Logo
Logo

Dlaczego róża nie kwitnie? Poznaj 5 możliwych przyczyn!

Róże to jedne z najpopularniejszych i najefektowniejszych roślin kwitnących, które uprawiane są w ogrodach. Ogromna liczba odmian pozwala wybrać nie tylko barwę i zapach, ale również formę rośliny, co pozwala wspaniale ozdobić rabaty, pergole i donice na tarasie. Główną ozdobą roślin są oczywiście niesamowite kwiaty, jednak zdarza się, że róża przestaje kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby róże zawsze pięknie kwitły?

Spis treści
Nieodpowiednie stanowisko Złe nawożenie Niewłaściwe cięcie Atak szkodników Choroby róż

Dlaczego róża nie kwitnie?

Ze względu na uroczy wygląd oraz subtelny zapach kwiatów róże są jednymi z najbardziej docenianych roślin ozdobnych. Wiele ogrodniczek i ogrodników z wielką troską uprawia je w ogrodach. Wiele odmian róż świetnie rośnie w warunkach miejskich, więc wykorzystywane są do obsadzania zieleni miejskiej w parkach oraz na skwerach. Niektóre róże szczepione na pniu oraz okrywowe świetnie radzą sobie pojemnikach na tarasach i balkonach.

Właściwie pielęgnowane różane krzewy potrafią być niesamowitą ozdobą przez całe lato aż do jesieni.

Niestety, czasem zdarza się, że róża nie chce obficie kwitnąć. A wtedy nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Brak kwitnięcia u róży (Rosa) może mieć różne przyczyny: nieprawidłowa pielęgnacja lub rozwój niebezpiecznych patogenów. Dochodzi wtedy do osłabienia rośliny, która jest bardziej podatna na różnego rodzaju patogeny. Słaba kondycja, zbyt mała ilość pożywienia, czy niewłaściwe podłoże mogą osłabić, a nawet całkowicie zahamować kwitnienie. Można zaobserwować 5 najczęstszych powodów braku kwitnięcia róż.

1. Niewłaściwe stanowisko i podłoże

Róże lubią stanowiska słoneczne i otwarte, gdzie pięknie się prezentują. Stanowisko zbyt osłonięte nie zapewnia roślinom właściwej wentylacji. Brak słońca wpływa negatywnie nie tylko na kształt i wielkość kwiatostanów, lecz także na prawidłowy rozwój liści i pędów. Zbyt silne zacienienie powoduje wydawanie przez krzewy róż długich pędów pozbawionych pąków kwiatowych.

Ogrodowe róże nie lubią też podmokłej oraz ciężkiej gleby. Jeśli zostaną posadzone w takim podłożu, to wówczas z pewnością nie będą obficie kwitły.

2. Brak pożywienia w postaci nawozów

Róże wymagają intensywnego nawożenia, gdyż pobierają duże ilości składników pokarmowych. Wyjałowiona gleba spowoduje, że roślina będzie osłabiona i nie zakwitnie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie stosować nawozy do róż.

Chcąc wyhodować w ogrodzie krzew o przyciągających wzrok, pięknych i zdrowych kwiatach, trzeba zadbać o właściwe nawożenie (nawozem wieloskładnikowym, w granulkach lub w płynie). Ważne jest dostarczenie róży potasu, który pełni bardzo ważną rolę w okresie zawiązywania się pąków kwiatowych. Krzewy zasilamy na początku wiosny, po pierwszym kwitnieniu oraz nie później niż do połowy sierpnia, aby pędy zdążyły zdrewnieć do zimy.

3. Brak lub niewłaściwe przycinanie

Róże zdecydowanie lepiej kwitną, jeśli są odpowiednio przycinane. Zabieg ten pozwala pozbyć się osłabionych pędów, umożliwia kształtowanie krzewu oraz wzmacnia całą roślinę.

Przycinanie róż należy wykonywać raz w roku wiosną: od kwietnia do maja (w tym samy czasie, gdy kwitną forsycje).


Każdej wiosny należy też nad zdrowymi pąkami obciąć obumarłe, chore, przemarznięte oraz krzyżujące się części. Każde prześwietlające cięcie pozwala uzyskać roślinom lepszy dostęp do światła i powietrza, a to w dużym stopniu wpływa na obfite kwitnienie. Czynność ta wzmacnia też strukturę rośliny oraz prawidłowo ją kształtuje.

Ważne jest również usuwanie przekwitniętych kwiatów, które pobudza rośliny do dalszego rozwoju.

4. Groźne szkodniki róż

Częstym problemem są również szkodniki, a w szczególności mszyce i ogrodnica niszczylistka. Larwy ogrodnicy uszkadzają korzenie roślin, a dorosłe osobniki liście i kwiaty. Po zauważeniu żerujących na krzewie chrząszczy trzeba jak najprędzej wykonać oprysk z pomocą wybranego oprysku na szkodniki.

Szkodniki nie tylko osłabiają róże, wysysając z nich soki, ale również mogą przenosić groźne wirusy. Niezależnie od tego, który szkodnik zaatakował róże, należy jak najszybciej zacząć działać, inaczej roślina może całkowicie obumrzeć. Po ataku szkodników trzeba również pamiętać, aby szczególnie troskliwie zadbać o róże, które są osłabione.

5. Choroby róż

Róże najczęściej są atakowane przez grzyby i pleśnie. Najczęściej spotkać można szarą pleśń, która objawia się wodnistym nalotem – podczas kwitnienia pojawia się on na płatkach róż. Powoduje zatrzymanie rozwoju pąków i ich gnicie, a w konsekwencji tego róża nie chce kwitnąć.

Gdy na roślinie pojawia się szara pleśń, wówczas trzeba jak najszybciej usunąć przekwitnięte kwiatostany oraz zaatakowane pąki róż, które to często są źródłem zarodnika grzyba. W tym celu należy wykonać oprysk środkiem grzybobójczym.

Co zrobić, gdy róża nie kwitnie?

Podstawą działania jest przeanalizowanie dotychczasowej pielęgnacji róż oraz sprawdzenie, czy róża ma zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu: stanowisko i rodzaj podłoża.

Jeśli mamy pewność, że te aspekty nie zostały zaniedbane, to należy dokładnie obejrzeć roślinę, sprawdzając, czy nie ma żadnych objawów chorobowych takich jak: zmiany w wybarwieniu liści lub plamy lub nalot na liściach i łodygach.

Ważne jest również sprawdzenie, czy róża nie została zaatakowana przez szkodniki. Warto pamiętać, że patogeny i szkodniki rozwijają się głównie na osłabionych roślinach oraz tych, które są narażone na zbyt dużą wilgotność. Ten drugi problem można rozwiązać, zapewniając roślinom odpowiednią wentylację, czyli stanowisko, które nie jest osłonięte. W przypadku zauważenia objawów chorobowych lub szkodników należy zastosować środki grzybobójcze do roślin lub preparaty na szkodniki.


Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: ennelise, GLady, MabelAmber/Pixabay

Autor
Dlaczego róża nie kwitnie? Poznaj 5 możliwych przyczyn!
Dlaczego róża nie kwitnie? Poznaj 5 możliwych przyczyn!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl