Znaczenie siarki dla roślin. Dlaczego warto nawozić siarką?
Choć siarka wydaje się mniej istotnym składnikiem odżywczym niż inne kluczowe mikroelementy, to jej odpowiedni poziom jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. W naturze występuje ona dość powszechnie, będąc składnikiem różnego rodzaju związków występujących w glebie, powietrzu oraz w wodzie. Jest jej jednak niewiele lub występuje w formach niedostępnych dla roślin.
Między innymi dzięki siarce, warzywa i inne rośliny użytkowe zyskują charakterystyczne dla siebie, ostre smaki (np. rzeżucha, por, czy rzodkiewka), a także czujemy charakterystyczne dla niektórych gatunków zapachy (np. czosnek). Dzieje się tak dlatego, że siarka jest składnikiem olejków eterycznych oraz aminokwasów.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Siarka jest jednak przede wszystkim ważnym składnikiem pokarmowym, którego optymalny poziom wpływa na właściwy przebieg kluczowych dla roślin procesów, między innymi na pobieranie z gleby i przyswajanie azotu, fotosyntezę i oddychanie. Wchodzi także w skład enzymów i bierze udział w syntezie białek oraz tłuszczów w komórkach roślin.
Ważną funkcją siarki jest także ograniczanie gromadzenia się w roślinach niepożądanych azotanów oraz metali ciężkich, co ma szczególne znaczenie w uprawie roślin użytkowych, np. warzyw, owoców, czy ziół. Obecność siarki w komórkach roślin ma także wpływ na odporność uprawianych roślin, w tym na zmniejszenie podatności na ataki chorób i szkodników.
Niedobory siarki – objawy i skutki
Charakterystycznym i dość prostym do zaobserwowania objawem niedoboru siarki w roślinach jest nietypowa barwa najmłodszych liści, czyli tzw. chloroza. Stają się one bladozielone, żółtawe lub nawet białe, z widocznymi jasnymi nerwami. Dodatkowo, bardzo często liście są łyżeczkowato wygięte. W wyniku tych zaburzeń blaszki liściowe karłowacieją, a jednocześnie zahamowany zostaje wzrost całej rośliny.
Jak nawozić siarką?
W glebie siarka występuje głównie w formie organicznej, a rzadziej w formach mineralnych i jej zawartość jest niewystarczająca dla roślin. Ponadto, zanim siarka zostanie pobrana i przyswojona przez rośliny musi być najpierw przekształcona przez mikroorganizmy glebowe w przyswajalną formę chemiczną SO4, co niestety wymaga czasu.
Między innymi z tego względu siarkę, tak jak inne mikroelementy trzeba roślinom dostarczyć w formie zasilania nawozami. Najbardziej zasobne w ten pierwiastek będą gleby bogate w materię organiczną (np. torfy) i próchnicę. W siarkę bogate są także powszechnie znane i zalecane obecnie do stosowania nawozy naturalne – np. kompost, obornik czy gnojówki, które można stosować zarówno wiosną, jak i jesienią.
Najbardziej popularne, szybko działające nawozy mineralne, które stosuje się w tradycyjnym nawożeniu roślin, to między innymi siarczan amonu (zawiera 24% siarki), siarczan potasu (zawiera 18% siarki), superfosfat prosty (działa nieco wolniej).
W uprawie roślin ogrodowych warto pamiętać, że nawozy zawierające siarkę pomagają w uprawie roślin, wymagających kwaśnego odczynu gleby lub pomagają w jej zakwaszeniu. Można więc nawozić nimi takie rośliny jak: różaneczniki, azalie, borówkę amerykańską, czy wrzosy.
Oprócz nawozów posypowych, niedobory siarki można także uzupełniać poprzez nawożenie dolistne roślin. Dzięki formie rozpuszczalnej w wodzie można za pomocą przygotowanego roztworu opryskiwać rośliny (szybkie wchłanianie siarki przez liście). Popularne dolistne nawozy siarkowe to np. Sulvit lub rozpuszczalny siarczan magnezu. W sprzedaży znajduje się obecnie wiele nowoczesnych, rozpuszczalnych w wodzie nawozów mineralnych, w tym także zawierających zwiększoną ilość siarki.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: NewAfrica / Depositphotos