Złote drzewo, złoty deszcz. Co to za drzewo?
Złotokap – co roku w maju i na początku czerwca to drzewo dosłownie "kapie" od swoich złoto-żółtych kwiatów. Zebrane w długie zwisające grona przyciągną uwagę nawet najmniej wrażliwej na piękno roślin osoby. Kto raz zobaczył kwitnący złotokap, z pewnością zapragnie go mieć w swoim ogrodzie.
Złote kwiaty złotokapów
Znane są trzy gatunki tych małych drzewek lub krzewów: złotokap alpejski (Laburnum alpinum), złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) oraz złotokap Waterera (Laburnum watereri). Dorastają do 5 m wysokości. Przy decydowaniu się na tę roślinę pamiętajmy, że wszystkie części złotokapu są trujące!
Złotokap co roku na wiosnę ocieka swoimi złoto-żółtymi kwiatami. Zebranych w długie zwisające grona, (u złotokapu pospolitego osiągają do 20 cm długości, a u złotokapu Waterera do 40 cm). Im ma większy dostęp do słońca, tym kwitnienie przebiega bardziej obficie. Liście są 3-listkowe, mają długie ogonki i również są elementem dekoracyjnym rośliny.
Fot. 41330/Pixabay |
Łatwa pielęgnacja złotokapu
Uprawa złotokapu udaje się niemal w całej Polsce, gdyż charakteryzuje się on dosyć dużą mrozoodpornością.
Roślina polecana jest dla niedoświadczonych ogrodników – nie wymaga ani regularnego nawożenia, podlewania ani cięcia. Jedynie późnym latem, jeśli zachodzi potrzeba można usunąć niepożądane lub osłabione gałęzie.
Roślinę tą można formować, np. w pokrój wielopniowego krzewu, albo na niskie drzewko – pozostawiając jeden najsilniejszy pień.
Gdzie posadzić złotokap?
Złotokap świetnie się prezentuje pojedynczo lub w grupie kilku roślin, w tle ogródka bądź na trawniku.
Ze względu na ozdobne zwisające kwiatostany złotokapy można posadzić z dwóch stron pergoli, by po kilku latach kaskada zwisających kwiatów zrobiła oszałamiające wrażenie na każdym kto przejdzie pod nimi.
Można także stworzyć wiosenno-letnią kompozycję z udziałem złotokapu - wokół drzewka można stworzyć żółtą kompozycję, składającą się na przykład z trzmielin (Euonymus), żywotnika 'Szmaragd', późno kwitnących na żółto tulipanów (Tulipa).
Tekst: źródło Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: Peter H/Pixabay
Komentarze