Logo
Logo

Kostka brukowa się zapada? To nie erozja ani kret – przyczyna Cię zaskoczy

Wielu ogrodników z niecierpliwością oczekuje ciepłych miesięcy, kiedy mogą cieszyć się swoim pięknie zagospodarowanym ogrodem. Nic jednak nie psuje tej radości bardziej niż zapadająca się kostka brukowa na podjeździe czy ścieżkach ogrodowych. Pierwsza myśl? Erozja gleby albo kret. Ale to nie zawsze jest przyczyna! Czasem sprawa jest bardziej skomplikowana i zaskakująca.

Problemy z dołami na kostce brukowej? Poznaj sprawcę

Podłoże pod kostką brukową odgrywa kluczową rolę w jej stabilności. Jeśli nie zostało ono odpowiednio przygotowane, z czasem może się osiadać, prowadząc do nierówności. Dlatego pierwszym powodem, który przychodzi na myśl, gdy widzimy zapadającą się kostkę, są niewłaściwie dobrana mieszanka kruszywa, brak odpowiedniego zagęszczenia podłoża czy błędy w drenażu pod nawierzchnią. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie układania kostki zadbać o wszystkie szczegóły techniczne, które zapewnią jej trwałość.

Czasami jednak, nawet przy solidnym podłożu, możemy zauważyć nieoczekiwane problemy z zapadaniem się kostki. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, które na pierwszy rzut oka nie są oczywiste. Warto więc przyjrzeć się bliżej, co dokładnie dzieje się pod naszą kostką brukową, aby znaleźć prawdziwego sprawcę.

Zapadanie się powierzchni brukowej i powstawanie w niej dołów, może powstawać przez działanie malutkich, wszędobylskich stworzeń, które niemal każdy ma w swoim ogrodzie. Mowa tutaj o mrówkach, które poszukując bezpiecznego miejsca na stworzenie gniazda, podkopują ziemię pod kostką.

Skąd się biorą mrówki pod kostką brukową? Jak rozpoznać problem

Mrówki są niezwykle sprytne i szybko adaptują się do nowych warunków. Kiedy zauważają, że pod kostką brukową jest sucho, bezpiecznie i ciepło, decydują się tam zamieszkać. Pracowicie kopią swoje tunele, przenosząc ziarenka piasku i gleby, co z czasem powoduje powstawanie pustych przestrzeni pod kostką. To prowadzi do jej zapadania się.

Pierwszym sygnałem, że problemem mogą być mrówki, są małe kopczyki piasku pojawiające się pomiędzy kostkami. Jeśli zauważysz takie ślady, jest duże prawdopodobieństwo, że pod twoją kostką zamieszkały mrówki. Innym objawem są nierówności i zapadanie się poszczególnych kostek, co często wskazuje na aktywność tych owadów.

Kopczyk mrówek na kostce brukowej
Fot. Yashkin Ilya / AdobeStock
Małe kopczyki piasku jednoznacznie wskazujące na obecność mrówek pod nawierzchnią brukową.
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Sposoby na pozbycie się mrówek z kostki brukowej

Jeśli zauważysz mrówki na kostce brukowej w swoim ogrodzie, trzeba działać, by nie wyrządziły szkód. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci pozbyć się tych nieproszonych gości. Warto zacząć od tych najmniej agresywnych, a jeśli nie zdadzą egzaminu sięgnąć po cięższą "artylerię".

1. Naturalne metody – zapachy, które odstraszają mrówki

Najpierw spróbuj przepędzić owady. Mrówki, podobnie jak wiele innych zwierząt, mają wyostrzony zmysł węchu, co można wykorzystać, stosując naturalne środki odstraszające. Oto kilka zapachów, których mrówki nie znoszą:

  • Ocet – zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj miejsca, gdzie zauważyłeś mrówki.
  • Cynamon – posyp cynamon wokół miejsc, gdzie mrówki się pojawiają.
  • Mięta pieprzowa – olejek eteryczny z mięty pieprzowej działa skutecznie na mrówki. Wystarczy kilka kropel rozprowadzić na waciku i umieścić w miejscach aktywności mrówek.
  • Cytryna – sok z cytryny lub skórki cytryny również mogą odstraszyć mrówki.

2. Chemiczne środki owadobójcze

Jeśli naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po chemiczne środki owadobójcze. Dostępne są różne preparaty w formie granulatów, proszków czy sprayów, które można aplikować w miejscach występowania mrówek. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować się do instrukcji producenta i zachować ostrożność.

► Jeśli zastanawiasz się, które preparaty są skuteczne i nadają się do używania na mrówki na kostce brukowej, przeczytaj artykuł: Preparaty na mrówki | Jakie wybrać i gdzie kupić?

3. Zalanie gniazda

Jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów, jest zalanie gniazda. Można to zrobić np. wodą z dodatkiem octu lub mydła. Ta metoda pomoże zniszczyć gniazdo i skutecznie odstraszyć mrówki. Pamiętaj, aby regularnie powtarzać ten zabieg, aż do całkowitego wyeliminowania problemu.

Niektórzy zalewają mrówcze otwory na kostce brukowej wrzątkiem. Efekt jest natychmiastowy, jednak warto wiedzieć, że mrówcza królowa, która chowa się w głębi gniazda, i do której wrzątek rzadko dociera, zaskakująco często jest w stanie "odbudować" kolonię.

 4. Wykopanie gniazda

Tą metodę stosuje się w ostateczności, ponieważ wymaga zdjęcia części nawierzchni, by wykopać i pozbyć się mrówczego "osiedla". Jest to czasochłonne i wymagające. Jednak jeśli zdecydujemy się na ten krok, pozwoli nam to jednocześnie na naprawienie zapadniętego miejsca nawierzchni.

Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się mrówek?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego warto wdrożyć kilka środków, które zapobiegną ponownemu pojawieniu się mrówek pod kostką brukową.

  • Uszczelnienie szczelin – Mrówki dostają się pod kostkę przez małe szczeliny i pęknięcia. Uszczelnienie tych miejsc może znacząco ograniczyć dostęp owadów. Możesz użyć do tego specjalnych fug elastycznych, które zapobiegną przedostawaniu się mrówek pod kostkę.
  • Regularne sprzątanie – Utrzymuj okolice kostki brukowej w czystości. Regularnie usuwaj resztki jedzenia, liście i inne organiczne materiały, które mogą przyciągać mrówki.
  • Kontrola wilgotności – Mrówki preferują suche i ciepłe miejsca. Kontrolując wilgotność gleby pod kostką, możesz stworzyć mniej sprzyjające warunki dla mrówek. Regularne podlewanie okolic kostki może skutecznie odstraszyć te owady.

Zapadająca się kostka brukowa to problem, który może zepsuć wygląd i funkcjonalność Twojego ogrodu. Za ten problem często odpowiedzialne są mrówki. Te małe owady potrafią wyrządzić dużo szkód, jednak istnieje wiele skutecznych metod, aby się ich pozbyć. Kluczowe jest jednak szybkie i zdecydowane działanie, aby problem nie narastał.


Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Kostka brukowa się zapada? To nie erozja ani kret – przyczyna Cię zaskoczy
Kostka brukowa się zapada? To nie erozja ani kret – przyczyna Cię zaskoczy
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl