Logo
Logo

Na pomidorach macie fioletowe liście? Koniecznie zróbcie ten naturalny nawóz

W tym roku pomidory w moim ogrodzie zajmują wiele grządek oraz zagonów. Wiele z nich mam wprost ze swoich nasion, które przyjęły się bardzo ładnie. Już w poprzednim artykule wspominałam wam, że warto pamiętać o odpowiednim pozyskiwaniu nasion z pomidorów - jedynie takie będą odpowiednie, by wyrósł z nich dorodny krzak. Posadziłam pomidory koktajlowe w typie odmiany Red Pear Oraz Yellow Pear.

Są to pomidory koktajlowe, które można uznać za bezproblemowe. Po zerwaniu długo są świeże i w przeciwieństwie do koralikowych - nie ma obawy o rozrywanie wierzchołków, i późniejszej pleśni. Kolejnymi są te czarne, Kumato. Inni nazywają je czekoladowymi. Doskonale smakują w sałatkach, takich jak carpaccio czy do bruschetty.

Z większych odmian zawsze preferuję malinowe - to mój smak dzieciństwa, który kultywuję po dziadku. Znajdziecie u mnie Bawole Serce, Barona, Krakusa oraz Malinowego Ożarowskiego. Zrobione z nich przeciery oraz kiszonki smakują najlepiej. To dość odporne warzywa, które nie są aż tak podatne na choroby grzybowe. Jednak warto pamiętać, że powinniśmy wystrzegać się niektórych znaków. Jednym z nich są przede wszystkim zwijające się liście, które sygnalizują suszę - gleba powinna być natychmiastowo nawodniona. Innym zaś elementem są fioletowe końcówki lub całe liście, które oznaczają tylko jedno. Sprawdźcie koniecznie co zrobić, aby zapobiec rozległej zmianie. Poniżej znajdziecie moją poradę:

 

Dlaczego na pomidorach pojawiają się fioletowe liście? Jak zrobić nawóz?

Niektóre z sygnałów, które pojawiają się na pomidorach nie powinny nas niepokoić, jednak chciałam wam zwrócić uwagę na mały szczegół. Jeżeli nie macie odmiany, która posiada fioletowe liście, a klasycznie zielone, zwróćcie uwagę, czy nie pojawiają się wybarwione końcówki?

O co dokładnie chodzi? Możecie je zauważyć przede wszystkim wtedy, gdy przeszły delikatne chłody - temperatura znacznie obniżyła się w nocy i była stałą przez kilka dni. To zarówno objaw ochłodzenia, jak i niedoboru fosforu. Ten drugi możemy uzupełnić w glebie dla każdej z roślin.

Dobrym pomysłem są obierki ziemniaków, które mają około 59mg fosforu na 100g produktu. Wystarczy pozostawić je w dużym kubełku i zalać wodą. Po około 5-7 dniach przecedźcie przez sitko i podlewajcie nawozem w rozcieńczeniu z wodą - 1:3. Idealnie wzmocni rośliny oraz poprawi jakość gleby.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Czy pomidory mogą rosnąć obok ogórków?

Sąsiedztwo warzyw jest bardzo istotne dla wszystkich odmian, zarówno tych bardziej odpornych, jak i mniej. Dzięki niemu możecie zwiększyć swoje plonowanie i uodpornić niektóre okazy na choroby grzybowe. Warto podkreślić, że pomidory nie powinny być w bezpośrednim otoczeniu ogórków - zarówno tych gruntowych, jak i szklarniowych. Powinniście unikać także kopru, buraków i brokułów. Dzięki takiej zasadzie możecie mieć pewność, ze nie będą rywalizować ze sobą o składniki pokarmowe. Dlaczego ogórki i pomidory nie powinny być sąsiadami? To jedne z ważniejszych zasad:

  • zwiększają zagrożenie przyciągania tych samych chorób grzybowych oraz szkodników, które będą przenosić się z krzaka na krzak,
  • pogorszenie plonów oraz znaczne ich zmniejszenie,
  • ograniczanie dostępu do światła poprzez podobny wzrost oraz system uprawy,
  • w glebie formują się związki organiczne, które mogą hamować rozwój i wzrost także innych roślin.

Zdjęcie tytułowe: New Africa/ AdobeStock

Autor
Na pomidorach macie fioletowe liście? Koniecznie zróbcie ten naturalny nawóz
Na pomidorach macie fioletowe liście? Koniecznie zróbcie ten naturalny nawóz
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl