Męczennica błękitna Passiflora caerulea

Męczennica błękitna Passiflora caerulea
Męczennica błękitna (Passiflora caerulea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
2
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: wielobarwne
Kwiaty: pojedyncze, duże
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: jagody, jadalne
Pokrój: pnącze
Zapach: kwiaty
Wysokość: ok. 3-4 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Kolor owoców: pomarańczowe
Trwałość liści: półzimozielone, sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina pnąca, sadzona przy ogrodzeniach, roślina dekoracyjna, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea), nazywana też męczennicą modrą lub passiflorą, to pnącze z rodziny męczennicowatych. Jego ojczyzną są tropikalne lasy Ameryki Południowej (min. Brazylia, Argentyna), ale jest też uprawiane w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa lub ogrodowa.

Jak wygląda męczennica błękitna?

Męczennica błękitna to bardzo szybko rosnące pnącze, które w naturze może dorastać do ponad 10 m wys (w uprawie jest jednak zwykle niższe). Roślina rozwija zielone, wiotkie pędy, które wspinają się po podporach za pomocą długich, elastycznych, sprężynkowatych wąsów czepnych. Pokrywające pędy liście są lancetowate, całobrzegie, klapowane, głęboko, palczasto powcinane, błyszczące i zielone z wierzchu oraz jaśniejesz i matowe od spodu. Liście osadzone są na sztywnych ogonkach i tworzą rodzaj pierzastego parasola. Na pędzie układają się naprzemianlegle.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Męczennica błękitna kwitnie latem (VII-IX), rozwijając duże, pojedyncze kwiaty o niezwykłej budowie. Ich podstawę tworzy 5 zewnętrznych działek kielicha i 5 dużych, jasnoniebieskich lub białych płatków, tworzących koronę z dnem kwiatowym i z trzema okółkami przykoronek, z których jeden jest okazały i złożony z cienkich nitek pręcikowych w trzech kolorach: bordowym, białym i fioletowym. Z centralnej części dna kwiatowego, wyrasta 5 jasnych pręcików i słupek zakończony 3 okazałymi, maczugowatymi, bordowymi znamionami. Każdy kwiat pozostaje otwarty tylko przez jedną dobę.

Z zapylonych kwiatów rozwijają się owocostany mające postać dużych, mięsistych, pękatych, jajowatych, początkowo zielonych, po dojrzeniu pomarańczowych jagód, zawierających małe, brązowe nasiona. Owoce tego gatunku są jadalne, ale niesmaczne (smaczniejsze owoce, znane pod nazwą marakuja, wydaje męczennica jadalna).

Jakie są wymagania i jak uprawiać męczennicę błękitną?

Męczennica błękitna w uprawie oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Nie toleruje ani suszy, ani zalania, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie. Warto też ją zraszać lub umieścić w pobliżu zbiornika wodnego, gdyż lubi wilgotne powietrze.

Męczennica błękitna nie jest mrozoodporna i choć niektóre źródła sugerują, że znosi kilkustopniowe mrozy i pod solidnym okryciem może przetrwać zimę w gruncie, powinna mieć przez cały rok zapewnioną temperaturę powyżej zera: latem ok. 20-25°C, zimą natomiast ok. 5-10/12°C. W okresie letnim może być wystawiana na balkon lub do ogrodu, jednak na zimę musi wrócić do pomieszczenia, gdzie będzie mogła przejść okres spoczynku.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Męczennicę błękitną można rozmnażać z nasion, ale wtedy słabiej kwitnie i nie zawsze powtarza cechy egzemplarza matecznego, dlatego lepiej rozmnażać ją przez pobierane latem sadzonki pędowe.

Pielęgnacja:

Męczennicę należy systematycznie i umiarkowanie podlewać oraz stosować nawozy dla roślin kwitnących. Wczesną wiosną pnącze należy mocno przyciąć, co pozwoli mu ładnie się rozkrzewić i wydać więcej kwiatów.

Długie, wiotkie pędy rośliny należy rozpinać na kratkach lub metalowych obręczach.

Choroby i szkodniki:

Męczennica błękitna może zapadać na choroby grzybowe jak mączniak prawdziwy, zgnilizna korzeni czy plamistości liści. Bywa też atakowana przez szkodniki takie jak mszyce, przędziorki i mączliki.

Zastosowanie męczennicy błękitnej

Męczennica błękitna to pnącze o niezwykłe oryginalnych kwiatach, które może stanowić wspaniałą ozdobę balkonu lub tarasu. W najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych stanowiskach, można próbować uprawiać je jako pnącze ogrodowe, zdobiące jasną ścianę domu lub altany.

Wybrane odmiany męczennicy

  • 'Constance Elliott' – kwiaty kremowe, znamiona słupka bordowe

Ciekawostki o męczennicy błękitnej

Oryginalna budowa kwiatów oraz interesujący wygląd pnącza, przyczynił się do nadania roślinie nietypowej nazwy, nawiązującej do męki pańskiej, gdyż uznano, że przykoronki kwiatowe przypominają koronę cierniową, trzy maczugowate znamiona – gwoździe, a długie, elastyczne wąsy czepne – bicze. 

Zdjęcia: Wingedbull, Andriy Petrenko, dvlcom, Duncan / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści