Logo
Logo

Grabie do trawy: rodzaje, przeznaczenie, materiały | Jakie wybrać do pielęgnacji i zakładania trawnika?

Chcesz, aby Twój trawnik był zawsze w idealnym stanie? Dowiedz się, jakie grabie wybrać, aby pielęgnacja trawnika była prosta i efektywna. Nie czekaj, zadbaj o swój ogród już dziś!

Spis treści
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru grabi do trawnika? Do czego stosować grabie do trawy? Inne do każdego zadania? Gdzie kupić profesjonalne grabie do trawy? O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak wybrać najlepsze grabie do trawy? 

Grabie ogrodowe są jednym z podstawowych narzędzi do pielęgnacji, które znajdują zastosowanie zarówno w małych przydomowych ogródkach, jak i w dużych parkach czy skwerach. Niezbędne są w każdym zakątku ogrodu, niezależnie od dominującej w nim roślinności – czy to uprawy, kwiatowe rabaty czy zadbany trawnik.

Ich różnorodność zastosowań oraz unikalna budowa, w tym kształt, rozmieszczenie i gęstość zębów, a także masa, mają kluczowy wpływ na jakość i komfort pracy. Dzięki tym cechom grabie ogrodowe są idealne do takich zadań jak grabienie trawy, usuwanie z niej filcu, zbieranie ścinków czy liści, a także spulchnianie i napowietrzanie gleby czy wyrównywanie powierzchni piasku czy ziemi. Jak dobrać grabie, które spełnią wszystkie oczekiwania?

Podstawowe zastosowanie grabi 

Grabie są niezbędne do przygotowania podłoża pod trawnik, grabienia skoszonej trawy, rozprowadzania wysianych nasion, zgarniania liści spadających z drzew oraz usuwania różnego rodzaju ogrodowych odpadków. Mogą być również wykorzystywane do rozdrabniania gleby, co sprzyja lepszemu wnikaniu wodzie i składnikom odżywczym do korzeni roślin. 

 

Jakie grabie do usuwania trawy po koszeniu?

Najlepszym narzędziem do grabienia skoszonej trawy są grabie wachlarzowe, nazywane również miotłograbiami (te grabie są wyposażone w długie i elastyczne zęby, które pozwalają na dokładne i szybkie zbieranie ścinków; duża liczba zębów w głowicy tworzy gęstą siatkę, która pozwala na skuteczne wygrabienie suchej trawy). Trawnik grabimy krzyżowo, by skutecznie usunąć stare, wysuszone źdźbła oraz obumarłe pozostałości roślin, które mogą stanowić źródło rozwoju chorób, szkodników i filcu.

Jakie grabie do zakładania trawnika?

Zakładanie trawnika to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża oraz wyboru odpowiednich narzędzi. Jednym z kluczowych narzędzi w tym procesie są grabie, które pomagają w wyrównaniu i spulchnieniu gleby przed wysiewem trawy.

 1. Grabie do spulchniania gleby
  Przed wysiewem trawnika ważne jest, aby dokładnie spulchnić glebę. W tym celu najlepiej sprawdzą się grabie z cienkimi, sztywnymi zębami, które pozwolą na dokładne rozdrabnianie bryłek ziemi i przygotowanie podłoża pod wysiew.

 2. Grabie do wyrównywania terenu
  Po spulchnieniu gleby ważne jest jej wyrównanie. W tym celu warto użyć grabi z szeroką głowicą i krótkimi zębami, które pozwolą na dokładne wyrównanie powierzchni.

 3. Grabie do rozprowadzania nasion
  Po wysiewie trawy można użyć grabi do delikatnego rozprowadzenia nasion na powierzchni gleby. W tym celu najlepiej sprawdzą się grabie z elastycznymi zębami.

Grabie do trawy
Grabie do trawy
Grabie do trawnika z serii Multi-star® marki WOLF-Garten to narzędzie pozwalające na kompleksową pielęgnację trawnika (wertykulację, grabienie ścinków i liści). Poza tym idealnie nadaje się do wyrównywania gleby przy zakładaniu nowych trawników.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakie grabie do pielęgnacji (wertykulacji) trawnika?

Grabie są niezbędnym narzędziem podczas pielęgnacji trawnika, zwłaszcza podczas wertykulacji – usuwania martwej trawy, mchu i innych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika, co pozwala na lepsze dotarcie powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni trawy. 

Grabie do wertykulacji są to specjalne grabie z wieloma długimi i ostrymi zębami, które podczas pracy nacinają glebę, zapewniając dostęp powietrza do głębszych warstw trawnika. Dzięki temu trawnik lepiej rośnie i jest bardziej odporny na różne czynniki zewnętrzne.

Jakie grabie do liści na trawie?

Te grabie są wyposażone w długie i elastyczne zęby, które pozwalają na dokładne i szybkie zbieranie liści opadających z drzew w okresie jesieni. Ważne jest, aby głowica miała szerokość co najmniej 40 cm, co przyspiesza prace w ogrodzie. 

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Kluczowe parametry wyboru grabi 

Wybór odpowiednich grabi do trawnika jest kluczowy dla efektywnej pielęgnacji zieleni. Pamiętaj, aby dostosować wybór narzędzia do swoich indywidualnych potrzeb i rodzaju prac, jakie planujesz wykonywać w ogrodzie.

 • Przeznaczenie
  Grabie mogą być przeznaczone do trawy, siana lub liści. W zależności od potrzeb warto wybrać odpowiedni model.
 • Jakość wykonania
  Solidność i trwałość grabi są kluczowe. Narzędzie powinno być odporne na uszkodzenia i korozję.
 • Funkcjonalność i ergonomiczność
  Ważne jest, aby grabie były wygodne w użyciu i dopasowane do wzrostu użytkownika. Grabie z wygiętym trzonkiem pod kątem 40 stopni zapewniają prawidłową postawę podczas pracy.
 • Materiał
  Grabie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, drewno, aluminium czy tworzywo sztuczne. Wybór materiału wpływa na trwałość i funkcjonalność narzędzia. Stalowe grabie, zwłaszcza te hartowane, są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Grabie z tworzywa sztucznego są lżejsze i nie rdzewieją, ale mogą być mniej wytrzymałe. Ważne jest, aby trzonek grabi był zakończony miękkim uchwytem, co zwiększa komfort pracy.
Grabie do trawy to kluczowy element wyposażenia każdego ogrodnika. Oprócz usuwania liści czy gałązek, świetnie sprawdzają się w przygotowywaniu podłoża. Dzięki temu prostemu narzędziu, jakim są grabie ogrodowe, możemy dbać o czystość i prawidłową pielęgnację naszego trawnika.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Michael Sapryhin / Adobe Stock

Autor
Grabie do trawy: rodzaje, przeznaczenie, materiały | Jakie wybrać do pielęgnacji i zakładania trawnika?
Grabie do trawy: rodzaje, przeznaczenie, materiały | Jakie wybrać do pielęgnacji i zakładania trawnika?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl