Logo
Logo

Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie?

Jesień to zakończenie prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, co oznacza, że narzędzia można schować aż do wiosny. Jednak zanim się to zrobi, warto je odpowiednio przygotować na czas zimowego przechowywania. Brak lub nieodpowiednia konserwacja, czy przechowywanie brudnych narzędzi może przyczynić się do ich przedwczesnego zużycia, co będzie wiązało się z kosztowną naprawą lub koniecznością zakupu nowych narzędzi ogrodowych.

Spis treści
Dlaczego warto dbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie? Jak dbać o narzędzia po sezonie? Pamiętaj o czyszczeniu! Konserwuj! Uważaj szczególnie na kosiarkę! Przechowuj w garażu!

Dlaczego warto dbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie?

Dbałość o narzędzia ogrodnicze zapewnia ich lepszy stan, co sprawia, że wszystkie prace przebiegają szybciej i sprawniej. Dodatkowo konserwacja zapewnia odpowiednie zabezpieczenie na okres jesienno – zimowy, gdy narzędzia narażone są na niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak np. nadmierna wilgoć i mróz. Dzięki temu narzędzia posłużą w doskonałym stanie przez wiele sezonów, a ich żywotność zostanie znacznie wydłużona, co pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Jesień i zima to doskonały czas, aby zadbać o narzędzia ogrodowe używane w sezonie. Staranne oczyszczenie i pielęgnacja sprawią, że narzędzia będą zawsze działały sprawnie.

Jak dbać o narzędzia po sezonie?

O jakie narzędzia należy szczególnie zadbać? Przede wszystkim te o bardziej skomplikowanej budowie i posiadające różne mechanizmy jak opryskiwacz, sekatory ręczne, kosiarki i pilarki. Nie wolno jednak zapominać również o tych prostszych: grabie, widły, łopaty, siekiery itp. Szczególnie groźna dla nich jest korozja i rdza, które mogą je całkowicie zniszczyć. Po zakończonym sezonie należy szczególnie zadbać o czyszczenie, odpowiednią konserwację, ostrzenie, oliwienie i oczywiście prawidłowe przechowywanie narzędzi.

Dokładne oczyszczenie

W pierwszej kolejności wszystkie narzędzia należy dokładnie oczyścić z pozostałości gleby, preparatów i różnorodnych środków chemicznych. Można wykorzystać do tego odpowiednie detergenty, które po zakończonym myciu, należy dokładnie spłukać.

Opryskiwacz należy starannie opróżnić, umyć od wewnątrz detergentem i przepompować, aby pozbyć się resztek wody. To zmniejszy ryzyko rozwoju niepożądanych bakterii i pozwoli pozbyć się całego zanieczyszczenia.

Jeśli, na którymś z narzędzi pojawiła się korozja, to należy ją bezwzględnie usunąć np. za pomocą papieru ściernego. Dlatego wszystkie narzędzia o metalowych częściach, jak grabie, siekiera, czy łopata należy dokładnie obejrzeć.

Odpowiednia konserwacja

Kluczem właściwej pielęgnacji jest również dokładna konserwacja, a więc przede wszystkim oliwienie i ostrzenie. Ruchome części maszyn ogrodniczych i sprzętów jak np. kosiarka, pilarka, czy sekatory ręczne wymagają regularnego oliwienia, inaczej ich mechanizm narażony jest na blokadę.

Odrobina smaru lub oliwy na śrubę i wykonanie kilku ruchów mechanizmem zapewni odpowiednie smarowanie i płynność ruchów, które mają ogromny wpływ na komfort i efektywność pracy wiosną.

Narzędzia z ostrzami np. sekatory i siekiery należy dokładnie naostrzyć np. za pomocą osełki lub specjalnego kamienia. Zapewni to właściwy kształt ostrza i nada mu niezbędnej do cięcia gałęzi, czy łodyg ostrości.

Kosiarka i podkaszarka

Na szczególną uwagę zasługuje kosiarka do trawy, która zbudowana jest z wielu elementów, a jej naprawa może być naprawdę kosztowna. Podstawą jest dokładne usunięcie wszystkich resztek roślin. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu metalowego podwozia przed korozją. Dobrze sprawdzą się do tego farby lub detergenty antykorozyjne.

Jeśli jest taka potrzeba, to można zakonserwować również noże oraz wymienić śrubę mocującą na nową, co zwiększy bezpieczeństwo. Podkaszarka nie wymaga tylu zabiegów i należy ją przede wszystkim dokładnie wyczyścić.

Przechowywanie

Dobrze przygotowane narzędzia na zimę nie powinny być byle jak przechowywane. Najlepiej składować je w suchym, chłodnym miejscu, w którym temperatura waha się w okolicach 10 stopni. Drobne narzędzia warto schować do kartonów, aby zapewnić im dodatkową ochronę.

Najlepszym miejscem do przechowywania narzędzi jest garaż lub pomieszczenie gospodarcze, które jest zabezpieczone przed mrozem i wilgocią.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: cristovao / Depositphotos
G.T.

Autor
Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie?
Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl