Pachnotka zwyczajna Perilla frutescens

Pachnotka zwyczajna Perilla frutescens, fot. lzf - Depositphotos
Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
29
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kwiatostan: kłos
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: krzaczkowaty
Wysokość: do 80 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens) nazywana też pachnotką bazyliową lub krzewiastą to roślina należąca do rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje w ciepłych rejonach Azji (min. Chinach), ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna i przyprawowa.

Pachnotka rośnie bardzo szybko i silnie się rozkrzewia. W naturze może osiągać nawet 1,5-2 m wys., ale w uprawie zwykle nie ma więcej niż ok. 0,5-0,8 m wys. Tworzy liczne, sztywne, mocno rozgałęzione pędy, pokryte naprzemiennie ułożonymi parami dużych, szerokojajowatych, długoogonkowych, ząbkowanych na brzegach liści z wyraźne zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Odmiany pachnotki mają barwne, a nawet postrzępione na brzegach liście i przypominają należące do tej samej rodziny koleusy Blumego, z którymi roślina bywa krzyżowana.

Pachnotka zwyczajna kwitnie przez całe lato (VI-IX), rozwijając drobne, białe, dzwonkowate, niezbyt ozdobne kwiaty, zebrane na szczycie pędu w kłosowate kwiatostany. Cała roślina jest owłosiona i aromatyczna.

Wymagania i uprawa

W uprawie pachnotka oczekuje ciepłego stanowiska i żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby. Nie jest odporna na mróz, wiec może być uprawiana w ogrodzie tylko sezonowo. Krótki okres uprawy nie stanowi jednak problemu, gdyż rośnie bardzo szybko i osiąga spore rozmiary. Ponieważ jednak dobrze znosi ciecie, może być sadzona też z niższymi gatunkami.

Jeśli w ogrodzie uprawiana jest wyłącznie w celach dekoracyjnych, kwiatostany należy usuwać jeszcze przed ich rozwojem.

Roślinę w sezonie wegetacyjnym warto też zasilać nawozami z potasem (dla roślin kwitnących), co pozwoli lepiej wybarwić się kolorowym liściom.

Pachnotkę rozmnaża się głównie z siewu nasion wczesną wiosną pod osłonami (III-IV). Sadzonki wysadza się do gruntu wiosną, po minięciu przymrozków (V). Można też zaopatrzyć się w gotową rozsadę u producenta lub na targu. W sezonie wegetacyjnym roślinę można też rozmnożyć z wierzchołkowych sadzonek pędowych, które dobrze ukorzeniają się w wodzie.

Zastosowanie

Pachnotka może być uprawiana w celach ozdobnych, ale jest też ceniona jako roślina przyprawowa, kosmetyczna i oleista. W Polsce pachnotkę uprawia się głównie jako roślinę ozdobną, ładnie wypełniającą kompozycje z bylin oraz gatunków sezonowych. Dobrze wygląda z rudbekiami, starcem popielnym i aksamitkami. Niższe odmiany mogą być też wykorzystywane jako obwódki rabat. Rośliny nadają się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

W krajach azjatyckich liście i nasiona pachnotki są cenionym dodatkiem do potraw (młode liście są bogatym źródłem witamin i minerałów), a liście można jeść na surowo (sałatka do mięs) lub po przesmażeniu (przygotowywane podobnie jak szpinak). Roślina ma również zapastowanie w medycynie (wykazuje min. działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne). Z jej nasion pozyskuje się także bogaty w kwasy z grupy omega olej, który ma zastosowanie w kosmetyce (działa na skórę ujędrniająco, przeciwzapalnie i regenerująco) oraz w przemyśle (np. dodatek do farb).

Wybrane odmiany

  • Perilla frutescens var. crispa – odm. botaniczna o postrzępionych liściach
  • 'Magilla' – liście wzorzyste, wielobarwne
  • 'Purple Shiso' – (zdj. 4) liście jasno-bordowe
  • 'Purple' – (zdj 5) liście bodowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: lzf, Niko-2, hssbb79/Depositphotos, "Perilla frutescens 'Purple Shiso'"/FarOutFlora/CC BY 2.0, Alexas_Photos/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści