Logo
Logo

Masz borówki w ogrodzie? Pamiętaj o tym zabiegu i terminie. Inaczej nici z owoców

Czy wiesz, że sukces w uprawie borówek zależy od jednego kluczowego zabiegu wykonanego we właściwym czasie? Jeśli marzysz o obfitych plonach soczystych, słodkich owoców, nie możesz zignorować tej porady! Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować swoje borówki, aby cieszyć się ich smakiem każdego lata.

Jak zabieg wpływa na owocowanie borówek?

Uprawa borówek amerykańskich staje się coraz popularniejsza wśród ogrodników amatorów i profesjonalistów. Te smaczne i zdrowe owoce mogą być wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu, pod warunkiem, że zadbamy o nie we właściwy sposób. Jednym z najważniejszych zabiegów, który decyduje o obfitości plonów i jakości owoców, jest cięcie. Właściwe przeprowadzenie tego zabiegu i wybranie odpowiedniego terminu są kluczowe dla zdrowia i produktywności borówek. 

Dlaczego warto?

Cięcie borówek jest niezbędne z kilku powodów. Oto one:

  1. Po pierwsze, pozwala to na usunięcie starych, nieproduktywnych pędów, które mogą obciążać krzew i ograniczać wzrost nowych, owocujących pędów.
  2. Po drugie, odpowiednie cięcie zapewnia lepszą cyrkulację powietrza wśród gałęzi, co jest kluczowe w zapobieganiu chorobom grzybowym.
  3. Po trzecie, poprzez cięcie możemy kształtować krzew w taki sposób, aby owoce były lepiej eksponowane na słońce, co przekłada się na ich lepszą jakość i słodycz.

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube


 

Idealny termin cięcia

Najlepszym czasem na cięcie borówek jest późna zima lub wczesna wiosna (na przełomie lutego i marca), przed rozpoczęciem wegetacji. W tym okresie krzewy są w stanie spoczynku, a cięcie nie zakłóca ich naturalnego cyklu wzrostu. Dodatkowo, bez liści łatwiej jest ocenić, które pędy należy usunąć, a które zostawić. Ważne jest, aby nie przeprowadzać cięcia zbyt późno, ponieważ może to osłabić krzew i zmniejszyć plon.

Jak prawidłowo przeprowadzić cięcie?

Aby zapewnić borówkom obfite plonowanie i zdrowy wzrost, kluczowe jest przeprowadzenie cięcia w odpowiedni sposób. Poznajmy zasady, które pozwolą nam prawidłowo wykonać ten ważny zabieg ogrodniczy. Oto one:

  1. Usunięcie starych i chorych pędów: Zaczynamy od usunięcia wszystkich pędów, które są uszkodzone, chore, lub wyglądają na niezdrowe. Usuwamy także te najstarsze, które już przestały owocować.

  2. Przerzedzanie krzewu: Następnie przerzedzamy krzew, usuwając niektóre z pędów wewnętrznych, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i dostęp światła do wnętrza krzewu.

  3. Kształtowanie krzewu: Ostatnim krokiem jest nadanie krzewowi pożądanego kształtu. Zazwyczaj dąży się do utrzymania krzewu w formie otwartej, co ułatwia pielęgnację i zbieranie owoców.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Aby odmłodzić stare, słabo owocujące krzewy borówek, należy przeprowadzić cięcie odmładzające. Zabieg ten wykonujemy w lutym lub marcu, przycinając wszystkie pędy na wysokości około 30 cm nad powierzchnią gleby. W przypadku starszych krzewów, cięcie powinno być jeszcze bardziej radykalne – pędy przycinamy na wysokości 10-15 cm nad powierzchnią gruntu. Takie działanie stymuluje krzewy do odnowy i lepszego owocowania.

Pamiętając o tych zasadach i wykonując cięcie w odpowiednim terminie, możemy znacząco wpłynąć na ilość i jakość plonów z naszych borówek. To prosty zabieg, który jednak wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Dzięki regularnemu cięciu, nasze borówki będą zdrowe, silne i obficie owocujące.


Zdjęcie tytułowe: FotoHelin, Andris Tkachenko / AdobeStock

Autor
Masz borówki w ogrodzie? Pamiętaj o tym zabiegu i terminie. Inaczej nici z owoców
Masz borówki w ogrodzie? Pamiętaj o tym zabiegu i terminie. Inaczej nici z owoców
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl