Jałowiec pośredni (Juniperus ×media) to dawna ale ciągle funcjonująca nazwa jałowca Pfitzera (Juniperus ×pfitzeriana). To zimozielony krzew z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jest mieszańcem wyprowadzonym od jałowca chińskiego i sabińskiego, choć czasem uznawany jest też za krzaczastą formę pochodzącego z górskich rejonów Azji Wschodniej jałowca chińskiego. W ogrodach uprawiany jest niemal wyłącznie w postaci odmian ozdobnych.
Jak wygląda i czym się wyróżnia jałowiec pośredni?
Jałowiec Pfitzera jest dużym, szybko rosnącym, rozłożystym krzewem osiągającym do kilku metrów wysokości. Roślina tworzy na pędach dwa rodzaje liści/igeł: młode w postaci kłujących igieł, zebranych po 2-3 w okółki oraz dojrzałe mające formę tępo zakończonych łusek, ściśle przylegających do pędu.
Jałowiec jest dwupienny, dlatego kwiaty męskie i żeńskie tworzą się na różnych egzemplarzach. Po zapyleniu z kwiatów żeńskich rozwijają się owoce (szyszkojagody), które dojrzewają przez rok. Po dojrzeniu stają się ciemnofioletowe i pokryte sinoniebieskim nalotem.
Odmiany jałowca Pfitzera bardzo różnią się od gatunku zarówno wielkością i pokrojem jak i barwą igieł.
Wymagania i uprawa jałowca pośredniego
Jałowiec pośredni to roślina mało wymagająca. Preferuje słoneczne stanowiska (jest światłożądny) i przepuszczane, umiarkowane żyzne, piaszczyste, suche podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH, choć poradzi sobie także na każdej typowej glebie ogrodowej (nie lubi tylko ziemi zbyt żyznej i mokrej). Bardzo dobrze znosi suszę, wiatry, upały i zanieczyszczone powietrze. Jest także w pełni mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju.
Jałowiec pośredni jako mieszaniec powinien być rozmnażany wegetatywnie przez sadzonki pędowe i odkłady.
Jak pielęgnować jałowca?
Jak wspomniano wcześniej, jałowiec pośredni jest bardzo wytrzymały co przekłada się na to, że starsze osobniki nie wymagają podlewania ani nawożenia, jednak dobrze na nie reagują. Roślina nie potrzebuje też regularnego przycinania, ale ponieważ zabieg znosi bardzo dobrze, w razie potrzeby można skorygować jego pokrój przez przycięcie nadmiernie rozrośniętych pędów. Jedynie stare egzemplarze nie powinny być cięte zbyt radykalnie, gdyż trudno odbijają ze starego drewna.
Jakie choroby i szkodniki atakują jałowca pośredniego?
Jałowiec pośredni jest stosunkowo mało podatny na choroby i szkodniki, jednak czasem może być porażany przez choroby grzybowe jak np. fytoftoroza, zamieranie pędów czy szara pleśń. Ze szkodników najczęściej możemy spotkać na nim mszyce.
Podobnie jak inne jałowce, może być też żywicielem pośrednim rdzy gruszy, gdyż wywołujący chorobę grzyb potrzebuje do pełnego rozwoju dwóch żywicieli: jałowca, na którym zimuje i gruszy, którą atakuje w sezonie wegetacyjnym.
Zastosowanie jałowca pośredniego w ogrodzie
Jałowiec pośredni w ogrodach uprawiany jest przede wszystkim w postaci odmian. Mniejsze z nich sprawdzają się w małych ogrodach, gdzie pięknie prezentują się na słonecznych, najlepiej żwirowych rabatach w zestawieniu z innymi krzewami. Idealnie nadają się też na skalniaki.
Większe odmiany to z kolei doskonałe, szybko rosnące jałowce okrywowe, pięknie rozrastające się na szerokość (osiągają 2-3 m średnicy). Ponieważ nie tylko rozrastają się na szerokość, ale tworzą też rozległy system korzeniowy, mogą służyć także do umacniania skarp i nasypów.
Krzewy można też formować, tworząc z nich ogrodowe drzewka bonsai.
Wybrane odmiany jałowca pośredniego
- 'Pfizeriana Aurea' – (zdj. 1) młode przyrosty jasnożółte, wys ok 1,5-2 m, śr ok 3m
- 'Carbery Gold' – (zdj. 2) odm. o złocistożółtych igłach, także zimą, wys ok 1,2-1,5 m, śr ok 3 m
- 'Old Gold' – pędy cienkie, przewieszające się na końcach, igły żółtozielone, jesienią żółtobrązowe, wys ok 1-1,5 m, śr ok 2m
- 'Blue and Gold' – odm. o zielono-niebieskich igłach i kremowo-żółtych przebarwieniach
- 'Gold Star' – pędy cienkie, przewieszające się na końcach, młode igły złocistożółte, później zielonożółte, wys ok 1 m, śr ok 1,5-2m
- 'Pfizeriana Glauca' – pędy na końcach wzniesione, igły szarozielone, wys ok 2m, śr ok 3 m
Zdjęcia: vodolej, Peter, Elena / AdobeStock