W moim ogrodzie jesienią mam sporo pracy, gdyż robię także nowe nasadzenia. To dla mnie idealny okres - między innymi dosadzam nowe hortensje, które doskonale przyjmują się przy jesiennym sadzeniu. staram się jednak robić to w dobrą pogodę i na początku jesieni.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nie popełniajcie tego błędu podczas przesadzania jesienią. Dlaczego?
Większość roślin podczas swojego cyklu rozrostu będzie potrzebować przesadzenia lub też rozgałęzienia. Oczywiście mam tutaj na myśli zarówno byliny, krzewy, jak i drzewa. Tutaj pamiętajcie, że każda z nich ma swoje indywidualne potrzeby, których nie wolno z pewnością lekceważyć. Głębokość i szerokość grządki ma istotne znaczenie.
Okres jesienny jest jednym z lepszych na przesadzanie roślin. Dlaczego? Po okresie wzmożonego słońca, suszy czy też dość intensywnych promieni słonecznych możemy cieszyć się nieco wilgotniejszą pogoda. Podłoże nie jest już sztywną bryłą, w którą trudno wbić łopatę, a i roślina jest znacznie bardziej odporniejsza na przesadzanie.
W tym roku przygotowałam doskonałe miejsce pod porzeczkę czerwoną oraz czarną, które przez lata były w półcieniu, z naciskiem na cień. Niestety sąsiad ROD wybudował altankę, która zacieniła całkowicie miejsce, gdzie rosły krzewy owocowe. Zaczęły marnieć oraz być bardziej podatne na choroby grzybowe. Z trudnością mogłam pozbyć się plam na liściach oraz mszyc, które wręcz oblegały całe porzeczki.
Po jesiennym przesadzeniu krzewy zaczęły odżywać, a ja mam lepszy widok na bujniejsze krzewy i późniejsze, sezonowe zbiory. Obecnie miejsce jest zasobne w promienie słoneczne oraz doskonały przewiew - o co dokładnie chodzi? Krzewy porzeczki nie rosną w uścisku - to prowadziło do gromadzenia się pasożytów i podatności na choroby grzybowe.
Kluczowy błąd jesiennego przesadzania
Jednym z błędów, jakich nie popełniam podczas jesiennego przesadzania, jest z pewnością omijanie zasobnego podlewania. Po wykopaniu dołka na roślinę, zalewam ją pożądaną ilością wody, bez nawozu. Wkładam krzewinkę i zasypuję. Następnego dnia znów mocno podlewam. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, ze roślina mogłaby się nie przyjąć i zmarnieć.
Jakie rośliny doniczkowe przesadzać w październiku? Domowe porady
Najlepszym okresem na przesadzanie roślin jest z pewnością wiosna, od połowy marca. To wtedy rośliny zaczynają powoli wypuszczać nowe pędy i budzić się ze spoczynku. Październik to nie jest najlepszy czas na podział i przesadzanie roślin doniczkowych w domu, gdyż istnieje ryzyko, że mogą się nie przyjąć.
Jest jednak wyjątek od tej reguły. Bez względu na to, jaki to miesiąc, jeżeli zauważycie pojawiające się choroby grzybowe, ziemiórki czy też inne alarmujące sygnały, należy koniecznie prześwietlić roślinę oraz wymienić podłoże.
Sprawdzajmy, czy pojawia się odpowiedni drenaż w postaci perlitu czy keramzytu. Czekając na interwencję do marca, roślina może nie doczekać w odpowiednim stanie. Bardzo ważne jest, aby umiejętnie ocenić sytuację oraz wymienić podstawowe elementy ziemi. Oczyszczajmy dokładnie korzenie oraz wysuszmy, aby nie doprowadzić do ponownego gnicia.
Zdjęcie tytułowe: Nungning20/ AdobeStock