Miniarki, szkodniki minujące liście | Jak je rozpoznać i zwalczać?

Miniarki - szkodniki minujące liście - drążą kanały wewnątrz blaszki liściowej

Miniarki to szkodniki żerujące głównie na roślinach ozdobnych, ale nie stroniące także od warzyw. Objawy są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Zwalczanie nie jest już tak proste, gdyż larwy żerują wewnątrz liści, a tradycyjna chemia ogrodowa przy okazji zabija naturalnych wrogów miniarek. Dlatego zaleca się korzystanie z mniej „inwazyjnych”, naturalnych metod ochrony.

Posłuchaj
00:00
15

Miniarki – wygląd i cykl życia

Miniarki należą do muchówek, to drobne owady o długości kilku milimetrów. Stadium dorosłe (imago) to „muszka” o wąskim, żółto-czarnym ciele, z przezroczystymi skrzydłami. Największe szkody powodują larwy, które mają cylindryczne, robakowate ciało i są półprzezroczyste – kremowe, żółte lub zielonkawe.

Stanowią zagrożenie przez cały sezon, ale wiosną są najaktywniejsze. W ciągu sezonu może rozwinąć się 2-3 pokolenia szkodnika. Samice składają jaja (ok. 20- 30) na górnej stronie blaszek liściowych. Larwy po wykluciu wgryzają się do wnętrza liści, a przed przepoczwarzeniem wydostają się i spadają na ziemię. Chowają się wtedy w podłożu bądź ściółce.

Miniarki to grupa owadów charakteryzująca się tym, że ich larwy żerują wewnątrz liści, tworząc korytarze. Jak sugeruje ich nazwa, larwy te "minują" liście, czyli poruszają się pod ich powierzchnią, wycinając ścieżki. To działanie larw prowadzi do pojawienia się na liściach wzorów przypominających kształt węża, powstających w wyniku konsumpcji miękiszu liściowego przez larwy.

W ogrodach najczęściej występują miniarka ciepłolubka i miniarka psiankowianka żerujące m.in. na chryzantemie, gerberze, sałacie i warzywach psiankowatych - np. na papryce, a także miniarka szklarniowa żerująca na wielu gatunkach liściastych, a nawet na ogórkach. Częściej pojawiają się w uprawach pod osłonami, np. szklarniach i tunelach foliowych.

Miniarki - wygląd i cykl życiowy
Fot. kazakovmaksim, Tomasz / AdobeStock
1. Tunele w liściu, 2. larwa, 3. poczwarka, 4. owad dorosły.

Jakie objawy i szkody powodują miniarki?

Uszkodzenia powodowane przez miniarki są łatwe do rozpoznania, gdyż postacie larwalne owada wydrążają korytarze wewnątrz liści. Wyjadają miękisz, pozostaje cienka, półprzezroczysta skórka. Tym samym na liściach pojawiają się różne, nieregularne wzory lub plamy. Są jasne – żółtawe, zielonkawe lub srebrzyste. Biorąc liść pod światło można dojrzeć także ciemne, drobne punkty – to odchody larw pozostające wewnątrz blaszki liściowej. 

Początkowy żer powoduje głównie zaburzenie asymilacji, jednak larwy uszkadzają również wiązki przewodzące ograniczając transport wody i składników pokarmowych. Dlatego liście przedwcześnie zamierają. U roślin ozdobnych powoduje to obniżenie walorów dekoracyjnych, a także osłabienie odporności, u jadalnych zaś obniżenie plonu. Szkody spowodowane przez owady to otwarta furtka dla chorób grzybowych.

infouprawa / AdobeStock


Profilaktyka i zwalczanie

Na roślinach warto zawieszać tablice lepowe, które pozwalają na obserwację populacji różnych szkodników, w tym dorosłych miniarek. Przy okazji w jakimś stopniu obniża się ich populacje. Liście z wydrążonymi korytarzami powinno się wyrywać i niszczyć. Jesienią podłoże w warzywniaku i zielniki powinno się przekopać, co może zniszczyć stadia zimujące wielu gatunków. Miniarki najczęściej zwalcza się metodą biologiczną.

W przypadku masowego występowania zaleca się wykorzystać naturalnych wrogów: Dacnusa sibirica i Diglyphus isaea. Są dostępne m.in. preparatach Dacnusa-system, Minusa 500 i Diglyphus-system. Z chemii korzysta się rzadko. Jeśli metody biologiczne i profilaktyka nie pomogą można zastosować insektycyd zawierający cyjanotraniliprol. To działanie raczej praktykowane w profesjonalnej produkcji roślinnej niż w przydomowych ogrodach. W uprawach hobbystycznych do monitoringu i odłowu szkodników stosowane są żółte tablice lepowe

Zdjęcie tytułowe: Tomasz / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści