Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jakie rośliny kwitnące posadzić na działce?

Nie ma znaczenia czy masz skromną rabatkę za domem czy okazały ogród – Twój skrawek zieleni ma szansę zamienić się w piękne, niezwykłe i magiczne miejsce, w którym odpoczniesz, dasz się ponieść wyobraźni czy po prostu schowasz na chwilę przed światem. W jaki sposób możesz tego dokonać?

Kwiaty nie tylko we włosach

W bajecznie urządzonym ogrodzie nie może zabraknąć kwiatów. Jakie wybrać by nasz zielony zakątek był nie tylko piękny, ale miał też w sobie odrobinę magii?

Naszą pierwszą propozycją są klasyczne, a jednocześnie romantyczne róże. Uwielbiane przez kobiety kwiaty są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych i to nie bez powodu – są po prostu piękne. Istnieje ponad 200 dzikich i około 20 tysięcy szlachetnych gatunków, jest więc w czym wybierać. Na przykład róże wielokwiatowe mają duże kwiaty, delikatny zapach i rosną pojedynczo na łodydze. Odmiany rabatowe idealnie nadają się na niskie żywopłoty lub rabaty, a na jednym pędzie kwitnie od kilku do nawet kilkudziesięciu kwiatków. Natomiast miniaturowe róże mają malutkie kwiatostany o średnicy nie większej niż 2,5-3 cm i idealnie nadają się na skalniaki. Korzenie róż sięgają bardzo głęboko w związku z czym nie wymagają częstego podlewania. Warto pamiętać, że nowo posadzone krzewy muszą być odpowiednio nawadniane aż do momentu, gdy system korzeniowy odpowiednio się rozwinie i osadzi.

Dobrym towarzystwem dla królowej kwiatów będą „stare, dobre” tulipany. Nie są wymagające jeśli chodzi o glebę, ale powinny być posadzone w słonecznym miejscu. Choć istnieją takie odmiany tulipanów jak Jurij Gagarin, Antonio Vivaldi, Elvis Presley, Maria Kaczyńska czy Ronaldo, to pięknie ozdobią ogród również te bardziej tradycyjne: żółte Strong Gold, czerwone Red Georgette, żółto czerwona Mona Lisa czy różowe i białe Oviedo o postrzępionych płatkach. Tulipany dobrze komponują się nie tylko na rabatach dywanowych, ale również wśród iglaków, krzewów liściastych i bylin. Można śmiało posadzić je w towarzystwie bajecznej lawendy, która świetnie czuje się również w otoczeniu krwawnika, astrów lub werbeny.

Wielbicielom „Wichrowych wzgórz” przypadnie do gustu pomysł zasadzenia małej polanki wrzosów, które lubią, gdy jest im ciepło i słonecznie. Najlepiej prezentują się w większej grupie można więc na przykład zestawić ze sobą zbiorowiska kilku odmian różniących się kolorami. W ciepłe wieczory i noce atrakcją będzie delikatna maciejka, która kwitnie po zmroku i rozsiewa zmysłowy, aromatyczny zapach.

Nie daleko pada krzew od drzewka

Jeśli mamy dość miejsca w ogrodzie nie powinno zabraknąć również drzew i krzewów ozdobnych. Dlaczego warto wybrać magnolie? Znane są ze swojej magicznej i tajemniczej urody dalekowschodnich klimatów, mają przepiękne kwiaty, można je sadzić pojedynczo lub w grupie, a w polskim klimacie rośnie im się naprawdę dobrze. Na przykład Magnolia kobus jest wyjątkowo wytrzymała na niskie temperatury. Do najpiękniejszych przez wielu zaliczana jest natomiast Magnolia soulangeana 'Rustica Rubra', którą cechują duże, mięsiste ciemno-różowe płatki o białym środku. Ta odmiana wyjątkowo czarująco prezentuje się nad wodą, na przykład oczkiem wodnym lub małym jeziorkiem. Magnolia soulangeana 'Lennei Alba' o dużych kwiatostanach to natomiast śnieżnobiała piękność wśród białych magnolii.

Naszemu ogrodowi dodadzą również uroku ozdobne hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla). Krzewy dorastające do 1-1,5 m wysokości są bardzo odporne na mrozy i choroby. Kwiaty hortensji ogrodowej przybierają barwę od różowego, przed odcienie czerwieni, aż do ciemnego fioletu. Mają formę kulistą, bywają asymetryczne a ich średnica wynosi od około 10 do 20 centymetrów. Zaczarować ogród pomoże również głód o małych, czerwonych owocach czy kwitnące wiśnie i jabłonki, które rozsiewają wokół siebie subtelny, wiosenny zapach.

 

Źródło: AL-KO

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl