Jak wygląda złotokap?
Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) – dorasta do 4 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Zakwita między kwietniem a czerwcem na żółtozłoty kolor. Drobne kwiaty zebrane są w zwisające grona osiągające 20 cm długości, a w przypadku złotokapu Waterera – 40 cm.
Owoce przypominają fasolki, które wiszą dłuższy czas na roślinie jeszcze po wysypaniu nasion. Należy pamiętać, że wszystkie części złotokapu są trujące – szczególnie nasiona.
Wymagania złotokapów
Roślina jest dość wytrzymała na mrozy i tolerancyjna w stosunku do podłoża. Może rosnąć na uboższych, piaszczystych glebach oraz bardziej gliniastych, o pH od lekko kwaśnego do zasadowego.
Gdzie posadzić złotokap?
Warunkiem obfitego kwitnienia złotokapu jest słoneczna wystawa – w cieniu roślina słabo zakwita. Dobrze jest też wybrać miejsce bardziej osłonięte od wiatru. Krzew doskonale prezentuje się jako soliter – posadzony pojedynczo na trawniku lub w grupie, która w czasie kwitnienia będzie wyjątkową ozdobą ogrodu.
Najlepszym terminem sadzenia krzewów w ogrodzie jest wiosna lub jesień. Warto też sprawdzić prognozę pogody i wybrać do sadzenia dzień pochmurny oraz bezwietrzny. Lekki deszcz będzie sprzyjał temu zabiegowi.
Kwiaty złotokapu Waterera |
Złotokap pospolity w pełni kwitnienia |
Źródło: Magazyn Budujemy Dom, |