Logo
Logo

Czym osłonić balkon w bloku, by zyskać trochę prywatności?

Balkon może stanowić przyjazną przestrzeń do relaksu, spotkań towarzyskich i rozwijania ogrodniczych zainteresowań. Aby poczuć się na nim w pełni swobodnie i zyskać więcej prywatności, warto zamontować praktyczną osłonę balkonową. Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Spis treści
Maty balkonowe – prosty sposób na osłonięcie balustrady Rolety balkonowe dla maksymalnego poczucia prywatności Żagiel – minimalistyczny design i ochrona przed słońcem Naturalna osłona z roślin pnących i iglastych

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj osłony, pamiętaj o tym, by wybrany produkt dopasować do konstrukcji balkonu i jego lokalizacji. Niekiedy wystarczy zakryć szklaną lub ażurową balustradę, innym razem potrzebujesz ochrony przed słońcem i spojrzeniami sąsiadów z góry. Niektórzy wybierają markizy, które nadają się do zwinięcia. Przyjrzyj się konkretnym dostępnym rozwiązaniom.

Maty balkonowe – prosty sposób na osłonięcie balustrady

Szklana lub metalowa balustrada w bloku często sprawia, że na balkonie nie czujemy się tak swobodnie, jakbyśmy tego chcieli. Tymczasem nie trzeba decydować się na kosztowną zabudowę, by zyskać więcej prywatności. Łatwo dostępnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest montaż specjalnej maty.

W sklepach dostępne są osłony balkonowe wykonane z tkaniny oddychającej i wodoodpornej, a także modele z technorattanu lub listewek imitujących drewno. Wszystkie skutecznie chronią przed wiatrem, promieniowaniem UV, a przede wszystkim – wzrokiem sąsiadów czy przechodniów.

Zaletą mat balkonowych jest łatwość montażu i demontażu. Takie produkty docenią chociażby osoby, które wynajmują mieszkanie i nie chcą inwestować w trwalsze rozwiązania.

Matę można bez problemu zdjąć i zwinąć, gdy nie będzie już potrzebna. Niewątpliwym atutem jest także różnorodność dostępnych na rynku modeli.

Można zdecydować się na matę jednokolorową, w paski czy oryginalne wzory. Najlepiej dopasować jej kolor do elewacji budynku, by całość prezentowała się spójnie. Miłośnicy aranżacji inspirowanych naturą docenią trwałe osłony z listewek o wyglądzie bambusa, a także sztuczny żywopłot na metalowej siatce.

Czym osłonić balkon w bloku, by zyskać trochę prywatności fot. domondo

Fot. Domondo

Rolety balkonowe dla maksymalnego poczucia prywatności

Jeśli zależy nam na osłonięciu nie tylko balustrady, ale także przestrzeni ponad nią, wybierzmy pionowe markizy balkonowe. Rozwiązanie to przypomina rolety montowane w oknach – w przypadku markiz również możemy swobodnie zmieniać stopień osłonięcia. Różnicą jest zastosowanie wytrzymałego, wodoodpornego materiału, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV. Istotną cechą jest też możliwość zaczepienia rolet o haki zamocowane do balustrady. Można w ten sposób zyskać większą stabilność konstrukcji podczas wietrznej pogody.

Markizy mocuje się do podłogi balkonu znajdującego się nad naszą przestrzenią wypoczynkową.


Najczęściej potrzebny jest system kilku rolet, które zapewnią oczekiwany poziom prywatności. Producenci oferują wiele wariantów długości i szerokości, dzięki czemu osłonę da się łatwo dopasować do wielkości konkretnego balkonu.

Żagiel – minimalistyczny design i ochrona przed słońcem

Montaż żagla sprawdza się w przypadku balkonów usytuowanych od południa lub zachodu, gdzie szczególnie doskwiera silne nasłonecznienie. Osłona skutecznie chroni przed słońcem i słabszym deszczem. Zabezpiecza także ogródek lub taras znajdujący się na niższej kondygnacji przed spojrzeniami sąsiadów z wyższych pięter.

Żagiel zwraca uwagę minimalistyczną, elegancką formą. Może mieć kształt trójkąta lub prostokąta rozpostartego nad balkonem czy tarasem.

Do wyboru jest wiele pięknych kolorów – od klasycznej bieli, przez delikatne odcienie beżu, aż po ognistą czerwień, pomarańcz lub zieleń, doskonale komponującą się z roślinnością na balkonie. Żagiel kojarzy się z egzotycznymi wakacjami nad morzem i pomaga w stworzeniu aranżacji sprzyjającej relaksowi.

Czym osłonić balkon w bloku fot.  tannjuska Depositphotos

Fot. tannjuska/Depositphotos

Naturalna osłona z roślin pnących i iglastych

Miłośnicy roślin do osłonięcia balkonu mogą wykorzystać różne gatunki. Dobrym pomysłem jest chociażby montaż drewnianej pergoli. Ustawmy obok niej duże donice i zasadźmy pnącza, np. kolorowy powojnik, pachnący wiciokrzew, jednoroczny wilec lub pięknie przebarwiający się jesienią winobluszcz.

Rośliny zaczną wspinać się po ażurowej konstrukcji, tworząc malowniczą ścianę zieleni. Oprócz osłony zyskujemy w ten sposób wyjątkowe wrażenia widokowe i zapachowe, o ile wybierzemy gatunki kwitnące. Co istotne, bujna roślinność pomaga obniżyć temperaturę na balkonie w letnie miesiące.

Jeśli chcemy, by naturalny parawan nie stracił uroku zimą, zdecydujmy się na rośliny iglaste. Na balkonie można posadzić  karłowate lub szczepione na pniu odmiany sosen, modrzewi, jałowców, świerków lub żywotników. Nasadzenia można wykonać w podłużnych donicach, które świetnie zaprezentują się ustawione wzdłuż balustrady.

Tekst: Natalia Olszewska, redaktorka bloga www.domondo.pl, zdjęcie tytułowe liatris/Depositphotos

Autor
Czym osłonić balkon w bloku, by zyskać trochę prywatności?
Czym osłonić balkon w bloku, by zyskać trochę prywatności?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl