Logo
Logo

Trawy ozdobne na balkon | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Dodają lekkości i oryginalności każdej kompozycji roślinnej, a ich ogromy wybór sprawia, że można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Jakie trawy wybrać do uprawy w donicach na balkonie i jak o nie dbać?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak wybrać najlepsze donice dla traw ozdobnych na balkon
  • Jakie jest najlepsze podłoże dla traw ozdobnych
  • Jakie gatunki i odmiany traw ozdobnych można uprawiać na balkonie

Uprawa traw ozdobnych na balkonie

Jakie donice wybrać dla traw na balkon?

Pojemniki do uprawy traw muszą być stabilne i dobrane odpowiednio do docelowej wielkości sadzonych roślin. Na przykład należy dbać o to, by wyższe trawy nie przewracały się od podmuchów wiatru, a także by korzenie roślin miały odpowiednią przestrzeń do rozwoju, ochronę przed mrozem oraz przesychaniem.

  • Niższe lub zupełnie niskie gatunki można posadzić w mniejszych donicach, ale praktycznym rozwiązaniem może być posadzenie ich w grupach, np. w niskich, szerokich donicach (misach).
  • Donica, w której sadzimy trawę musi być co najmniej dwa razy większa niż bryła korzeniowa sadzonej rośliny i wyposażona w otwory odpływowo/wentylacyjne (co najmniej jeden) w dnie.
  • Dodatkowo, pojemniki do uprawy traw na balkonie (wrażliwych na mróz, np. rozplenica, miskanty) powinny mieć grubsze ścianki lub ocieplone styropianem (zabezpieczenie na zimę).

Jakie podłoże wybrać dla traw na balkonie?

Trawy zazwyczaj nie mają dużych wymagań glebowych i do ich uprawy można wybrać uniwersalne podłoże – najlepiej żyzne i utrzymujące wilgoć. Jednak zanim wsypiemy ziemię do donicy, na jej dnie należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażową – np. keramzyt lub drobny żwir. W sezonie należy regularnie podlewać rośliny w donicach (szczególnie latem) i można zasilać je uniwersalnymi (rozpuszczalnymi lub długo działającymi) nawozami do roślin ogrodowych. 

Jakie trawy wybrać na balkon lub taras?

Spośród ogromnej oferty traw ozdobnych najlepiej wybrać te, które nieźle sprawdzają się w naszym klimacie, mają dekoracyjne źdźbła i kłosy oraz różną wysokość. Warte polecania są między innymi:

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) 'Red Baron' – rośnie dość wolno, ma wąskie, wzniesione liście tworzące luźne kępy i dorastające do około 40-60 cm wysokości; efektowna jest barwa jej liści, które początkowo są zielone, a z czasem stają się do połowy czerwone (przypominają płomienie); jest bardzo tolerancyjna co do podłoża, lubi słoneczne lub półcieniste, ale ciepłe i osłonięte od wiatrów stanowiska; gdzie nieźle znosi mróz.

Kostrzewa sina (Festuca glauca) i jej odmiany – gatunek zimozielony z dekoracyjnymi szaro-srebrnymi lub niebieskawymi źdźbłami; tworzy kępki dorastające do 30 cm wysokości; jest odporna na mróz i najładniej wybarwia się na stanowisku słonecznym; nie ma dużych wymagań, ale najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej; odmiana 'Elijah Blue' wyróżnia się dłuższą żywotnością i wyjątkowym zdrowiem.

Turzyca oszimska (Carex oshimensis) 'Maxigold' – turzyce tworzą kępy dekoracyjnych liści, dorastające do 30 cm wysokości; odmiana 'Maxigold' zwraca uwagę intensywnym zabarwieniem wąskich liści, które są jasnożółte z zielonymi brzegami i zachowują barwę przez zimę; kłosy pojawiają się w lecie, wyrastając ponad liście; preferuje glebę żyzną i przepuszczalną oraz stanowisko słoneczne lub półcieniste;

Turzyca włosowa (Carex comans) 'Bronze Form' – bardzo oryginalna, odporna na mróz, zimozielona trawa o ciemnobrązowych, bardzo wąskich, nitkowatych liściach; tworzy gęste kępy o wysokości i szerokości około 30 cm (podobna jest równie oryginalna turzyca Buchanana)

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln' – wyróżnia się puszystymi kwiatostanami (przypominającymi kształtem wąskie szczoteczki), które pojawiają się latem ponad gęstymi kępami, wąskich przewieszających się łukowato liści; kłosy początkowo są białe, następnie różowawe, a później jasnobrunatne; osiąga wysokość od 50cm do 1m i preferuje miejsca osłonięte, ciepłe - słoneczne lub lekko ocienione oraz żyzną, przepuszczalną umiarkowanie wilgotną glebę; potrzebuje zabezpieczenia na zimę ( najlepiej donicę lub pojemnik przenosić na zimę jesienią do chłodnego, jasnego pomieszczenia).

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Rubrum' – o purpurowo-brunatnych, długich i wąskich liściach oraz puszystych kwiatostanach (bordowo-beżowych) długości ok. 30 cm; wymaga zabezpieczenia na zimę.

Ostnica mocna (Stipa tennuissima) 'Pony Tails' – bardzo dekoracyjna; tworzy kępy bardzo cienkich, przewieszających się zielonych liści i malownicze, delikatne i zwiewne jasne wiechy kwiatostanowe; osiąga do 60 cm wysokości i potrzebuje dobrze zdrenowanego podłoża i osłony na zimę.

Proso rózgowate (Panicum virgatum) 'Heavy Metal' – w czasie kwitnienia (latem) osiąga około 100-120 cm wysokości, i wyróżnia się sztywnymi, wzniesionymi pędami i metalicznym, niebieskawym odcieniem liści, które jesienią przebarwia się na złocisty kolor; drobne i bardzo liczne luźne kwiatostany utrzymują się do zimy.

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster' – tworzy gęsty, wyprostowany pokrój; kępy dorastają do 60-90 cm wysokości, ale w czasie kwitnienia wysokość może dojść prawie do 2m; pojawiające się w czerwcu (i utrzymujące się do jesieni) kłosy są początkowo brązowo-czerwone, a później przybierają słomianą barwę, ładnie kontrastującą z zielenią liści.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – miskanty lubią wilgotne i żyzne gleby oraz miejsca słoneczne lub lekko ocienione. Bardzo szybko rosną i potrzebują odpowiednio dużych i solidnych donic (często rozrastają się w niekontrolowany sposób). Najlepiej okrywać donice przed zimą (lub przenosić do chłodnych pomieszczeń) i dodatkowo przysypywać nasadę pędów warstwą kory. Często wybieranymi odmianami do donic są: 'Morning Light' – tworzy gęste zwarte kępy i dorasta do 2m wysokości; wyróżnia się długimi, wąskimi i przewieszającymi się liśćmi, które mają lekko srebrzyste zabarwienie, dzięki kremowemu obrzeżeniu blaszki i białemu nerwowi na środku; w dogodnych warunkach pod koniec lata (sierpień/wrzesień) ponad liśćmi pojawiają się bardzo dekoracyjne, wiechowate kwiatostany; 'Gracillimus' – bardzo podobny do 'Morning Light'; ma dekoracyjny, zwarty pokrój i efektowne kłosy, ale liście zielone.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: iVerde

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz