Logo
Logo

Passiflora w ogrodzie lub w doniczce | Jak o nią dbać, by miała piękne kwiaty?

Pytanie czytelnika: Bardzo podobają mi się piękne kwiaty passiflory, ale wiem, że jest wrażliwa na niższe temperatury. Gdzie powinno się ją trzymać? Jakie miejsce wybrać i jak o nią dbać?

Spis treści
Passiflora – co to roślina? Czy jest wieloletnia? Czy jest mrozoodporna?
Jakie stanowisko będzie najlepsze dla passiflory?
Jak pielęgnować passiflorę w sezonie?
Jak przechować passiflorę przez zimę?

Passiflora | Egzotyczne pnącze do ogrodu i doniczki

Męczennica (łac. Passiflora) to piękne pnącze, które wspina się za pomocą wąsów czepnych. Może dorastać do ok. 5 m długości. Jego przepiękne kwiaty składają się z płatków korony, na tle których nitki pręcikowe tworzą ozdobny kolorowy wzór. Liście są półzimozielone i mocno powcinane.

Spotykane w Polsce formy męczennicy pochodzą od gatunków występujących w tropikalnych rejonach Ameryki i nie są mrozoodporne. Mogą obumierać już nawet przy spadkach temperatur poniżej 10 °C, dlatego w naszym klimacie passiflorę uprawia się w ogrodach zimowych lub na tarasach.

Jak dbać o passiflorę? Warunki w sezonie i zimowanie

Stanowisko i miejsce

Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrami. Najlepsze są tarasy południowe jak i zachodnie. Podłoże w pojemniku powinno być żyzne, wilgotne i dobrze zdrenowane.

Pielęgnacja i ochrona

W celu pobudzenia intensywnego kwitnienia, przycina się ją na wiosnę, skracając wszystkie pędy, tak aby pozostawić na nich po 4-7 pączków. Roślina powinna kwitnąć przez całe lato. Trzeba ją umiarkowanie podlewać tak, by ziemia w donicy nigdy do końca nie wysychała. Passiflorę powinniśmy też systematycznie nawozić przez cały sezon.

Męczennica może być atakowana przez przędziorki, dlatego warto ją sprawdzać i reagować, gdy tylko pojawią się szkodniki.

Temperatura i zimowanie

Męczennicę można wystawiać do ogrodu pod koniec maja, a we wrześniu chowa się ją z powrotem do chłodnego pomieszczenia (ok. 10°C), w którym będzie zimować. Od września do marca przechodzi okres odpoczynku – należy wówczas ograniczyć podlewanie.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2015;
tekst: Małgorzata Palczyńska; zdjęcia tytułowe: Michaela Wenzler/Pixabay i Małgorzata Palczyńska

Autor
Passiflora w ogrodzie lub w doniczce | Jak o nią dbać, by miała piękne kwiaty?
Passiflora w ogrodzie lub w doniczce | Jak o nią dbać, by miała piękne kwiaty?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość piotr

13-09-2021 21:02

Mam męczennice 6 lat w ogrodzie cały rok na dworze niestety w tym roku padła zimą przy minus 20 do minus 10-15 wytrzymywała już chciałem ją wyciąć ale sierpniu odbiła od korzenia i wypuściła około 50 pędów zimą robię jej pierzynkę ze śniegu

Gość kraksa

19-06-2020 09:04

fajne

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu