Dlaczego warto dbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie?
Dbałość o narzędzia ogrodnicze zapewnia ich lepszy stan, co sprawia, że wszystkie prace przebiegają szybciej i sprawniej. Dodatkowo konserwacja zapewnia odpowiednie zabezpieczenie na okres jesienno – zimowy, gdy narzędzia narażone są na niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak np. nadmierna wilgoć i mróz. Dzięki temu narzędzia posłużą w doskonałym stanie przez wiele sezonów, a ich żywotność zostanie znacznie wydłużona, co pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.
Jak dbać o narzędzia po sezonie?
O jakie narzędzia należy szczególnie zadbać? Przede wszystkim te o bardziej skomplikowanej budowie i posiadające różne mechanizmy jak opryskiwacz, sekatory ręczne, kosiarki i pilarki. Nie wolno jednak zapominać również o tych prostszych: grabie, widły, łopaty, siekiery itp. Szczególnie groźna dla nich jest korozja i rdza, które mogą je całkowicie zniszczyć. Po zakończonym sezonie należy szczególnie zadbać o czyszczenie, odpowiednią konserwację, ostrzenie, oliwienie i oczywiście prawidłowe przechowywanie narzędzi.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dokładne oczyszczenie
W pierwszej kolejności wszystkie narzędzia należy dokładnie oczyścić z pozostałości gleby, preparatów i różnorodnych środków chemicznych. Można wykorzystać do tego odpowiednie detergenty, które po zakończonym myciu, należy dokładnie spłukać.
Jeśli, na którymś z narzędzi pojawiła się korozja, to należy ją bezwzględnie usunąć np. za pomocą papieru ściernego. Dlatego wszystkie narzędzia o metalowych częściach, jak grabie, siekiera, czy łopata należy dokładnie obejrzeć.
Odpowiednia konserwacja
Kluczem właściwej pielęgnacji jest również dokładna konserwacja, a więc przede wszystkim oliwienie i ostrzenie. Ruchome części maszyn ogrodniczych i sprzętów jak np. kosiarka, pilarka, czy sekatory ręczne wymagają regularnego oliwienia, inaczej ich mechanizm narażony jest na blokadę.
Narzędzia z ostrzami np. sekatory i siekiery należy dokładnie naostrzyć np. za pomocą osełki lub specjalnego kamienia. Zapewni to właściwy kształt ostrza i nada mu niezbędnej do cięcia gałęzi, czy łodyg ostrości.
Kosiarka i podkaszarka
Jeśli jest taka potrzeba, to można zakonserwować również noże oraz wymienić śrubę mocującą na nową, co zwiększy bezpieczeństwo. Podkaszarka nie wymaga tylu zabiegów i należy ją przede wszystkim dokładnie wyczyścić.
Przechowywanie
Dobrze przygotowane narzędzia na zimę nie powinny być byle jak przechowywane. Najlepiej składować je w suchym, chłodnym miejscu, w którym temperatura waha się w okolicach 10 stopni. Drobne narzędzia warto schować do kartonów, aby zapewnić im dodatkową ochronę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: cristovao / Depositphotos
G.T.