Logo
Logo
60
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Passiflora: wewnątrz, na tarasie czy w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Bardzo podoba mi się delikatna męczennica, ale wiem, że jest wrażliwa na niższe temperatury. Gdzie w związku z tym powinno się ją uprawiać?

 

Passiflora: piękne pnącze do ogrodu i na taras

Męczennica (Passiflora) to pnącze, które wspina się za pomocą wąsów czepnych i dorasta do ok. 5 m. Jego przepiękne kwiaty składają się z płatków korony, na tle których nitki pręcikowe tworzą ozdobny kolorowy wzór. Liście są półzimozielone i mocno powcinane.

Spotykane w Polsce formy męczennicy pochodzą od gatunków występujących w tropikalnych rejonach Ameryki, dlatego w naszym klimacie polecana jest do ogrodów zimowych lub na tarasy.

Wymagania i uprawa passiflory

Wymaga miejsc słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrami. Podłoże w pojemniku powinno być żyzne, wilgotne i dobrze zdrenowane.

Męczennicę można wystawiać do ogrodu pod koniec maja. W celu pobudzenia intensywnego kwitnienia, przycina się ją na wiosnę, skracając wszystkie pędy, tak aby pozostawić na nich po 4-7 pączków. Roślina będzie kwitła przez całe lato.

We wrześniu chowa się ją z powrotem do chłodnego pomieszczenia (ok. 10°C), w którym będzie zimować. Od września do marca przechodzi okres odpoczynku – należy wówczas ograniczyć podlewanie. 

Uwaga! Męczennica może być atakowana przez przędziorki.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2015;
tekst: Małgorzata Palczyńska; zdjęcia tytułowe: Michaela Wenzler/Pixabay i Małgorzata Palczyńska

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

Gość piotr

13-09-2021 21:02

Mam męczennice 6 lat w ogrodzie cały rok na dworze niestety w tym roku padła zimą przy minus 20 do minus 10-15 wytrzymywała już chciałem ją wyciąć ale sierpniu odbiła od korzenia i wypuściła około 50 pędów zimą robię jej pierzynkę ze śniegu

Gość kraksa

19-06-2020 09:04

fajne

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu