Logo
Logo

Ratuj swoje świerki! Ten szkodnik sieje prawdziwe spustoszenie już od maja

Świerki to jedne z najpiękniejszych drzew iglastych, które zdobią nasze ogrody, parki i lasy. Ich majestatyczny wygląd, gęste igły i charakterystyczny zapach sprawiają, że są one niezwykle cenione przez ogrodników i miłośników przyrody. Niestety, te wspaniałe drzewa są narażone na atak pewnego groźnego szkodnika, który potrafi siać spustoszenie już od maja. Jak rozpoznać zagrożenie i jak skutecznie chronić swoje świerki?

Tajemniczy wróg świerków

Wielu ogrodników zauważa, że wiosną ich świerki zaczynają wyglądać coraz gorzej. Igły stają się żółte, opadają, a drzewo traci na wigorze. Często te symptomy są mylnie przypisywane brakom w nawożeniu lub niewłaściwemu podlewaniu. Jednakże, przyczyną tych problemów może być atak szkodnika, który zaczyna swoją działalność właśnie w maju. Jakie są jego objawy i jak można go zidentyfikować?

Objawy ataku – na co zwracać uwagę?

Pierwszym sygnałem, że nasze świerki mogą być atakowane przez szkodnika, a który można zauważyć już z daleka, są zmiany w wyglądzie igieł. Zaczynają one żółknąć, a następnie opadają. Warto również zwrócić uwagę na korę drzew, która może być pokryta lepką substancją, przypominającą miód. To tzw. spadź, czyli wydzielina owadów, które żywią się sokiem drzewnym.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest obecność białych, watkowatych struktur, które możemy zauważyć głównie latem, a wiosną – w maju, na roślinach pojawiają się zdeformowane młode pędy, które wydają się napuchnięte – to w tych swoistych galasach ukrywają się żerujące już larwy tych szkodników. 

Kim jest nasz nieproszony gość?

Nasz tajemniczy wróg to ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Mała mszyca z rzędu pluskwiaków, który potrafi wyrządzić ogromne szkody naszym świerkom, ale pojawiający się też na modrzewiach, daglezjach i jodłach. Ochojnik jest niewielkim, zielonkawym owadem, który żeruje na młodych gałązkach drzew, wysysając z nich soki roślinne. Jego cykl życiowy jest dość skomplikowany, co sprawia, że walka z nim bywa trudna i wymaga systematyczności.

Ochojnik przechodzi kilka stadiów rozwojowych, od jaja przez larwy, aż po dorosłe osobniki. Dorosłe samice składają jaja na igłach świerków, z których wylęgają się larwy. To właśnie one są najbardziej szkodliwe, gdyż żerując, wysysają soki z drzew, co prowadzi do osłabienia rośliny. W późniejszym stadium rozwoju, larwy przekształcają się w dorosłe osobniki, które również kontynuują żerowanie.

Ochojniki na świerku
Fot. Tomasz / AdobeStock
Na pierwszym i drugim zdjęciu w kolażu widać miejsca – napuchnięte gałązki, które nazywa się galasami, w środku których żerują larwy ochojnika. Na ostatnim zdjęciu dorosłe owady, które wydostały się z "niby-szyszek".
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Pierwsze kroki w walce ze szkodnikiem

Kiedy zauważymy powyższe objawy, warto natychmiast podjąć działania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodnika. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zbadanie drzewa i jego najbliższego otoczenia. Ważne jest również usunięcie wszystkich zainfekowanych części rośliny, co pozwoli ograniczyć populację szkodnika.

Regularne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak usuwanie opadłych igieł i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności gleby, również mogą przyczynić się do ograniczenia populacji ochojnika.

Sposób na pozbycie się ochojników
Fot. Katarzyna Jeziorska
Zaatakowane przez ochojnika części roślin trzeba usunąć, by szkodnik nie rozprzestrzeniał się po sąsiednich drzewach. Niestety nie zawsze możemy je spalić (co więcej, palenie nie rekreacyjnych ognisk jest obecnie zabronione). Warto więc zastosować jedną z praktyk amatorskich – sięgnąć po zwykły plastikowy worek. Wypełniamy go pełnymi larw ochojnika gałązkami świerków, szczelnie zawiązujemy i wystawiamy na działanie słońca. W takiej "plastikowej kapsule" szkodniki nie wytrzymają temperatur w niej panujących.

Skuteczne metody walki z ochojnikiem

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie ochojnika są chemiczne środki ochrony roślin. Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie powinno być ostatecznością, gdy inne metody zawiodą. Preparaty te należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie zaszkodzić roślinom ani innym organizmom żyjącym w ogrodzie.

Naturalne środki ochrony roślin to również dobre rozwiązanie, ale trzeba liczyć się z tym, że przy dużym nasileniu ochojnika, mogą okazać się zbyt słabe. Wśród nich można wymienić olejek neem, pozyskiwany z nasion drzewa neem, jest skutecznym środkiem zwalczającym ochojnika. Działa on na szkodnika na różnych etapach jego rozwoju, zarówno jako środek owadobójczy, jak i repelent.

Mydło potasowe to kolejny naturalny środek, który można wykorzystać w walce z ochojnikiem. Roztwór mydła potasowego skutecznie niszczy owady, jednocześnie nie szkodząc roślinom. Warto jednak pamiętać, że mydło potasowe działa kontaktowo, dlatego ważne jest, aby dokładnie pokryć nim zainfekowane części drzew.

Polysect Substral
Polysect – preparat na mszyce, ochojniki i ziemiórki
Polysect to bardzo skuteczny środek na ochronę roślin ozdobnych zarówno w domu, jak i ogrodzie. Dzięki ulepszonej formule ten szybkodziałający środek owadobójczy jest skuteczny w zwalczaniu różnorodnych szkodników roślin.
Kup Polysect w naszym sklepie online
Emulpar Spray
Emulpar Spray – naturalny środek na szkodniki
Emulpar Spray został stworzony na bazie naturalnego oleju rydzowego. Jest przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – w tym i ochojników (mszyc).
Kup Emilpar w naszym sklepie online

Coraz większą popularnością cieszą się biologiczne metody walki ze szkodnikami. W przypadku ochojnika świerkowca, skuteczne mogą okazać się naturalne wrogowie tego owada, takie jak biedronki czy złotooki. Wprowadzenie tych drapieżników do ogrodu może pomóc w ograniczeniu populacji ochojnika.

Ochojnik świerkowiec to groźny szkodnik, który potrafi wyrządzić ogromne szkody naszym świerkom. Jego atak zaczyna się już w maju, dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan zdrowia drzew i podejmować odpowiednie działania zapobiegawcze. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu w ochronie świerków przed ochojnikiem jest systematyczność i cierpliwość.


Zdjęcie tytułowe: 7monarda / AdobeStock

Autor
Ratuj swoje świerki! Ten szkodnik sieje prawdziwe spustoszenie już od maja
Ratuj swoje świerki! Ten szkodnik sieje prawdziwe spustoszenie już od maja
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl