Logo
Logo

Ten nawóz sypię pod ziemniaki podczas sadzenia. Co roku mam obfite zbiory z działki

Dorastałam na wsi, gdzie każdy w rodzinie miał swoje sposoby na uprawę ziemniaków. Teraz, mieszkając w mieście z własną rodziną, kontynuuję tę tradycję na mojej działce. Mimo miejskiej przestrzeni, co roku cieszę się rekordowymi zbiorami. Sekretem moich sukcesów jest odpowiednio dobrany nawóz – jego skuteczność potwierdza każdy sezon.

Jakie składniki są kluczowe dla obfitych plonów ziemniaków?

Wybrany przeze mnie nawóz wieloskładnikowy dostarcza ziemniakom wszystkiego, czego potrzebują. Zawiera on makroelementy takie jak azot (N), fosfor (P2O5) i potas (K2O), a także ważne mikroelementy jak magnez (MgO) i siarka (S). Dzięki temu ziemniaki otrzymują wsparcie na każdym etapie wzrostu, od korzeni aż po obfite i zdrowe bulwy.

Dlaczego warto nawozić ziemniaki?

Korzyści z zastosowania dobrze zbilansowanego nawozu:

  • Wsparcie dla wzrostu bulw: Azot zapewnia szybki wzrost części nadziemnych oraz samych bulw, co jest kluczowe na wczesnych etapach rozwoju.
  • Lepsza jakość plonu: Potas odgrywa rolę w syntezie skrobi oraz zwiększa zawartość witamin, co sprawia, że bulwy są nie tylko większe, ale i zdrowsze.
  • Odporność roślin: Fosfor wspomaga rozwój korzeni, co przekłada się na lepszą wytrzymałość roślin na stresy środowiskowe, takie jak susza czy choroby.

Jak i kiedy stosować ten nawóz?

Najlepiej jest stosować go wiosną, tuż przed sadzeniem ziemniaków. Na lekkich glebach, nawóz można równomiernie rozprowadzić i delikatnie wymieszać z glebą tuż przed posadzeniem bulw. Na glebach cięższych, zaleca się jego wprowadzenie już podczas jesiennego przekopywania ziemi na działce, co pozwala na lepsze związanie składników odżywczych z glebą.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

O jaki nawóz chodzi?

Wcześniej wspomniałam o wieloskładnikowym nawozie, który od lat stosuję do uprawy ziemniaków na działce. To właśnie Polifoska jest tym, który co roku zapewnia mi zdrowe i obfite plony. Dzięki swojemu zbilansowanemu składowi, zapewnia ziemniakom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są kluczowe na różnych etapach ich wzrostu.

Jest to produkt sprawdzony i polecany przez wielu rolników i ogrodników, którzy, podobnie jak ja, cenią sobie wysoką jakość i efektywność w uprawie. Wybierając Polifoskę, można być pewnym, że ziemniaki otrzymają najlepsze możliwe wsparcie od momentu sadzenia aż po zbór. Pod ziemniaki uprawiane na wczesny zbiór można także stosować nawozy szybkodziałające tj. saletra amonowa

Jest niezmiernie ważne, aby przestrzegać zalecanych dawek i unikać nadmiernego nawożenia. Nadmiar azotu może prowadzić do zbyt intensywnego wzrostu części nadziemnych roślin oraz opóźniać zbiory.

Inne metody nawożenia ziemniaków

Chociaż wybrany przeze mnie nawóz jest moim sprawdzonym wyborem, istnieją również inne, naturalne metody nawożenia:

  • Obornik i kompost: Naturalne nawozy, które doskonale wzbogacają glebę w azot i inne mikroelementy. Obornik najlepiej jest stosować jesienią, by miał czas na przekompostowanie się przed wiosenną sadzą.
  • Zielone nawożenie: Uprawianie roślin motylkowych, takich jak łubin czy koniczyna, a następnie ich zaoranowanie, to świetny sposób na naturalne wzbogacenie gleby w azot.
  • Popiół drzewny: Bogaty w potas, idealnie nadaje się do sporadycznego stosowania jako dodatek do innych metod nawożenia, szczególnie na glebach kwaśnych.


Zdjęcie tytułowe: Volodymyr Shevchuk / AdobeStock

Autor
Ten nawóz sypię pod ziemniaki podczas sadzenia. Co roku mam obfite zbiory z działki
Ten nawóz sypię pod ziemniaki podczas sadzenia. Co roku mam obfite zbiory z działki
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl