężniki, murki i smukłe palisady. Przyroda z ciekawością wygląda zza wyznaczonych jej obszarów – zasłania ażurowe płyty i wychyla się z dostojnych gazonów próbując choć trochę poszerzyć swoją strefę wpływów.

Źródło: Buszrem


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści