Logo
Logo

Sadzenie czerwonej porzeczki

Pytanie czytelnika: Uwielbiam smak czerwonych porzeczek i chciałbym posadzić na działce kilka krzaczków. Jak się do tego zabrać?

Spis treści
Jakie wymagania mają czerwone porzeczki? Kiedy sadzić porzeczki? Gdzie najlepiej rosną porzeczki? Jak i kiedy je przycinać? Owocowanie czerwonej porzeczki

Porzeczki czerwone (Ribes spicatum) to bardzo dobry wybór na pierwsze owocowe krzewy w ogrodzie – są łatwe w uprawie i dobrze się czują praktycznie na każdej glebie. Ponadto bez problemu znoszą zaniedbanie i owocują obficie przez długie lata.

Wymagania porzeczek czerwonych

Najlepsze owoce porzeczki uzyskamy wtedy, gdy krzewy będą mieć stanowisko słoneczne. Zwróćmy też szczególna uwagę na to, aby pH gleby nie było zasadowe – na glebach wapiennych porzeczki potrafią nawet zamierać. Najlepiej aby miały lekko kwaśną ziemię.

Mimo swojej wytrzymałości porzeczki czerwone najlepiej systematycznie podlewać – najbardziej lubią ziemię umiarkowanie wilgotną. Możemy je również ściółkować, aby zapewnić odpowiednią wilgotność i zabezpieczyć przed zachwaszczeniem.

Te krzewy owocowe są całkowicie mrozoodporne. Możemy je sadzić zarówno na miejscach odsłoniętych na wiatry, jak i w przydomowych, zacisznych ogródkach.

porzeczka czerwona
Fot. Вячеслав Липатов/Pixabay

Termin sadzenia

Krzewy porzeczek czerwonych kupowanych w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon. Jeśli zdecydujemy się na tańsze sadzonki z odkrytym korzeniem, najlepiej je sadzić jesienią – na przełomie października i listopada.

(Porzeczki czarne niezależnie od formy w jakiej je kupimy, najlepiej sadzić jesienią. Są nieco bardziej wymagające i zawiązują owoce wcześniej od porzeczek czerwonych – sadzone wiosną mogą słabo zaowocować.)

Miejsce

Przed posadzeniem krzewu powinniśmy dobrze oczyścić teren z chwastów wieloletnich, ponieważ później może się to okazać bardzo trudne – porzeczka czerwona rośnie w jednym miejscu zwykle przez wiele lat.

Do wykopanego dołka dodajemy nieco nawozu organicznego, albo popiołu, aby zaopatrzyć roślinę w potas. Wpłynie on na łatwe przyjęcie się porzeczki w nowym miejscu, a w następstwie na obfite owocowanie.

Do tak przygotowanego dołka sadzimy roślinę po czym dobrze uklepujemy ziemię wokół niej. Nie zapomnijmy dobrze jej podlać.

Sadzenie czerwonej porzeczki
Fot. frozenwords, GT1976

Przycinanie

Tuż po posadzeniu porzeczki czerwonej powinniśmy ją przyciąć, pozostawiając na gałązkach po 3 pąki. Krzewy najlepiej prowadzić w formie kielicha (bez głównych i skierowanych do środka pędów – usuwa się je wczesną wiosną) lub poprowadzonych wzdłuż ogrodzenia czy muru w formie kordonu lub wachlarza

Po zbiorach przycinamy krzewy porzeczki o jedną trzecią, by wspomóc dojrzewanie pędów, które wydadzą plon w przyszłym roku.

Swobodny przepływ powietrza to najlepsza obrona przed problemami grzybowymi, stąd porzeczki czerwone powinniśmy przycinać wczesną wiosną, jak i po owocowaniu.

Plonowanie porzeczki czerwonej

Z dojrzałego krzewu czerwonej porzeczki można uzyskać nawet do 2,5 kg owoców. Są one bardzo lubiane przez ptaki – aby ochronić przed nimi nasze zbiory, możemy stosować uprawę w klatkach lub okrywanie siatką pojedynczych krzewów.

ptak z porzeczką czerwoną Fot. timo_w2s

Gdy krzew porzeczki jest słaby, może być atakowany przez różne szkodniki i choroby – monitorujmy stan naszych krzewów i w razie wystąpienia niepożądanych objawów zaopatrzmy się w odpowiednie środki do zwalczania ich.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: "Ribes rubrum (Redcurrant) at Bichlhäusl in Frankenfels, Austria.jpg"/GT1976/CC BY-SA 4.0, "garden 019"/frozenwords/CC BY 2.0, "Berry Thief"/timo_w2s/CC BY-SA 2.0, zdjęcie tytułowe: Capri23auto/Pixabay

Autor
Sadzenie czerwonej porzeczki
Sadzenie czerwonej porzeczki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl