Jakie właściwości powinna mieć ziemia do iglaków?
Iglaki to rośliny, które mają płytki system korzeniowy, który potrafi rozrosnąć się do konkretnych rozmiarów. Dzięki temu roślina zyskuje na przyczepności. Nie oznacza to jednak, że iglaki mogą być sadzone w byle jakiej ziemi, bez odpowiednich składników odżywczych. Należy pamiętać o drenażu, który zdecydowanie dobrze wpływa na kondycję podziemnej części iglaka. Dzięki temu, że nie stoi w wodzie roślina jest pewnie osadzona na swoim stanowisku i może przez wiele lat cieszyć nasze oczy.
Iglaki potrzebują ziemi kwaśnej, a więc mieszczącej się w punktacji 5,5-7,0 Ph. Gotowa gleba do roślin iglastych będzie również bogata w mikroelementy oraz nawóz, który uwalnia się do gleby przez dłuższy czas. Oczywiście gotowe gleby są tak skomponowane, że zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu.
Mówiąc o iglakach należy pamiętać, że pewne odmiany jodeł, świerków czy sosen potrzebują jednak nieco mniej kwaśnej gleby o odczynie mocno zbliżonym do zasadowego Ph.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Stanowisko a ziemia do iglaków?
Iglaki, jak wszystkie inne rośliny, warto zaopatrzyć w kompost lub obornik tuż przed posadzeniem w docelowe miejsce. Wystarczy jego odpowiednią ilość wrzucić na dno dołka, który został wykopany pod roślinę, którą zamierzamy tam posadzić. Kompost kwaśny powinien być wzbogacony w takie resztki organiczne, które dodatkowo zakwaszą glebę wokół korzeni naszego iglaka (np. igliwie). Nie wolno jednak przesadzać z ze środkami, które mają podnieść kwasowość podłoża. Jeśli jednak mamy zamiar użyć takich produktów to zdecydowanie należy stosować się do instrukcji producenta, która została najprawdopodobniej umieszczona na opakowaniu lub osobnej etykiecie.
Najlepsza ziemia do iglaków
Gotowe podłoże do iglaków to doskonały produkt, który pomoże nawet początkującym ogrodnikom. Dzięki swoim właściwościom oraz odpowiedniemu składowi, każda roślina iglasta, która zostanie w nim posadzona, będzie mogła odpowiednio rozwijać się.
Zanim ją jednak zastosujemy (dodamy do dołka, w który będziemy sadzić iglaka), warto odpowiednio przygotować stanowisko na nową roślinę – przed sadzeniem należy odkwasić lub zakwasić ziemię jesienią lub wczesną wiosną oraz zadbać o drenaż ogrodu, który jest istotnym elementem w prawidłowym rozwoju roślin.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie: JackieLou DL/Pixabay ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!