Logo
Logo

Nim posiejecie ostrą papryczkę, zaparzcie tę roślinę. Ona przyspieszy wschód siewek 5-krotnie

Uwielbiam warzywa ze swojego ogródka. Chrupiące, bardzo aromatyczne, a przede wszystkim zdrowe. Staram się używać jak najmniej środków ochrony roślin, które pochodzą ze sklepu ogrodniczego. Wielokrotnie dzieliłam się z wami moimi metodami na lepsze zbiory, wykorzystując w większości rośliny, które mamy dostępne na wyciągnięcie ręki. Dobrze znacie gnojówki z pokrzywy czy glistnika jaskółcze ziele. Dzięki nim mogłam wzmocnić swoje uprawy, a dodatkowo uchronić przed mszycami kolonizowanymi przez mrówki. Dzisiaj chciałabym poruszyć temat papryczek chili.

Nie wiem jak wy, osobiście od jakiegoś czasu wybieram swoją uprawę papryczek. Zarówno słodkich, jak i ostrych odmian. W większości dodaję do potraw, przetworów oraz domowych sosów. Aromat i smak są nie do powtórzenia. Sklepowe przejeżdżają często długą drogę, tracąc na wartości. Polskie warunki nadają się do uprawy delikatnych w smaku i bardzo chrupiących papryczek. Problem polega w jednym - zdarza się, że potrzebuję o wiele więcej czasu, nim sadzonki wyrosną na duże i dorodne. Co zrobić, aby przyspieszyć ten proces? Jeżeli jesteście ciekawi, zostańcie ze mną i sprawdźcie koniecznie.

Co przyspieszy wschód siewek ostrej papryczki? Sprawdzony tip

Twierdzicie, ze nie macie szczęścia do rozrostu siewek papryki ostrej? Niekoniecznie. Jej twarde nasionka często wymagają czasu, aby móc przebić się przez skorupkę i swobodnie wykiełkować. Ogrodnicy wielokrotnie zaprzestają jej uprawy ze względu na utrudniony wschód.

Co zrobić w takim przypadku? Dobry przyjaciel, który zajmuje się permakulturą już od kilkunastu lat zdradził mi sekret szybszego kiełkowania tych nasionek. Wystarczy zaparzyć koszyczek rumianku - najlepiej całe kwiatostany, które są dostępne w sklepach zielarskich.

Nim włożycie nasiona do ziemi, namoczcie w ciepłym naparze z rumianku. Pozostawcie na około godzinę. Dzięki temu z powodzeniem rozpulchnicie skorupkę i dodacie niezbędnych składników odżywczych, nie zbędnych do wzrostu rośliny. Wykorzystuję do tego ręcznik papierowy, na którym kładę kilka nasion i namaczam w naparze poprzez spryskanie.

Przełóżcie potem do ziemi i podlejcie letnią, a nie zimną wodą. Niestety lodowata woda prosto z kranu powoduje szok termiczny u siewek, które mają utrudniony wschód.

Dobrym pomysłem będzie zasadzenie nasionek w ziemi kompostowej lub mieszance ziemi uniwersalnej i torfu. Starajcie się nie ustawiać sadzonek tam, gdzie będą narażone na temperaturę ponizej 15 stopni Celsjusza oraz przeciągi. Zamiast parapetu wybierzcie regał z osłonięciem.

Czy ostra papryczka lubi towarzystwo konkretnych ziół?

Moja ostra papryczka odmiany Hungarian yellow wax hot jest bardzo dobrze znana na Węgrzech. Już od kilku lat uprawiam ją z powodzeniem. Świetnie nadaje się do suszenia, jak i nadziewania białym, kremowym serem. Jest stosunkowo odporna na zarazy oraz inne choroby grzybowe. Uwielbiam ja za to, że ślimaki i inne insekty omijają z daleka, szerokim łukiem. Nie jest to ich główny przysmak - zarówno owoce, jak i liście. Rośnie przede wszystkim w towarzystwie aksamitek oraz bazylii - czerwonej oraz cytrynowej. Odstrasza przede wszystkim wciornastki i przędziorki. Idealnie współgrają, dając wymierne plony. Jakie inne zioła są dobrym sąsiedztwem dla niej? Przede wszystkim:

  • majeranek,
  • kolendra,
  • kocimiętka,
  • oregano.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Alexey Tsurkan / AdobeStock

Autor
Nim posiejecie ostrą papryczkę, zaparzcie tę roślinę. Ona przyspieszy wschód siewek 5-krotnie
Nim posiejecie ostrą papryczkę, zaparzcie tę roślinę. Ona przyspieszy wschód siewek 5-krotnie
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl