Ogrodnica niszczylistka – charakterystyka szkodnika
Ogrodnica niszczylistka (łac. Phyllopertha horticola) to niewielki chrząszcz o brązowym tułowiu pokrytym czarnymi włoskami.
- Długość ciała ogrodnicy wynosi o 10 do 12 mm.
- Okres żerowania trwa od maja aż do sierpnia. Szkodniki te żywią się różnymi pokarmami, najchętniej zjadając liście i pędy roślin.
- Ogrodnice niszczylistki potrafią latać i żerują głównie nocą, przez co ich zauważenie może być trudne.
- W lipcu samice składają jaja, z których po około 3 tygodniach wylęgają się larwy o długości 20 mm.
- Larwy przebywają pod ziemią, żywiąc się korzeniami roślin, co doprowadza do ich osłabienia. Zimują głęboko pod ziemią, a wiosną przeobrażają się w dorosłe osobniki.
Gdzie możemy spotkać ogrodnicę niszczylistkę?
Ogrodnica niszczycielska bardzo chętnie żeruje w ogrodach i sadach, ze względu na dużą dostępność różnorodnych roślin. Larwy zazwyczaj żyją w ziemi pod trawnikiem, żywiąc się ich korzeniami. Często pojawiają się również na grządkach truskawek i innych roślin owocowych i warzywnych. Dorosłe osobniki żerują na truskawkach, jabłoniach, borówkach i malinach porzeczkach. Z roślin ozdobnych najczęściej atakują krzewy różane.
Objawy towarzyszące obecności ogrodnicy
Ze względu na żerowanie nocą, ogrodnicę niszczylistkę trudno zaobserwować, ale oznaki jej żerowania, w postaci wygryzionych dziur w liściach są dość charakterystyczne i trudne do przeoczenia.
Larwy chrząszczy mogą też uszkodzić trawnik, co powoduje pojawianie się na nim żółtych plam. W warzywniku natomiast potrafią uszkadzać warzywa korzeniowe.
Ogrodnica niszczylistka – zwalczanie i zapobieganie
Brak zwalczania ogrodnicy niszczylistki może sprawić, że z liści pozostanie jedynie „szkielet”. Jednak najwięcej szkód przynoszą larwy, obgryzając korzenie i bulwy, co prowadzi do znacznego osłabienia roślin, a nawet ich obumarcia. Dodatkowo larwy mogą wychodzić na powierzchnie i żerować na łodygach. Dlatego tak ważne jest, aby walkę z tymi szkodnikami rozpocząć jak najszybciej. Jak zwalczać ogrodnicę niszczylistką? Można to robić ekologicznie i chemicznie.
Zwalczanie ekologiczne
- Przekopywanie ziemi – ułatwia mechaniczne wybranie i pozbycie się larw. Możemy je po prostu wyrzucić na ziemię, gdzie zostaną wysuszone lub zjedzone przez okoliczne zwierzęta. Ważne, aby robić to w ciepły i suchy dzień.
- Pułapki na ogrodnice niszczylistką – w pułapkach znajdują się specjalne wabiki, dzięki którym dorosłe osobniki wlatują do środka. Do kupienia w sklepie ogrodniczym.
- Poplon z gryki – po zbiorach, na grządkach warto wysiać grykę, a o jej wyrośnięciu dokładnie przekopać ziemię. Zawarta w gryce tanina jest skutecznym sposobem na zwalczanie larw ogrodnicy niszczylistki i chrząszcza majowego.
Zwalczanie chemiczne
W dużych ogrodach lub przy bardzo dużej inwazji ogrodnicy niszczylistki do zwalczania szkodników stosuje się raczej metody chemiczne. Opryski to doskonały sposób na pozbycie się ogrodnicy i innych insektów. Należy je wykonywać w ciepłe, suche i bezwietrzne dni, dzięki czemu środek na insekty zostanie właściwie rozprowadzony. Opryski stosuje się dwa razy w roku: na przełomie kwietnia i maja lub w czerwcu (nie wolno wykonywać oprysków na owocujących roślinach jadalnych) oraz na przełomie sierpnia i września.
Innym sposobem są preparaty na ogrodnice w płynie, które rozcieńcza się wodą, a następnie podlewa rośliny.
Rośliny i zapachy, których nie lubią niszczylistki
Larwy nie lubią gryki i cebuli, dlatego warto przygotowywać z nich gnojówki i podlewać nimi rośliny. Zabieg ten można powtarzać nawet raz w tygodniu, zasilając w ten sposób podłoże, a jednocześnie walcząc ze szkodnikami. Zwłaszcza że tych roślin nie lubią pędraki wielu szkodników, bytujących w glebie!
Niestety dorosłe osobniki lubią większość roślin i nie ma specyficznych gatunków, które by je odstraszały, jednak nie będą żerować na warzywach cebulowych, więc warto znaleźć dla nich miejsce blisko truskawek z nadzieją, że uratują one roślinki.
Tekst: redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ihorhvozdetskiy / AdobeStock