Kalina Dawida Viburnum davidii

Kalina Dawida, fot. iVerde
Kalina Dawida (Viburnum davidii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: kwiatostany, owocostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: owalne, zebrane w grono
Pokrój: rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 0,5-1,5 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: granatowe
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: murki, skarpy, roślina okrywowa, ogrody przydomowe, skalniaki, rabaty

Kalina Dawida (Viburnum davidii) to nieduży krzew z rodziny piżmaczkowatych (dawniej przewiertniowatych). Jego ojczyzną są Chiny, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata, jako roślina ozdobna.

Krzew osiąga ok. 0,5-1,5 m wys. Jest niewysokim, ale rozłożystym krzewem o ładnym, gęstym, kopulastym pokroju. Posiada sztywne, rozgałęzione, podbarwiane na czerwono pędy, pokryte naprzeciwległymi parami szerokolancetowatych, zimozielonych, skórzastych, błyszczących liści, z wyraźnie zaznaczonymi na blaszce trzema podłużnymi nerwami głównymi i siateczką nerwów bocznych. Liście osadzone są na krótkich, sztywnych, grubych, czerwonych ogonkach.

Kalina Dawida kwitnie wiosną (V-VI), wydając drobne, pięciopłatkowe, białe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste baldachogrona. Ponieważ roślina jest dwupienna, na jednym egzemplarzu mogą pojawiać się tylko kwiaty męskie lub tylko żeńskie.

Bardzo atrakcyjne, wydłużone, pękate, jaskrawoniebieskie lub chabrowe owoce (pestkowce), zebrane w grona na czerwonych łodyżkach, pojawiają się po przekwitnieniu kwiatów na roślinach żeńskich, ale tylko wtedy, gdy w pobliżu rośnie też egzemplarz męski.

Wymagania i uprawa

Kalina Dawida oczekuje w uprawie półcienistego, zacisznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Roślina jest wrażliwa na suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga podlewania. Nie oczekuje natomiast przycinania, gdyż posiada ładny, naturalny, gęsty, kopulasty pokrój. Zabieg powinien być ograniczony jedynie do wiosennego usuwania pędów chorych, przemarzniętych lub uszkodzonych.

Kalina Dawida nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego poleca się jej uprawę w najcieplejszych rejonach kraju. Krzewy, a w szczególności młode egzemplarze, warto też okrywać na zimę włókniną lub stroiszem.

Kalinę Dawida można rozmnażać za pomocą odkładów poziomych lub sadzonek półzdrewniałych.

Zastosowanie

Kalina Dawida to mało popularny, choć bardzo interesujący gatunek kaliny. W ogrodzie doskonale prezentuje się na wzniesieniach, skalniakach i murkach, ale może być też wykorzystywana na większych przestrzeniach jako roślina okrywowa.

Kalina ładnie wygląda w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi jak klony palmowe, liliowce, różaneczniki, bergenie, funkie czy inne kaliny.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści