Rozmnażanie magnolii | Jak wysiewać nasiona, robić sadzonki i odkłady? Sprawdź!

Jak rozmnazac magnolie Kompleksowy poradnik

Magnolie to piękne, uważane za królowe wiosny krzewy lub drzewa, które dodają elegancji każdemu ogrodowi. Ich rozmnażanie może być satysfakcjonującym doświadczeniem, a istnieje kilka metod, aby to zrobić. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez proces rozmnażania magnolii za pomocą nasion, sadzonek oraz szczepienia.

Posłuchaj
00:00
29
Spis treści
Jak wysiewać magnolię? Jak zrobić sadzonki magnolii? Czy gałązka magnolii może się ukorzenić? Co to znaczy, że magnolia jest szczepiona? Jak rozmnożyc magnolię przez odkłady powietrzne? Często zadawane pytania, FAQ Kiedy najlepiej rozmnożyć magnolię?

Jak rozmnażać magnolię? Kompleksowy poradnik krok po kroku

► Rozmnażanie z nasion

Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion i chociaż ta metoda nie jest najłatwiejsza to daje niezwykle dużo satysfakcji. Trzeba też zaznaczyć, że są magnolie – np.

magnolia Soulange'a czy japońska, które zakwitają dopiero po kilku latach (magnolia japońska nawet po 10-15 latach od wysiania!).

Krok 1: Zebranie nasion

Nasiona powinny być zbierane tylko wtedy, gdy owoc przypominający szyszkę zaczyna pękać. Nasiona są zazwyczaj otoczone czerwoną lub brązową, twardą powłoką.

Owoce i nasiona magnolii posredniej rozmnazanie magnolii, fot. AdobeStock
Fot. beres i Oleh / AdobeStock
Dojrzewające owoce, czyli torebki magnolii pośredniej (łac. Magnolia Soulangeana) i jej nasiona.
Owoce i nasiona magnolii wielkokwiatowej rozmnazanie magnolii, fot. AdobeStock
Opis autora
Owoce i nasiona magnolii wielkokwiatowej (łac. Magnolia grandiflora).

Krok 2: Przygotowanie nasion do wysiania

Następnie nasiona powinny być moczone w letniej wodzie przez kilka dni. Gdy powłoki zaczną oddzielać się od łupin, powinny być usunięte za pomocą szczotki lub poprzez pocieranie nasion szorstką tkaniną.

Oczyszczone nasiona powinny być opłukane i umieszczone w skrzynce wypełnionej mieszanką wilgotnego piasku i torfu, a następnie dokładnie wymieszane.

Skrzynkę należy następnie przechowywać w piwnicy w temperaturze około 5°C przez 3-4 miesiące, aby nasiona dojrzały, ponieważ zarodek w nasionach zebranych bezpośrednio z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany.

Jeśli nie masz piwnicy, możesz umieścić nasiona w plastikowych torebkach i umieścić je w lodówce. Pamiętaj jednak, aby raz w tygodniu otwierać torebki, aby dostarczyć dojrzewającym nasionom świeżego powietrza. Ten proces przechowywania nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku o temperaturze 1-10°C, który przerywa stan spoczynku zarodka, nazywamy stratyfikacją.

Krok 3: Wysiewanie

Wiosną nasiona wysiewamy w rozsadniku lub bezpośrednio do gruntu. Powinny kiełkować po 4-6 tygodniach. Młode rośliny na zimę dobrze zabezpieczamy przed mrozem (np. liśćmi, gałęziami świerkowymi, agrowłókniną). Nasiona, które zostały posiane do gruntu bez wcześniejszego przygotowania i nie kiełkują, mogą wykiełkować w następnym roku, ponieważ leżąc przez zimę w ziemi, przechodzą potrzebny im do rozwoju okres zimna.

► Rozmnażanie przez sadzonki

Inną metodą rozmnażania magnolii jest rozmnażanie za pomocą sadzonek wierzchołkowych, które pobieramy wtedy, gdy roślina wytwarza nowe, zielone przyrosty.

Krok 1: Pobieranie sadzonek

Sadzonkę tworzymy tak, że ucinamy wierzchołkowy fragment pędu o długości 15-20 cm i umieszczamy go w słoiku częściowo wypełnionym wodą, aby zapobiec wysychaniu.

Sadzonki powinny być przygotowane do ukorzenienia poprzez usunięcie wszystkich liści, z wyjątkiem dwóch na samym czubku. Jeśli liście są zbyt duże, należy odciąć część liścia.

Krok 2: Umieszczanie sadzonek w podłożu

Pojemnik, w którym będziemy ukorzeniać sadzonki magnolii powinno mieć 25-30 cm głębokości. Podłoże do ukorzeniania może być np. mieszanką grubego piasku, torfu i wermikulitu.

Sadzonki powinniśmy potraktować ukorzeniaczem, a następnie umieszczone w podłożu.

Krok 3: Pielęgnacja w trakcie ukorzeniania

Po umieszczeniu sadzonek pędowych magnolii w podłożu, powinny być one podlewane i przykryte przezroczystą pokrywą lub plastikiem, aby utrzymać środowisko o wysokiej wilgotności. Trzymamy je w półcieniu – z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Po kilku tygodniach sadzonki powinny wytworzyć wystarczająco silny system korzeniowy, aby można je było przesadzić do większego pojemnika lub bezpośrednio do ogrodu.

Źródło: Zielone Pogotowie / Youtube

 

► Rozmnażanie przez szczepienie

Szczepienie to kolejna metoda rozmnażania magnolii. Polega to na połączeniu odciętego pędu (szczepki) z jednego drzewa magnolii (którą chcemy rozmnożyć) z systemem korzeniowym (podkładki) innego. Szczepka i podkładka rosną razem, tworząc nowe drzewo magnolii.

Ta metoda jest często używana do rozmnażania konkretnych odmian magnolii i najczęściej wybierana przez profesjonalistów.

► Rozmnażanie przez odkłady powietrzne

Odkłady powietrzne najlepiej jest robić wczesną wiosną lub późnym latem (wrzesień).

Krok 1: Przygotuj miejsce na roślinie

Wybierz jednoroczny pęd magnolii i zrób w nim nacięcie usuwające korę o głębokości około 1/3 do 1/2 cala. Nałożyć na ranę nieco ukorzeniacza.

Krok 2: Przygotowanie miejsca do ukorzenienia się

Następnie na ranę połóż wilgotny ale nie mokry mech (np. safagnum) lub torf w warstwie co najmniej 5 cm grubości. Owiń wszystko plastikową folią tak, by tworzyła ona kokon na nacięciu. Zabezpiecz końce taśmą izolacyjną.

Krok 3: Pielęgnacja w trakcie tworzenia korzeni

Podłoże to musi pozostać wilgotne przez cały czas, więc sprawdzaj je często i nawadniaj – w żadnym wypadku nie może wyschnąć! Jeśli to się stanie, młode zaczątki korzonków jak i większe korzenie szybko wyschną i obumrą.

Po kilku tygodniach, gdy korzenie się rozwijają na tyle, że zobaczysz je wystające z podłoża, odetnij pęd poniżej tego miejsca. Zdejmij "kokon" i posadź go w doniczce lub bezpośrednio w ogrodzie.

Źródło: www.grubosz.pl / Youtube

 

Podsumowanie

Rozmnażanie magnolii może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wymaga cierpliwości i troski. Bez względu na to, czy wybierzesz rozmnażanie z nasion, sadzonek, przez szczepienie czy odkładanie powietrzne, każda metoda ma swoje własne wyzwania i nagrody. Z odpowiednią opieką i uwagą możesz cieszyć się pięknem własnego drzewa magnolii w swoim ogrodzie.

FAQ – często zadawane pytania

Kiedy rozmnażać magnolię?
  • Przygotowane wcześniej nasiona magnolii wysiewa się wiosną – od połowy kwietnia.
  • Najlepszą porą na pobieranie sadzonek magnolii jest wczesne lato – w czerwcu lub lipcu, ale może się różnić w zależności od klimatu.
  • Z kolei, jeśli chodzi o rozmnażanie magnolii przez szczepienie, wykonuje się to w lutym lub na początku marca.

Jak zbierać nasiona z magnolii?

Nasiona magnolii zbieramy, gdy torebki zaczynają naturalnie pękać, a nasiona są wyraźnie widoczne lub opadają.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: beres, Vera / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Magnolia gwiaździsta Magnolia stellata

Magnolia Soulange'a / Magnolia pośrednia Magnolia soulangeana

Magnolia wielkokwiatowa / Magnolia zimozielona Magnolia grandiflora

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści