Logo
Logo

Już dziś podsyp trawnik tym nawozem. Zazieleni się szybciej niż myślisz

Po zimie, gdy trawnik często wygląda nieatrakcyjnie, pokryty żółtymi kępkami trawy i chwastami, nadszedł czas, aby przywrócić mu dawny blask. Wiosna to idealny moment na pierwsze nawożenie, które zdecydowanie wpłynie na wygląd Twojego trawnika w całym sezonie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pielęgnacją zieleni, ten poradnik jest dla Ciebie. Przedstawiamy kompleksowy przewodnik po wiosennym nawożeniu trawnika, które sprawi, że będzie on bujnie zielony, a sąsiedzi nie ukryją swojej zazdrości.

Kiedy rozpocząć nawożenie trawnika po zimie?

Pierwsze nawożenie trawnika po zimie powinno odbyć się wczesną wiosną, najlepiej w połowie marca lub na początku kwietnia. Kluczowym aspektem jest obserwacja pogody – nawożenie przyniesie najlepsze efekty w suchy, bezwietrzny i zachmurzony dzień. Temperatura powinna być stabilnie dodatnia przez kilka dni przed przystąpieniem do nawożenia. 

Przygotowanie trawnika do nawożenia

Zanim zaczniesz nawozić, trawnik wymaga odpowiedniego przygotowania. Usuń wszystkie liście i gałęzie, skoś trawę, usuń chwasty oraz przeprowadź wertykulację i aerację. Dzięki temu nawóz będzie mógł szybko przedostać się do gleby i zostać wykorzystany przez trawę.

Czym posypać trawnik na wiosnę?

Do nawożenia trawnika można używać różnych preparatów, jednak ich wybór powinien być podyktowany wynikami badania fizykochemicznego gleby. To pozwoli na określenie, których składników odżywczych brakuje. Trawa potrzebuje przede wszystkim azotu, fosforu, potasu, magnezu i żelaza, które odpowiadają za jej wzrost, zielony kolor i odporność na choroby.

Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu.

Wiosenne stosowanie nawozów azotowych jest kluczem do uzyskania soczyście zielonego trawnika, ponieważ azot intensyfikuje produkcję chlorofilu, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie intensywności i głębi koloru trawy.

Kolejnym, szczególnie polecanym nawozem na trawniki jest fosfor, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego – pozwalającego na wcześniejsze koszenie trawy. Potas jest stymulatorem zdrowego wzrostu traw, uodparniającego ją na przymrozki, suszę, odbarwienia i choroby.

Trawniki usytuowane na glebach o kwaśnym odczynie, bezpośrednio po roztopach śniegu, warto obsypać specjalnym wapnem ogrodniczym, aczkolwiek nie należy wykonywać tego zabiegu częściej niż raz na dwa lata.

Nawozy naturalne vs mineralne

Choć wiosną dominuje stosowanie nawozów mineralnych, bogatych w azot, warto rozważyć również użycie nawozów naturalnych. Kompost czy obornik granulowany nie tylko dostarczą trawie potrzebnych składników, ale również poprawią strukturę gleby. Zastosowanie nawozu organicznego to pewność, że trawnik nie zostanie przenawożony – wszystkie niezbędne składniki odżywcze są w nim zawarte w optymalnych proporcjach. 

Korzystając z tych wskazówek możesz sprawić, że Twój trawnik stanie się przedmiotem podziwu i zazdrości. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i regularna pielęgnacja. Już teraz zainwestuj w odpowiedni nawóz i ciesz się pięknym, zielonym trawnikiem przez cały sezon!


Zdjęcie tytułowe: Jacques Durocher, Esha / AdobeStock

Autor
Już dziś podsyp trawnik tym nawozem. Zazieleni się szybciej niż myślisz
Już dziś podsyp trawnik tym nawozem. Zazieleni się szybciej niż myślisz
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl