Logo
Logo

Osłona na balkon – jaką wybrać? Zobacz nasze pomysły!

Osłona na balkon jest przydatna, szczególnie gdy chcemy zaaranżować intymną, prywatną przestrzeń, w której będzie można pozwolić sobie na relaks. Jest kilka sposobów na to, by szybko i niedrogo odseparować taras od otoczenia. Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji! 

Spis treści
Osłona na balkon – jaką wybrać? Jakie rośliny nadają się na osłony? Galeria inspiracji

Jaka jest najlepsza osłona na balkon? Przegląd materiałów

Balustrada balkonowa w bloku często nie zapewnia nam tyle prywatności, byśmy mogli w pełni poczuć się swobodnie.  Wiele osób spotyka się z tym problemem szczególnie w nowym mieszkaniu, gdy zieleń otaczająca bloki nie jest w stanie jeszcze stworzyć dodatkowej osłony. Okazuje się jednak, że jest wiele sposobów na to, by na balkonie poczuć się jak w swoim własnym tajemniczym ogrodzie. Mamy dla was zestawienie materiałów, które świetnie sprawdzą się jako zasłony i dopasują się nie tylko do różnych stylów aranżacji, ale także planowanej ceny inwestycji. 

 • Doskonałym patentem na zasłonę balkonową jest wykorzystanie maty z technorattanu, którą owija się lub przykręca do balustrady. Taka osłona sprawia, że zyskuje się prywatność, a jednocześnie nie zamyka się na piękne widoki.
 • Jako osłonę można wykorzystać także matę z bambusa lub wikliny, których podstawową zaletą jest naturalny wygląd, wadą zaś nieco mniejsza trwałość i wytrzymałość na skrajne warunki atmosferyczne.

  Zaletą mat balkonowych jest łatwość montażu i demontażu. Takie produkty docenią chociażby osoby, które wynajmują mieszkanie i nie chcą inwestować w trwalsze rozwiązania. Maty i osłony balkonowe mogą być wykonane ze sztucznych plecionek roślinnych, które wizualnie ożywiają przestrzeń i wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne.

 • Do odseparowania balkonu od niechcianego sąsiedztwa przydają się także drewniane płoty panelowe. Są one zazwyczaj wyższe niż maty, dlatego najlepiej zastosować je jedynie po bokach balkonu.
 • Pergola to jeszcze skuteczniejszy sposób na osłonę i zapewnienie cienia bez blokowania światła i ciepła słonecznego. Konstrukcja ta ma także walory ozdobne i pozwala na stworzenie wielofunkcyjnego wnętrza dostępnego bez względu na pogodę za oknem.
 • Markizy to tańsze odpowiedniki dla pergoli, są dostępne w różnych tkaninach, kolorach i wzorach, które można dopasować do projektu wyposażenia zewnętrznego i wystroju. Zaleca się stosowanie markiz odpornych na promieniowanie UV. Należy pamiętać, że markizy można otwierać ręcznie lub wybrać takie, które są sterowane silnikiem.
 • Parasol na balkonie to sprawdzona osłona przed promieniami słońca. To jedna z najtańszych alternatyw, które warto wykorzystać. 
 • Rolety tworzą wygodną przestrzeń do siedzenia wewnątrz i na zewnątrz, a także zapewniają prywatność przed sąsiadami. Dostępne w materiałach takich jak drewno, bambus, PCV lub juta, które są solidne i trwałe.

Ogrodolandia / Youtube


Co zamiast osłon? Najlepsze rośliny parawany

 • Pnącza to doskonałe rośliny osłonowe, które z powodzeniem można zastosować na balkonie. Ich zalety zdecydowanie wykraczają jednak poza sam efekt wizualny. Gęste ulistnienie może tworzyć zaporę akustyczną dla dźwięków z zewnątrz. Najlepsze gatunki pnące to m.in.: powojniki, bluszcz, winobluszcz, wiciokrzew, tunbergia, wilec, hortensja, nasturcja, kobea
 • Trawy ozdobne posadzone w donicach po bokach balkonu stworzą ciekawą osłonę, która jednocześnie nie będzie zbyt przytłaczająca. Jako balkonowy żywopłot najlepiej sprawdzą się miskanty chińskie
 • Krzewy zimozielone to gatunki, które będą stanowiły zwartą zasłonę o każdej porze roku. Jeśli szukacie efektownych i mało wymagających roślin, postawcie na cis pospolity, żywotnik lub ostrokrzew


Pomysły na osłony na balkon | Galeria inspiracji 

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Retina2020 / Dreamstime

Autor
Osłona na balkon – jaką wybrać? Zobacz nasze pomysły!
Osłona na balkon – jaką wybrać? Zobacz nasze pomysły!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl