Logo
Logo

Zimowa pielęgnacja drzewek owocowych | 4 zabiegi, o których warto pamiętać!

Warto zadbać o zimujące owocówki, by uniknąć problemów i zapewnić im dobry start. Bez opieki narażone są na wiele zagrożeń. Zima to także świetny czas na ich formowanie przed sezonem.

Spis treści
Ochroń je przed mrozem Pomaluj pnie na biało Zabezpiecz przed dzikimi zwierzętami Przytnij pod koniec zimy

Jak dbać o drzewka owocowe w czasie zimy?

Ochroń je przed mrozem

Zimujące drzewka owocowe narażone są na różne niebezpieczeństwa, zwłaszcza te młode, niedawno posadzone, które nie zdążyły się jeszcze dobrze zaaklimatyzować i ukorzenić w nowym miejscu. Warto w razie potrzeby poprawić zimowe osłony i kopczyk usypany u podstawy pnia, który chroni wrażliwe korzenie i miejsce okulizacji. Usztywniamy więc paliki, zawijamy ponownie materiał, a podstawę pnia podsypujemy torfem.
Dowiedz się więcej

bielenie pni drzewek owocowych fot. Irina_kukuts - Pixabay.com
Fot. Irina_kukuts - Pixabay.com

Pomaluj pnie na biało

Jednak nie tylko mróz drzewkom straszny, ale także słońce. W czasie słonecznych dni kora silnie się nagrzewa, by ochładzać się w nocy i pękać. Rany są wrotami infekcji i prowadzą do powstawania groźnych chorób – np. zgorzeli kory. Zapobiega się im przez malowanie – tzw. bielenie pni mlekiem wapiennym (t.j. wapnem ogrodniczym rozpuszczonym w wodzie). Biały kolor odbija promienie słoneczne i zapobiegania nagrzewaniu się kory.
Dowiedz się więcej

Zabezpiecz przed dzikimi zwierzętami

Ważne jest także zabezpieczenie pni przed zwierzętami (zającami, dzikami, sarnami). Zimą, gdy brakuje ich naturalnego pokarmu, chętnie odwiedzają nasze ogrody, by obgryzać korę owocówek. Można temu łatwo zapobiegać poprzez założenie specjalnych plastikowych osłonek i opasek sadowniczych lub rurek PCV, które owija się wokół pnia, co uniemożliwia zwierzętom obgryzanie kory. Drzewka dodatkowo można smarować specjalnymi repelentami – preparatami, których zapach odstrasza zwierzęta.
Dowiedz się więcej

Przytnij pod koniec zimy

Koniec zimy to doskonała pora na przycinanie drzewek owocowych – jako pierwsze można formować jabłonie i grusze. Zabieg jest niezbędny, by nadać roślinom odpowiedni kształt, odmłodzić, a przede wszystkim przygotować pędy do obfitego kwitnienia i owocowania. Cięcie wykonujemy w czasie pełnego uśpienia roślin – czyli w lutym, gdy minie już ryzyko największych przymrozków, a temperatura będzie wyższa niż -5°C. Młodym drzewkom formujemy koronę, a pozostałym usuwamy stare, chore, uschnięte i połamane gałęzie oraz te, które nadmiernie się zagęszczają.
Dowiedz się więcej

Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2018, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ken Kistler - Pixabay.com

 

Autor
Zimowa pielęgnacja drzewek owocowych | 4 zabiegi, o których warto pamiętać!
Zimowa pielęgnacja drzewek owocowych | 4 zabiegi, o których warto pamiętać!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl