Mrówki na balkonie? Nie sięgaj po chemię! Wykorzystaj te ekologiczne sposoby

Mrówki na balkonie Nie sięgaj po chemię! Wykorzystaj te ekologiczne sposoby

Mrówki mogą okazać się prawdziwym utrapieniem dla wielu osób, szczególnie gdy zasiedlają balkony i tarasy. Ich obecność może nie tylko zakłócać spokój, ale również szkodzić roślinom balkonowym. Zanim jednak sięgniesz po agresywne środki chemiczne, warto rozważyć bardziej ekologiczne i bezpieczne metody. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik po naturalnych sposobach radzenia sobie z mrówkami na balkonie, które są zarówno efektywne, jak i łagodne dla otoczenia.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3

Dlaczego mrówki wybierają balkony?

Mrówki często wybierają balkony i tarasy jako miejsce do życia z kilku powodów. Przede wszystkim, balkony oferują schronienie przed deszczem oraz dostęp do pożywienia, które może pochodzić z resztek jedzenia, karmników dla ptaków, czy nektaru z kwiatów. Owady te lubią szczeliny w miejscach nagrzewanych słońcem, których nie brak na południowych i zachodnich balkonach. Dodatkowo, doniczki z balkonowymi roślinami stanowią idealne miejsce na założenie mrowiska, oferując ciepło, wilgoć oraz ochronę.

Wszystko to sprawia, że z mrówkami ma kłopot niejeden właściciel balkonu, a zwalczanie ich to ciągle nawracający problem. 

Ekologiczne metody walki z mrówkami na balkonach

Jak sobie poradzić z tym problemem bez wydawania dużych pieniędzy na preparaty na mrówki i zapobiegać ich częstym powrotom? Stosuj metody ekologiczne i wykorzystuj siłę natury! Warto postawić na domowe rozwiązania i środki odstraszające mrówki. Poznaj kilka z nich:

Zapachy odstraszające:

  • Liście pomidora i inne silnie pachnące rośliny: Świeże liście pomidora mogą być rozłożone wzdłuż balkonu, aby odstraszyć mrówki, które nie tolerują ich zapachu. Podobne działanie mają lawenda, mięta, wrotycz, majeranek, tymianek i czosnek.
  • Cytryna i skórki ogórka: Umieszczenie skórek cytryny lub ogórka na balkonie może skutecznie odstraszać mrówki, które nie znoszą zapachu tych dwóch owoców.

Naturalne roztwory:

  • Wyciąg z czosnku, wrotyczu lub pokrzywy: Zalanie tych roślin wodą i pozostawienie ich na kilka godzin pozwoli na przygotowanie skutecznego roztworu, którym można spryskać balkon, szczególnie miejsca popularne wśród mrówek.
  • Ocet: Rozcieńczony wodą ocet można użyć do spryskania balkonu. Intensywny i ostry zapach octu jest nieprzyjemny dla mrówek i skutecznie je odstrasza.

Bariery fizyczne:

  • Ziemia okrzemkowa: Posypując ziemię okrzemkową wokół roślin i na ścieżkach, gdzie mrówki się przemieszczają, możemy skutecznie zablokować ich dostęp. Ziemia okrzemkowa działa mechanicznie, raniąc ciała mrówek, co prowadzi do ich śmierci.
  • Cynamon: Rozsypywanie cynamonu jest kolejnym domowym sposobem, który odstrasza mrówki dzięki swojemu intensywnemu zapachowi.

Dbanie o otoczenie na balkonie:

  • Regularne czyszczenie: Zachowanie czystości na balkonie, w tym regularne usuwanie resztek jedzenia i słodkich płynów, pomoże odstraszyć mrówki, które przyciągane są właśnie przez te substancje.
  • Odpowiednie podlewanie: Nadmiar wody w donicach może zniechęcić mrówki do zakładania w nich gniazd, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie roślin.

Filmik, na którym przekonamy się, jak skutecznie na mrówki działa soda oczyszczona. Źródło: OGRÓDEK Majsterkowicza / Youtube

 

Co jeśli ekologiczne metody są za słabe?

W przypadku, gdy naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto rozważyć zastosowanie bardziej zdecydowanych działań, ale nadal w duchu zrównoważonego podejścia. Możliwe jest przygotowanie pułapek na bazie boraksu i cukru, który przyciąga mrówki, ale równocześnie działa toksycznie na nie. Roztwór boraksu z cukrem można ustawić w miejscach, gdzie mrówki najczęściej się pojawiają.

Zwalczanie mrówek na balkonie nie musi oznaczać sięgania po szkodliwe chemikalia. Stosując naturalne metody, nie tylko chronimy nasze zdrowie i środowisko, ale również działamy w sposób humanitarny wobec tych pożytecznych owadów.


Zdjęcie tytułowe: AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści