Sprawdzone środki chemiczne na mszyce | Zwalczaj szkodniki szybko i skutecznie!

mszyce na roślinach ogrodowych fot. MabelAmber - Pixabay

Mszyce to pospolite szkodniki wielu roślin. Znanych jest ponad 4,5 tysiąca gatunków, które żerują na bardzo wielu roślinach ogrodowych i domowych. Zwykle występują gromadnie w tzw. koloniach i wyposażone są przez naturę w charakterystyczny tzw. kłująco-ssący aparat gębowy, dzięki któremu wysysają soki z najmłodszych pędów i liści. Bardzo szybko potrafią osłabić, a nawet zniszczyć rośliny, dlatego od razu po ich pojawieniu trzeba opryskać je odpowiednim środkiem chemicznym, który skutecznie zahamuje inwazję.
Sprawdź, które środki na mszyce warto stosować.

Posłuchaj
00:00
39
Spis treści
Jakie szkody wywołują mszyce? Jakie środki chemiczne do zwalczania mszyc wybrać? Działaj podwójnie – środki chemiczne i metody ekologiczne

Dlaczego należy szybko zwalczać mszyce?

Mszyce atakują zwykle najmłodsze części roślin (pączki kwiatów, pędy wierzchołkowe), powodując ich zniekształcenie i żółkniecie, a w rezultacie osłabienie i zasychanie. Dodatkowa szkodliwość wynika ze zdolności przenoszenia przez nie na rośliny różnych chorób wirusowych. Wydzielają także lepką tzw. rosę miodową na powierzchni liści, co sprzyja rozwojowi grzybów i ogranicza zdolności asymilacyjne blaszki liściowej.

mszyce na różach Mszyce atakują wiele roślin, ale w ogrodach z pewnością każdy spotkał się z nimi w uprawach róż, które mszyce bardzo lubią. Na samych różach żeruje pięć różnych gatunków mszyc: mszyca różano-szczeciowa (o barwie zielonej lub różowej), mszyca różano-rutewkowa (jasnozielona lub żółtawa), mszyca różano-trawowa (zielona), mszyca smugowa (zielona), miodownica różana (brunatna).

Dowiedz się więcej o zwalczaniu mszyc na różach

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady Substral Naturen
MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady | Substral Naturen
To specjalistyczny środek do zwalczania owadów stworzony na bazie olejów. Jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Doskonale nadaje się nie tylko do zwalczania mszyc ale też przędziorków, wełnowców, miseczników czy mączlików szklarniowych. Polecany przede wszystkim do użycia na domowym parapecie i tarasie.
Przejdź do sklepu

Jakie środki chemiczne do zwalczania mszyc wybrać?

W ogrodach, czy na działkach do użytku amatorskiego dopuszczone są do stosowania nieliczne środki ochrony roślin, choć w ogrodnictwie profesjonalnym i rolnictwie lista ta jest o wiele dłuższa.

Popularnym i skutecznym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE i jego warianty, np. KARAE ZEON, czy KARATE GOLD, dostępny także w sprayu (rośliny doniczkowe). Skutecznym środkiem o działaniu wgłębnym i systemicznym (krąży w tkankach rośliny) jest także preparat MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także uciążliwe opuchlaki – chrząszcze, żerujące na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki).

Polecanym środkiem chemicznym do zwalczania mszyc jest także preparat DECIS lub DECIS OGRÓD, sprzedawany obecnie pod nowa nazwą: DELTAM. Zwykle opryski przeciwko mszycom trzeba powtarzać, kiedy zauważymy pojawienie się kolejnych pokoleń, ponieważ szkodniki bardzo szybko się rozmnażają.

Ważne: Pamiętajmy, aby wszystkie wspomniane środki chemiczne stosować wg zaleceń na etykietach i sporządzać roztwory w odpowiednim stężeniu!

Warto wiedzieć – metody ekologiczne na mszyce

Bardziej ekologicznym sposobem na zwalczenie mszyc jest zastosowanie naturalnych preparatów – np. wywarów z pokrzyw, czosnku lub wrotyczu, które można kupić w gotowej formie lub sporządzić samemu. Opryski trzeba powtarzać, kiedy zauważymy kolejne pokolenia mszyc, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają, najczęściej w wyniku partenogenezy (dzieworództwa) – rozwój osobników potomnych z komórki jajowej bez zapłodnienia, bez udziału samców.

10 roślin, których nie lubią mszyce
mięta - kwiat odstrasza mszyce fot. Miguel Pujante - Pixabay nagietek - kwiat odstrasza mszyce fot. Hans Braxmeier - Pixabay aksamitka - kwiat odstrasza mszyce fot. Bru-nO - Pixabay
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: MabelAmber / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 20 g
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 20 g
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
MULTI-INSEKT – zwalcza mszyce i inne owady – 750 ml | Substral Naturen
MULTI-INSEKT – zwalcza mszyce i inne owady – 750 ml | Substral Naturen
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści