Ostrokrzew Meservy (Ilex ×meserveae) to mieszańcowy gatunek ostrokrzewu, uzyskany ze skrzyżowania dwóch innych ostrokrzewów (I. aquifolium i I. rugosa). Po obu gatunkach rodzicielskich krzew odziedziczył najlepsze cechy: piękne, duże, błyszczące liście po ostrokrzewie kolczastym i kompaktowy pokrój oraz lepszą mrozoodporność po ostrokrzewie pomarszczonym.
Jak wygląda ostrokrzew Maservy?
Ostrokrzew Meservy może dorastać do ok. 2-3 m wys. Krzew tworzy liczne, sztywne, słabo rozgałęzione pędy, pokryte brązowo-czerwoną korowiną i posiada gęsty, wzniesiony, krzaczasty, zwykle stożkowaty pokrój. Ciemnozielone, trwałe, błyszczące, duże, lekko pofalowane i ząbkowane na brzegach (nie kłujące) liście, ułożone są na pędach skrętolegle.
Ostrokrzew jest rośliną dwupienną, dlatego na jednych egzemplarzach tworzy kwiaty żeńskie, na innych męskie. Kwitnie wiosną (V-VI), rozwijając drobne, białe, niepozorne kwiaty, zebrane w małe pęczki w kątach liści na pędach ubiegłorocznych. Po zapyleniu z kwiatów żeńskich tworzą się małe, kuliste, jaskrawoczerwone owoce (jagody), które długo utrzymują się na pędach. Są bardzo dekoracyjne, ale dla człowieka niejadalne, a nawet trujące.
Wymagania uprawowe ostrokrzewu Meservy
Ostrokrzew Meservy oczekuje w uprawie słonecznego lub półcienistego (zniesie także większe zacienienie), osłoniętego od wiatrów stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. W naszym klimacie jest zwykle dostatecznie mrozoodporny, a nawet uznawany za najbardziej mrozoodporny ze wszystkich ostrokrzewów (znosi mróz do ok. -20° / -18°C), jednak w chłodniejszych rejonach kraju w czasie surowych zim może przemarzać, dlatego młode egzemplarze warto okrywać na zimę np. włókniną.
Uprawiając roślinę dla atrakcyjnych owoców, należy posadzić w towarzystwie roślin żeńskich, przynajmniej jeden egzemplarz męski, który umożliwi zapylenie kwiatów żeńskich.
Ostrokrzew Meservy jako mieszaniec może być rozmnażany wyłącznie wegetatywnie np. przez sadzonki pędowe, gdyż rośliny uzyskane z nasion z dużym prawdopodobieństwem nie powtórzą charakterystycznych cech egzemplarza matecznego.
Pielęgnacja ostrokrzewu Meservy
Podlewanie ostrokrzewu Meservy powinno być regularne, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu oraz w okresach suszy. Ważne jest, aby gleba wokół rośliny była umiarkowanie wilgotna, ale nie przelana, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni.
Nawożenie rośliny zaleca się przeprowadzać wiosną, stosując nawozy wieloskładnikowe lub organiczne, które wspierają zdrowy wzrost i kwitnienie krzewu. Można także zastosować nawozy bogate w fosfor i potas, które wspomagają rozwój korzeni i owocowanie.
Ze względu na ładny, gęsty pokrój, krzew nie wymaga systematycznego ciecia, ale zabieg znosi dobrze, dlatego w razie potrzeby wczesną wiosną (III-IV) można go przycinać.
Szkodniki i choroby ostrokrzewu Meservy
Ostrokrzew Meservy nie jest szczególnie podatny na choroby i szkodniki, jednak czasami może być porażany przez choroby grzybowe (np. brunatna plamistość liści) lub atakowany przez szkodniki (mszyce, miniarki, przylepnica szklarniowa).
Zastosowanie ostrokrzewu Meservy w ogrodzie
Ostrokrzew Meservy w ogrodach może być sadzony na trawniku jako soliter, ale też może tworzyć jednogatunkowe grupy lub kompozycje z innymi krzewami ozdobnymi (np. berberysy, trzmieliny, hortensje, mahonia pospolita). Może być też uprawiany w formie piennej lub wykorzystywany do tworzenia żywopłotów i szpalerów.
Jego pędy z czerwonymi owocami i zielonymi, błyszczącymi liśćmi to ceniony materiał na bożonarodzeniowe dekoracje.
Wybrane odmiany ostrokrzewu Meservy
- 'Blue Princess' – (zdj. 1, 2) odmiana żeńska, wys ok. 2-3 m
- 'Blue Prince' – odmiana męska
- 'Blue Angel' – odmiana żeńska, wys ok. 1,5 m
- 'Hachfee' – odmiana męska o wzniesionym, gęstym, mocnym pokroju, polecana na żywopłoty, wys 2-2,5 m
- 'Little Rascal MONDO' – męska odmiana karłowa, wys ok. 60 cm
Zdjęcie tytułowe: Patrick Herzberg, jonas / AdobeStock