Kiedy rozpocząć nawożenie trawnika po zimie?
Pierwsze nawożenie trawnika po zimie powinno odbyć się wczesną wiosną, najlepiej w połowie marca lub na początku kwietnia. Kluczowym aspektem jest obserwacja pogody – nawożenie przyniesie najlepsze efekty w suchy, bezwietrzny i zachmurzony dzień. Temperatura powinna być stabilnie dodatnia przez kilka dni przed przystąpieniem do nawożenia.
Przygotowanie trawnika do nawożenia
Zanim zaczniesz nawozić, trawnik wymaga odpowiedniego przygotowania. Usuń wszystkie liście i gałęzie, skoś trawę, usuń chwasty oraz przeprowadź wertykulację i aerację. Dzięki temu nawóz będzie mógł szybko przedostać się do gleby i zostać wykorzystany przez trawę.
Czym posypać trawnik na wiosnę?
Do nawożenia trawnika można używać różnych preparatów, jednak ich wybór powinien być podyktowany wynikami badania fizykochemicznego gleby. To pozwoli na określenie, których składników odżywczych brakuje. Trawa potrzebuje przede wszystkim azotu, fosforu, potasu, magnezu i żelaza, które odpowiadają za jej wzrost, zielony kolor i odporność na choroby.
Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu.
Kolejnym, szczególnie polecanym nawozem na trawniki jest fosfor, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego – pozwalającego na wcześniejsze koszenie trawy. Potas jest stymulatorem zdrowego wzrostu traw, uodparniającego ją na przymrozki, suszę, odbarwienia i choroby.
Trawniki usytuowane na glebach o kwaśnym odczynie, bezpośrednio po roztopach śniegu, warto obsypać specjalnym wapnem ogrodniczym, aczkolwiek nie należy wykonywać tego zabiegu częściej niż raz na dwa lata.
Nawozy naturalne vs mineralne
Choć wiosną dominuje stosowanie nawozów mineralnych, bogatych w azot, warto rozważyć również użycie nawozów naturalnych. Kompost czy obornik granulowany nie tylko dostarczą trawie potrzebnych składników, ale również poprawią strukturę gleby. Zastosowanie nawozu organicznego to pewność, że trawnik nie zostanie przenawożony – wszystkie niezbędne składniki odżywcze są w nim zawarte w optymalnych proporcjach.
Zdjęcie tytułowe: Jacques Durocher, Esha / AdobeStock