Logo
Logo

Za kulisami odrodzenia się trendu na ogródki działkowe: moda, która wróciła na stałe

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w mieście staje się coraz bardziej intensywne, wiele osób szuka sposobu na odnalezienie spokoju i bliskości z naturą. Ogródki działkowe, które kiedyś były postrzegane jako relikt przeszłości, wracają do łask i stają się prawdziwym hitem. Ale dlaczego tak się dzieje? Czy to tylko chwilowa moda, czy może prawdziwa potrzeba serca? Odkryj fascynujący świat ogrodów działkowych i dowiedz się, jak stać się ich szczęśliwym właścicielem

Spis treści
Czy warto kupić działkę ROD? Jaka jest procedura dzierżawy działki? Jakie są formalności związane z dzierżawą działki?

Dlaczego ogródki działkowe stały się ponownie tak pożądane?

Spędzanie wolnego czasu w ogródku działkowym pozwala zrelaksować się i odpocząć od trudów dnia codziennego. Ponadto w takim miejscu można uprawiać rośliny użytkowe – warzywa oraz drzewa i krzewy owocowe. Letnie wieczory natomiast można „poświęcić” na grillowanie i imprezy na świeżym powietrzu (ognisk nie można rozpalać). Dodatkowo, badania pokazują, że prace ogrodnicze mają zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne, pomagając redukować stres i poprawiać nastrój. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, możliwość prowadzenia własnego, niewielkiego ekosystemu stała się dla wielu nie tylko hobby, ale i misją.

Niestety zakup działki wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, niejednokrotnie zbliżonymi do zakupu letniego domku, a nawet mieszkania. Dlatego w sukurs przychodzi inna opcja – dzierżawa / nabycie praw do użytkowania działki należącej do ROD (Rodzinnych Ogrodów Działkowych).

wróciła moda na ogródki działkowe
Fot. Krawczyk Foto/Fotolia.com, Jill Wellington, MabelAmber/Pixabay

Zakup czy dzierżawa: jakie są korzyści i pułapki?

Działkowcem może zostać każda osoba pełnoletnia. ROD może znajdować się w strukturze Polskiego Związku Działkowców PZD lub wyodrębnić się ze stowarzyszenia.

Na początku należy zorientować się, czy w pobliżu miejsca zamieszania znajdują się ogrody działkowe. Miejsce powinno być niezbyt oddalone, najlepiej z dobrym dojazdem.

Dla zapalonych miłośników ogrodów nawet dalsza lokalizacja działki nie jest problemem, jednak jak pokazuje życie, w większości przypadków prowadzi to do zaniedbania ogrodu. To jednocześnie może być powodem nieprzyznania prawa do użytkowania działki.

 

Należy skontaktować się z zarządem Rodzinnych Ogrodów Działkowych w danym regionie. Można od nich uzyskać informacje, czy jakaś działka jest wolna (lub zwolni się w najbliższej przyszłości). Jeśli znaleźliśmy pożądany „kawałek ogrodu” należy złożyć w siedzibie związku podanie oraz deklarację członkowską. W przypadku braku dostępnych działek, można pozostawić dokumenty „na zapas”.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Koszty zakupu działki a kosztami dzierżawy

Zakup działki to inwestycja długoterminowa, która może przynieść korzyści w postaci własnej przestrzeni i potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości w przyszłości. Jednak wiąże się z większymi początkowymi kosztami oraz odpowiedzialnością za całość terenu. Dzierżawa, z kolei, jest bardziej elastyczną opcją, która pozwala na korzystanie z działki bez konieczności ponoszenia dużych kosztów zakupu. Jednak dzierżawca musi przestrzegać pewnych regulacji i zasad ustalonych przez właściciela terenu lub stowarzyszenie. W obu przypadkach ważne jest dokładne zapoznanie się z umową i zrozumienie wszystkich zobowiązań.

Formalności, które musisz znać, aby stać się działkowcem

Po otrzymaniu zgody na piśmie należy opłacić jednorazowe wpisowe (zwykle do 400 zł), opłatę inwestycyjną (coroczna) oraz ewentualne składki członkowskie (jeśli dana osoba pragnie należeć do stowarzyszenia). Wysokość opłaty za użytkowanie wynika z umowy pomiędzy właścicielem gruntu a stowarzyszeniem ogrodowym. Wcześniej zarząd wysyła zainteresowaną osobę na szkolenie.

Po podjęciu decyzji o zakupie lub dzierżawie działki, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności prawnych.

  • W przypadku zakupu to m.in. podpisanie umowy przedwstępnej, uregulowanie opłat notarialnych, wpis do księgi wieczystej oraz ewentualne opłaty związane z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności.
  • W przypadku dzierżawy konieczne jest podpisanie umowy dzierżawy, która określa warunki korzystania z działki, czas trwania dzierżawy oraz wysokość opłat.

 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Stefan Körber / Fotolia

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Za kulisami odrodzenia się trendu na ogródki działkowe: moda, która wróciła na stałe
Za kulisami odrodzenia się trendu na ogródki działkowe: moda, która wróciła na stałe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl