Abelia 'Edward Goucher' Abelia

Abelia 'Edward Goucher'
Abelia 'Edward Goucher' (Abelia) | To roślina, która zachwyca długim okresem kwitnienia – od początku lata aż do pierwszych przymrozków. Ten dekoracyjny krzew ozdobny o łukowato wygiętych pędach i błyszczących liściach idealnie sprawdza się w ogrodach przydomowych. Jest łatwy w uprawie, toleruje suszę i ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Abelia 'Edward Goucher' doskonale rośnie w słońcu jak i półcieniu, przyciągając motyle oraz pszczoły. To niezawodna propozycja do kolorowych rabat i żywopłotów.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: kwiaty, pędy
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, pachnące, rurkowe, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 1,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: półzimozielone, sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki

Abelia (Abelia) odmiana 'Edward Goucher' to ozdobny, półzimozielony krzew liściasty należący do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Uprawiana jest przede wszystkim w ogrodach przydomowych jako krzew rabatowy, soliter lub element kompozycji z innymi roślinami.

Jak wygląda abelia 'Edward Goucher'?

Abelia to krzew, który dorasta zazwyczaj do 1-1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Odmiana 'Edward Goucher' ma zwarty, krzaczasty pokrój z charakterystycznymi łukowato wygiętymi pędami, które nadają mu elegancki, półkulisty kształt. Pędy są cienkie, czerwono-brązowe, a starsze części zdrewniałe. Liście są drobne, błyszczące, lancetowate do owalnych. Młode przyrosty mają brązowy odcień, natomiast jesienią liście nabierają dekoracyjnego, różowawo-brązowego zabarwienia. W cieplejszym klimacie mogą częściowo utrzymywać się na roślinie zimą.

Roślina kwitnie bardzo obficie od czerwca aż do pierwszych przymrozków, przyciągając do ogrodu pszczoły, trzmiele i motyle. Wytwarza rurkowate, dzwonkowate kwiaty o jasnoróżowej barwie z subtelną, pomarańczową siateczką w gardzieli. Zebrane są w luźne, wiechowate kwiatostany.

Uprawa i wymagania abelii 'Edward Goucher'

Abelia 'Edward Goucher' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Jest odporna na krótkotrwałe susze.

Roślina może przemarzać w zimniejszych rejonach kraju, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna w naszym klimacie (należy do strefy 6-8). Młode egzemplarze i rośliny sadzone w chłodniejszych rejonach powinno się na zimę osłaniać – np. kopczykowaniem podstawy i okrywaniem agrowłókniną.

Krzew można rozmnażać przez sadzonki zielne pobierane latem.

Pielęgnacja – jak dbać o roślinę?

Abelię 'Edward Goucher' warto zasilić nawozem wieloskładnikowym dla krzewów ozdobnych. Latem – zwłaszcza w czasie upałów – wskazane jest umiarkowane podlewanie.

Cięcie nie jest konieczne co roku, ale dobrze znosi formowanie. Przycinanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, usuwając przemarznięte, słabe lub uszkodzone pędy oraz skracając te zbyt wybujałe, aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych, kwitnących pędów.

Choroby i szkodniki – na co trzeba uważać?

Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki. Sporadycznie może być atakowana przez mszyce lub przędziorki, szczególnie w warunkach zbyt suchego powietrza.

Zastosowanie odmiany 'Edward Goucher' w ogrodzie

Abelia 'Edward Goucher' to krzew idealny do przydomowych ogrodów ozdobnych. Sprawdza się zarówno jako soliter, jak i w kompozycjach z innymi roślinami – bylinami, krzewami lub trawami ozdobnymi. Nadaje się do tworzenia niskich, nieformowanych żywopłotów oraz do uprawy w dużych donicach na tarasach i balkonach, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem.

Dzięki długiemu i obfitemu kwitnieniu oraz dekoracyjnym liściom przez większą część roku, abelia ta stanowi atrakcyjny akcent kolorystyczny w ogrodzie.

Ciekawostki o odmianie

Roślina ta powstała w wyniku skrzyżowania gatunków Abelia x grandiflora i Abelia schumannii, a została wyhodowana w 1911 roku przez Edwarda Gouchera – amerykańskiego ogrodnika z Departamentu Rolnictwa USA.

Zdjęcia: John Caley, tamu, hcast / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści