Winogrona znajdują się na metalowej podporze, która ugina się od gron, które są gęste i ciężkie. Nie zawsze jednak takie były. Znajomy sąsiad, podpowiedział mi, jak się z nimi obchodzić, aby winorośl nie chorowała i miała co roku najlepsze grona. Nie zawsze są to najprostsze i najszybsze rozwiązania, ale zdecydowanie dają najlepsze wyniki. Z każdym rokiem przybywało o 2 kg więcej winogron, dlatego wiem, że ta metoda jest godna polecenia.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Co robić, aby winogrona były grubsze i dawały więcej owoców z każdym rokiem?
Winorośl to roślina, która uwielbia próchniczą i bardzo żyzną glebę. Jeżeli planujecie posadzić pierwsze winogrono, warto zastanowić się nad najodpowiedniejszym przygotowaniem podłoża. Ten sposób będzie miał również zastosowanie do tych roślin, które owocują już kilka lat.
Wysiew gorczycy, żyta oraz owsa pod poplon pozwala na uzyskanie optymalnego surowca do przekompostowania na próchnicę. Zielony nawóz szybko się rozkłada i pozwala uzupełnić braki w glebie, które są niekorzystne dla rozwoju rośliny.
Dodatkowo warto przemyśleć zakup granulowanego obornika końskiego lub bydlęcego, który pozwoli utrzymać optymalną żyzność gleby. Oprócz zielonych nawozów w postaci próchnicy, stosuje metodę 3-krotnego nawożenia, które pozwala uzyskać najsilniejsze grona.
Kiedy wykonuję 3-krotne nawożenie?
- Przełom marca i kwietnia - I etap nawożenia - jeszcze przed wegetacją,
- Przełom maja i czerwca - II etap nawożenia - w czasie okresu kwitnienia,
- Koniec lipca - sierpień - III etap nawożenia - gdy znajdują się zalążki owoców.
Pamiętajcie, że takie nawozy organiczne, jak gnojówka z pokrzywy czy glistnika, może być stosowana przez cały rok. Czy na pewno nadaje się do każdej winorośli? Sprawdźcie w poradzie poniżej! Znajdziecie tam proporcje oraz metodę, która sprawdza się w moim ogrodzie.
Czy winogrona można podlewać gnojówką z pokrzyw? Jak na nie działa?
Winogrona, bez względu na odmianę, można podlewać gnojówką z pokrzyw. Ja stosuję taką, która jest przygotowywana w większych wiadrach, które stoją przez cały okres wiosenny oraz letnio-jesienny. Zbieram tam wyłącznie młode pokrzywy, które przekładam na samo dno.
Jak zrobić bardzo odżywczą gnojówkę z pokrzyw do winogron?
Moją gnojówkę z pokrzyw uzupełniam także o łupiny cebuli, czosnku, a także glistnik jaskółcze ziele. To mocna mieszanka nawozowa, która pozwala na zasilanie rośliny przez cały okres. Pamiętajcie, że dawkowanie powinno odbywać się w proporcjach 1:10, aby nie popalić liści winogrona czy gałązek.
Nawożenie powinno być stosowane w pochmurne dni, gdy temperatura nie wzrasta do 30 stopni Celsjusza. Czy powinno się nawozić tuż po zbiorze? Tak, roślina jest wycieńczona po owocowaniu i musi uzupełnić braki minerałów oraz witamin, zawartych w podłożu.
Zdjęcie tytułowe: Ronstik/ AdobeStock