Logo
Logo

Sadzisz borówki? Nie zapomnij o najważniejszym, bo borówki bardzo tego nie lubią

Marzysz o obfitych plonach borówek prosto z Twojego ogrodu? Odkryj sekrety, które sprawią, że Twoje borówki będą rosły zdrowo i obficie owocowały. Dowiedz się, jak przygotować idealne podłoże, kiedy sadzić borówki i jak o nie dbać, aby cieszyć się ich smakiem każdego lata. Nie pozwól, aby błędy w sadzeniu i pielęgnacji pozbawiły Cię tej przyjemności.

Sadzenie borówek to pasjonujące doświadczenie, które może przynieść obfite plony pysznych i zdrowych owoców. Aby jednak cieszyć się sukcesem, musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Borówki są roślinami wyjątkowo wymagającymi, szczególnie jeśli chodzi o warunki glebowe. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować słabym wzrostem, chorobami, a nawet śmiercią roślin. 

 

Dlaczego borówki są takie "wybredne"?

Borówki to rośliny, które wymagają kwaśnego podłoża o pH w zakresie 3,8–4,8. Jest to warunek konieczny dla ich prawidłowego rozwoju. Rośliny te lubią tylko gleby lekkie, przepuszczalne, bogate w materię organiczną, ale jednocześnie wymagające odpowiedniego zakwaszenia. Niewłaściwe pH gleby może prowadzić do blokowania dostępu do niezbędnych składników odżywczych, co z kolei skutkuje słabym wzrostem i rozwojem roślin.

infouprawa / YouTube


Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak przygotować glebę pod borówki?

Aby zapewnić borówkom optymalne warunki do wzrostu, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie gleby. Najpierw warto przeprowadzić analizę pH gleby, aby sprawdzić, czy jest ona wystarczająco kwaśna dla potrzeb borówek. W przypadku, gdy gleba nie spełnia wymagań, konieczne będzie jej zakwaszenie. Do tego celu można użyć trocin z drzew iglastych lub kwaśnego torfu, które naturalnie obniżają pH gleby. Dobrym rozwiązaniem będą również nawozy, takie jak siarczan amonu czy specjalistyczne nawozy zakwaszające. Alternatywą jest użycie siarki pylistej lub granulowanej, którą należy dokładnie wymieszać z glebą.

Termin

Idealnym momentem na sadzenie borówek jest wiosna, od marca do kwietnia, kiedy ryzyko przymrozków jest już minimalne. W tym okresie rośliny mają wystarczająco dużo czasu, aby się zaaklimatyzować i odpowiednio ukorzenić przed nadejściem zimy. Możliwe jest również sadzenie borówek jesienią, ale należy to robić z dużą ostrożnością, aby uniknąć ryzyka przemarznięcia młodych sadzonek. 

Krok po kroku

Przygotowanie i sadzenie borówek nie musi być skomplikowane, jeśli tylko będziemy postępować zgodnie z kilkoma prostymi krokami. Oto one:

  1. Wybór miejsca: Borówki wymagają stanowiska słonecznego, zacisznego, osłoniętego od wiatru. Należy unikać miejsc, gdzie panują niekorzystne warunki, takie jak wystawa wschodnia narażona na mroźne wiatry zimowe.
  2. Przygotowanie dołka: Dołek powinien mieć szerokość 60–80 cm i głębokość ponad 40 cm. Na dno dołka wsypujemy mieszankę torfu kwaśnego i trocin.
  3. Sadzenie: Sadzonki umieszczamy w dołku głębiej o około 5 cm niż rosły w pojemniku lub szkółce. Ważne jest, aby sadzić borówki w odpowiednich odstępach – w rzędzie co 1,2–2,0 m, a odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 2,5–3 m.
  4. Podlewanie i nawożenie: Po posadzeniu borówki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Warto również zastosować domowy nawóz z fusów od kawy, który nie tylko zakwasi glebę, ale także dostarczy roślinom dodatkowych składników odżywczych.

 

Sadzenie borówek może być źródłem wielkiej satysfakcji, pod warunkiem, że pamiętamy o ich specyficznych wymaganiach. Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest kwasowość gleby. Przestrzeganie zasad prawidłowego sadzenia i pielęgnacji borówek zapewni obfite plony smacznych i zdrowych owoców przez wiele lat.


Zdjęcie tytułowe: FotoHelin, Andris Tkachenko / AdobeStock

Autor
Sadzisz borówki? Nie zapomnij o najważniejszym, bo borówki bardzo tego nie lubią
Sadzisz borówki? Nie zapomnij o najważniejszym, bo borówki bardzo tego nie lubią
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl