Logo
Logo

Przenawożenie pomidorów – objawy, które nie pozostawiają wątpliwości. Naucz się je rozpoznawać

Nawożenie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który jest niezbędny, aby pomidory były zdrowe i obficie owocowały. Niektórzy, chcąc uzyskać piękne plony, podają zbyt dużą ilość nawozów do pomidorów lub stosują nawozy w niewłaściwych terminach (częściej niż zaleca producent). Jednak to nie tylko nie pomoże roślinom, ale i może doprowadzić do niekorzystnego przenawożenia. Jak rozpoznać, że doszło do przenawożenia pomidorów? Jak naprawić ten błąd?

Streszczenie artykułu
Nadmiar nawozów w uprawie pomidorów może prowadzić do szeregu problemów, takich jak osłabienie roślin, zmniejszenie plonów, a nawet ich choroby i śmierć. Artykuł podkreśla znaczenie umiarkowanego stosowania nawozów, zgodnie z zaleceniami producenta, oraz obserwacji stanu roślin, aby szybko wykryć pierwsze objawy przenawożenia. Zbyt duża ilość azotu może powodować bujny wzrost liści kosztem owoców, podczas gdy nadmiar soli mineralnych może prowadzić do ich poparzenia. W artykule omówiono również metody ratowania przenawożonych roślin, takie jak obfite podlewanie, aby usunąć nadmiar soli z gleby, oraz zastosowanie oprysku z saletrą wapniową.
Spis treści
Po czym rozpoznać przenawożenie u pomidorów? Lista objawów / symptomów przenawożenia Jak zapobiegać przenawożeniu? Co zrobić gdy pomidory są przenawożone?

Jakie są objawy przenawożenia? Alarm dla ogrodnika!

Nadmiar nawozów lub ich zbyt częste stosowanie może prowadzić do licznych problemów w ogrodzie, które każdy ogrodnik powinien potrafić rozpoznać. Zbyt duża ilość nawozów osłabia rośliny i może znacząco zmniejszyć ilość plonów. Dodatkowo, rośliny stają się bardziej podatne na różne choroby, co może pogorszyć ich stan zdrowia i wygląd. W skrajnych przypadkach, nadmierne nawożenie może nawet doprowadzić do poparzenia roślin, ich spowolnienia w wzroście lub nawet całkowitego zahamowania rozwoju, a w ostateczności – do ich uszkodzenia i obumarcia. Warto być świadomym tych zagrożeń, aby móc odpowiednio dbać o swoje rośliny i cieszyć się zdrowym ogrodem.

Po czym rozpoznać przenawożenie u pomidorów? Kluczowe sygnały

Uprawa pomidorów w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych, dlatego gdy zbiory się udają, przynosi to ogromną satysfakcję. Rośliny te trzeba systematycznie kontrolować, chronić przed chorobami i szkodnikami oraz oczywiście nawozić. I tutaj możemy paść ofiarą naszej nadgorliwości – może się zdarzyć, że przenawozimy rośliny!

Objawy przenawożenia pomidorów różnią się w zależności od tego, jakich składników jest zbyt dużo. Najczęściej dochodzi do przenawożenia azotem, co objawia się nadmiernym rozrostem części zielonych, ciemnozielonym kolorem liści oraz zbyt grubą łodygą. Pomidory przenawożone azotem są bardziej podatne na choroby grzybowe, przymrozki i działanie szkodników. Spada też ilość i jakość plonów.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Przy przenawożeniu solami i chlorkami (zasoleniu gleby) zazwyczaj dochodzi do więdnięcia i stopniowego umierania roślin, które nie są w stanie pobierać wody i azotu z podłoża z powodu uszkodzonego systemu korzeniowego. 

Do przenawożenia potasem, czy fosforem dochodzi niezwykle rzadko, ale warto wiedzieć, że w tym przypadku ich zbyt duże dawki mogą utrudniać korzeniom absorpcję magnezu i wapnia, a w efekcie zahamowanie wzrostu i obumieranie.

Lista objawów, czyli symptomy zbyt dużego nawożenia:

 • Zmiany w wyglądzie liści:

  • Zmiana koloru liści – Nadmiar azotu powoduje ciemniejsze zabawienie liści, a w późniejszym okresie ich żółknięcie, zwłaszcza w dolnej części rośliny i między nerwami na blaszce. Chociaż żółknięcie może być również objawem niedoboru składników, przy przenawożeniu często występuje w połączeniu z innymi objawami.
  • Poparzenia końcówek liści – Mogą wystąpić, gdy roślina otrzymała zbyt dużo nawozu, szczególnie soli mineralnych jak azotany i fosforany. Końcówki liści stają się brązowe i uschnięte.

 • Problemy w owocowaniu i zahamowanie wzrostu:

  • Rośliny przenawożone często mają problem z prawidłowym wzrostem. Nadmiar składników, zwłaszcza azotu, początkowo powoduje bujny wzrost liści kosztem owoców, a później ogólne zahamowanie rozwoju rośliny.

 • Słaby rozwój korzeni:

  • Nadmiar nawozów, zwłaszcza fosforu, może prowadzić do słabego rozwoju systemu korzeniowego. Korzenie mogą być krótkie i słabo rozgałęzione, co sprawia, że roślina jest mniej stabilna i gorzej pobiera wodę oraz składniki odżywcze.

 • Obniżona jakość owoców:

  • Przenawożenie może również wpłynąć na jakość i ilość plonów. Owoce mogą być mniejsze, gorzej wybarwione i mogą mieć gorszy smak.

Źródło: Modliszqa Naturalnie / Youtube

 

Jak zapobiegać przenawożeniu? Jak bezpiecznie nawozić pomidory

 • Dawkowanie nawozów: Stosuj nawozy zgodnie z zaleceniami na etykiecie i dostosowuj ich ilość do potrzeb konkretnej rośliny.
 • Obserwacja roślin: Regularnie obserwuj swoje rośliny, aby szybko zauważyć pierwsze symptomy przenawożenia.
 • Zastosowanie nawozów organicznych: Są one wolniej uwalniane do gleby, co zmniejsza ryzyko przenawożenia.

► Jeśli chcesz bezpiecznie nawozić pomidory, by rodziły dużo owoców nawóź je tak, jak to opisujemy w artykule: Jak nawozić pomidory, by miały dużo owoców?

► Chcąc stworzyć własny, naturalny nawóz do pomidorów, poznaj nasze przepisy: Naturalny nawóz do pomidorów | Jak zrobić? Jak stosować?

Jak uratować przenawożone pomidory? Co robić, gdy daliśmy za dużo nawozu

Po zauważeniu objawów przenawożenia pomidorów należy wypłukać nadmiar soli mineralnych z gleby, a więc obficie podlewać rośliny. Trzeba przy tym przestrzegać podstawowych zasad: podlewanie rano lub wieczorem, niezalewanie roślin (lepiej podlewać częściej niż jednorazowo bardzo obficie) i niewylewanie wody bezpośrednio na rośliny, aby ich nie zniszczyć.

Dobrym sposobem na poprawę sytuacji, gdy podłoże jest zasolone, jest też oprysk z 0,5% roztworu saletry wapniowej, który można wykonać kilkukrotnie.


Tekst: G.T., zdjęcia tytułowe i w tekście: AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co rozumiemy przez przenawożenie pomidorów?

  Przenawożenie to stosowanie zbyt dużej ilości nawozów, co negatywnie wpływa na rośliny, prowadząc do ich osłabienia i zmniejszenia plonów.
 • Jakie są objawy przenawożenia pomidorów?

  Objawy to m.in. nadmierny rozrost części zielonych, ciemnozielony kolor liści, zahamowanie wzrostu oraz poparzenia końcówek liści.
 • Co zrobić, aby zapobiec przenawożeniu pomidorów?

  Należy stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta, regularnie obserwować rośliny i używać nawozów organicznych, które są wolniej uwalniane do gleby.
 • Jak można uratować przenawożone pomidory?

  Można stosować obfite podlewanie, aby usunąć nadmiar soli z gleby oraz użyć oprysku z saletrą wapniową dla poprawy kondycji roślin.
Autor
Przenawożenie pomidorów – objawy, które nie pozostawiają wątpliwości. Naucz się je rozpoznawać
Przenawożenie pomidorów – objawy, które nie pozostawiają wątpliwości. Naucz się je rozpoznawać
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl