Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) to niewielka roślina z rodziny astrowatych (Asteraeae). Gatunek występuje dziko w Azji i Europie (w tym także powszechnie w Polsce), ale bywa też uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.
Jak wygląda i czym się charakteryzuje ukwap dwupienny?
Ukwap dwupienny może dorastać do ok. 5-10 cm, a w porze kwitnienia do ok. 15-20 cm. Roślina tworzy gęsto ulistnione, pokładające się, zebrane w rozłożyste rozetki pędy i rozwija cienkie, wiotkie, nadziemne rozłogi, które po zetknięciu z ziemią łatwo ukorzeniają się, dając początek nowej roślinie. Dolne liście na pędach i na rozłogach są duże, półzimozielone, łopatkowe lub odwrotnie jajowate, filcowato owłosione i srebrzystoszare. Liście na pędach kwiatowych są małe, wąskie, siedzące i wzniesione pionowo do góry.
Ukwap dwupienny zakwita wiosną i kwitnie przez cale lato (V-VIII), rozwijając drobne, koszyczkowe kwiaty, zebrane na szczytach nierozgałęzionych, sztywnych, pokrytych miękkim, srebrzystoszarym kutnerem pędach w główkowate baldachogrona. Roślina jest dwupienna, dlatego na jednych egzemplarzach tworzy kwiaty żeńskie (rurkowe, puszyste, różowe, z wystającymi słupkami), a na innych męskie (rurkowe, puszyste, białe). Po przekwitnieniu zapylone kwiaty żeńskie przekształcają się w owocostany (niełupki), zaopatrzone w puch.
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Jakie ma wymagania i jak uprawiać ukwap?
Ukwap dwupienny preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne, piaszczyste, niezbyt żyzne, umiarkowanie wilgotne lub suche gleby o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Nie znosi cienia i ciężkich, mokrych, gliniastych podłoży. Jest natomiast w pełni mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia.
Ukwap dwupienny najlepiej rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub ukorzenianie rozłogów. Gatunek można też rozmnażać za pomocą nasion.
Pielęgnacja – jak podlewać, nawozić i ciąć?
Ukwap dwupienny jest rośliną bezproblemową w uprawie. Nie oczekuje nawożenia, gdyż woli słabe, a nawet jałowe gleby, na których ładniej się wybarwia. Nie potrzebuje też systematycznego nawadniania, gdyż znacznie lepiej znosi suszę niż zlanie. Jedynymi zabiegami, jakie powinny być prowadzone w uprawie ukwapu jest systematyczne usuwanie jego przekwitłych kwiatostanów i odmładzanie rośliny co kilka lat przez podział lub dosadzanie nowych sadzonek w miejscach, gdzie pojawiły się „ubytki” w zwartej darni, jaką tworzą ulistnione pędy.
Choroby i szkodniki – na co trzeba uważać?
Ukwap dwupienny uważany jest za roślinę stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, jeśli jednak jest uprawiany na zbyt mokrych glebach, może zagniwać i zamierać.
Zastosowanie ukwapu dwupiennego w ogrodzie i nie tylko
Ukwap dwupienny to świetna roślina skalniakowa i piękna bylina dywanowa. Ładnie wygląda sadzony na murkach, miedzy kamieniami lub płytami chodnikowymi oraz w ogrodach żwirowych i skalnych. Ponieważ dobrze znosi kwaśną glebę, może być sadzony na wrzosowiskach i zestawiany z wrzosami, wrzoścami czy niskimi azaliami. Dobrze też wygląda na rabatach ozdobnych z turzycami, macierzankami, floksami szydlastymi i goździkami.
Popularne odmiany ukwapu dwupiennego
- 'Alba' – kwiaty białe
- 'Rubra' – kwiaty czerwono-różowe
- 'Alex Duguid' – kwiaty różowe
Zdjęcia: ellaa44, wiha3, pisotckii, Schmutzler-Schaub / AdobeStock