Zimowa pielęgnacja drzewek owocowych | 4 zabiegi, o których warto pamiętać!

Warto zadbać o zimujące owocówki, by uniknąć problemów i zapewnić im dobry start. Bez opieki narażone są na wiele zagrożeń. Zima to także świetny czas na ich formowanie przed sezonem.

Posłuchaj
00:00
46
Spis treści
Ochroń je przed mrozem Pomaluj pnie na biało Zabezpiecz przed dzikimi zwierzętami Przytnij pod koniec zimy

Jak dbać o drzewka owocowe w czasie zimy?

Ochroń je przed mrozem

Zimujące drzewka owocowe narażone są na różne niebezpieczeństwa, zwłaszcza te młode, niedawno posadzone, które nie zdążyły się jeszcze dobrze zaaklimatyzować i ukorzenić w nowym miejscu. Warto w razie potrzeby poprawić zimowe osłony i kopczyk usypany u podstawy pnia, który chroni wrażliwe korzenie i miejsce okulizacji. Usztywniamy więc paliki, zawijamy ponownie materiał, a podstawę pnia podsypujemy torfem.
Dowiedz się więcej

Pomaluj pnie na biało

Jednak nie tylko mróz drzewkom straszny, ale także słońce. W czasie słonecznych dni kora silnie się nagrzewa, by ochładzać się w nocy i pękać. Rany są wrotami infekcji i prowadzą do powstawania groźnych chorób – np. zgorzeli kory. Zapobiega się im przez malowanie – tzw. bielenie pni mlekiem wapiennym (t.j. wapnem ogrodniczym rozpuszczonym w wodzie). Biały kolor odbija promienie słoneczne i zapobiegania nagrzewaniu się kory.
Dowiedz się więcej

bielenie pni drzewek owocowych fot. Irina_kukuts - Pixabay.com
Fot. Irina_kukuts / Pixabay

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Zabezpiecz przed dzikimi zwierzętami

Ważne jest także zabezpieczenie pni przed zwierzętami (zającami, dzikami, sarnami). Zimą, gdy brakuje ich naturalnego pokarmu, chętnie odwiedzają nasze ogrody, by obgryzać korę owocówek. Można temu łatwo zapobiegać poprzez założenie specjalnych plastikowych osłonek i opasek sadowniczych lub rurek PCV, które owija się wokół pnia, co uniemożliwia zwierzętom obgryzanie kory. Drzewka dodatkowo można smarować specjalnymi repelentami – preparatami, których zapach odstrasza zwierzęta.
Dowiedz się więcej

Przytnij pod koniec zimy

Koniec zimy to doskonała pora na przycinanie drzewek owocowych – jako pierwsze można formować jabłonie i grusze. Zabieg jest niezbędny, by nadać roślinom odpowiedni kształt, odmłodzić, a przede wszystkim przygotować pędy do obfitego kwitnienia i owocowania. Cięcie wykonujemy w czasie pełnego uśpienia roślin – czyli w lutym, gdy minie już ryzyko największych przymrozków, a temperatura będzie wyższa niż -5°C. Młodym drzewkom formujemy koronę, a pozostałym usuwamy stare, chore, uschnięte i połamane gałęzie oraz te, które nadmiernie się zagęszczają.
Dowiedz się więcej

Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2018, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ken Kistler / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Maszynka do zbierania drobnych owoców – Biogród
Maszynka do zbierania drobnych owoców – Biogród
Syllit WP, Na Choroby Drzew Owocowych – 45 g
Syllit WP, Na Choroby Drzew Owocowych – 45 g
Wapno do bielenia drzew owocowych – 1 kg | Target
Wapno do bielenia drzew owocowych – 1 kg | Target
Zbieraczka do owoców FC-M – Multi-Star – Wolf Garten
Zbieraczka do owoców FC-M – Multi-Star – Wolf Garten
To się przyda
Laser 940 EC 25 ml – preparat na Szkodniki w Uprawach Warzyw, Ziół, Owoców – Sumin
Laser 940 EC 25 ml – preparat na Szkodniki w Uprawach Warzyw, Ziół, Owoców – Sumin
Syllit 65 WP, Na Choroby Drzew Owocowych – 10 g
Syllit 65 WP, Na Choroby Drzew Owocowych – 10 g
Wapno do bielenia drzew owocowych – 1 kg | Target
Wapno do bielenia drzew owocowych – 1 kg | Target
Nawóz Do Drzew i Krzewów Owocowych 1 kg
Nawóz Do Drzew i Krzewów Owocowych 1 kg
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści