Tylko tak zasilam winogrono jesienią. Z każdym rokiem jest grubsze i daje 4x większe plony

zasilanie winogron jesienią na kolejny rok

Winogrona, które są zasadzone w moim ogrodzie, mają po około 15 i 18 lat. To seniorki wśród roślin, jednak owocują bardzo plennie i mają grube i soczyste grona. Do mojej kolekcji zaliczam przede wszystkim Ajwaz, Furor i Katalonię. Z nich przygotowywane jest domowe wino, a także ocet winny, który stosowany jest zarówno jako doskonały środek do czyszczenia, jak i w celach kulinarnych. Przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu - możecie zrobić go zarówno z całych owoców, jak i z odpadów - skórek moczonych w słodzonej wodzie. Idealnym rozwiązaniem jest także używanie startera w postaci matki octowej, pozyskiwanej z octu jabłkowego - np. papierówek.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Winogrona znajdują się na metalowej podporze, która ugina się od gron, które są gęste i ciężkie. Nie zawsze jednak takie były. Znajomy sąsiad, podpowiedział mi, jak się z nimi obchodzić, aby winorośl nie chorowała i miała co roku najlepsze grona. Nie zawsze są to najprostsze i najszybsze rozwiązania, ale zdecydowanie dają najlepsze wyniki. Z każdym rokiem przybywało o 2 kg więcej winogron, dlatego wiem, że ta metoda jest godna polecenia.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Co robić, aby winogrona były grubsze i dawały więcej owoców z każdym rokiem?

Winorośl to roślina, która uwielbia próchniczą i bardzo żyzną glebę. Jeżeli planujecie posadzić pierwsze winogrono, warto zastanowić się nad najodpowiedniejszym przygotowaniem podłoża. Ten sposób będzie miał również zastosowanie do tych roślin, które owocują już kilka lat.

Wysiew gorczycy, żyta oraz owsa pod poplon pozwala na uzyskanie optymalnego surowca do przekompostowania na próchnicę. Zielony nawóz szybko się rozkłada i pozwala uzupełnić braki w glebie, które są niekorzystne dla rozwoju rośliny.

Dodatkowo warto przemyśleć zakup granulowanego obornika końskiego lub bydlęcego, który pozwoli utrzymać optymalną żyzność gleby. Oprócz zielonych nawozów w postaci próchnicy, stosuje metodę 3-krotnego nawożenia, które pozwala uzyskać najsilniejsze grona.

Kiedy wykonuję 3-krotne nawożenie?

  1. Przełom marca i kwietnia - I etap nawożenia - jeszcze przed wegetacją,
  2. Przełom maja i czerwca - II etap nawożenia - w czasie okresu kwitnienia,
  3. Koniec lipca - sierpień - III etap nawożenia - gdy znajdują się zalążki owoców.

Pamiętajcie, że takie nawozy organiczne, jak gnojówka z pokrzywy czy glistnika, może być stosowana przez cały rok. Czy na pewno nadaje się do każdej winorośli? Sprawdźcie w poradzie poniżej! Znajdziecie tam proporcje oraz metodę, która sprawdza się w moim ogrodzie.

Czy winogrona można podlewać gnojówką z pokrzyw? Jak na nie działa?

Winogrona, bez względu na odmianę, można podlewać gnojówką z pokrzyw. Ja stosuję taką, która jest przygotowywana w większych wiadrach, które stoją przez cały okres wiosenny oraz letnio-jesienny. Zbieram tam wyłącznie młode pokrzywy, które przekładam na samo dno.

Jak zrobić bardzo odżywczą gnojówkę z pokrzyw do winogron?

Moją gnojówkę z pokrzyw uzupełniam także o łupiny cebuli, czosnku, a także glistnik jaskółcze ziele. To mocna mieszanka nawozowa, która pozwala na zasilanie rośliny przez cały okres. Pamiętajcie, że dawkowanie powinno odbywać się w proporcjach 1:10, aby nie popalić liści winogrona czy gałązek.

Nawożenie powinno być stosowane w pochmurne dni, gdy temperatura nie wzrasta do 30 stopni Celsjusza. Czy powinno się nawozić tuż po zbiorze? Tak, roślina jest wycieńczona po owocowaniu i musi uzupełnić braki minerałów oraz witamin, zawartych w podłożu.

Zdjęcie tytułowe: Ronstik/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści